Eesti eriesindaja pidas Leedu-Poola piiril läbirääkimisi, tulemusena lõdvendas Poola seal kontrolli

 (86)
Tarmo Kohv
Foto: Andres Putting

Eile saatis siseministeerium politsei juhtivpiiriametnik Tarmo Kohvi eriesindajana Leedu-Poola piirile läbirääkimisi pidama. Eesmärk oli, et veokid, mis seal mitmekümne kilomeetri pikkustes järjekordades seisid, saaksid lõpuks kaupadega liikuma.

"Meie inimesed olid hädas. Eile, kui käisin Leedu-Poola piiripunktis, oli seal rekade järjekord 40 kilomeetrit. Olukord oli väljakannatamatu," ütles Kohv. Mure oli kaugsõidujuhtide pärast, kel olid kaasas kiiresti riknevad kaubad, loomad ja ohtlikud veosed.

Kohv asus Poola piirivalve peakorteris läbirääkimisi pidama, mis läksid oodatust palju edukamalt. "Oma suureks üllatuseks saime täna hommikul teada, et järjekorrad Leedu-Poola piiril on praktiliselt kadunud. Selline murre toimus pärast meie kohtumist," tõdes ta.

Poola piirivalvest kuulis Kohv, et välissurve on Poolale nii tugev, et valitsus otsustas piiriületuse korda lõdvendada. Rekajuhid ei pea enam tervisedeklaratsioone täitma ega esitama ja aega ei kulu ka nende kokku korjamisele. Samuti tehti rida erandeid, näiteks sagedastele piiriületajatele. "Olukord Leedu-Poola piiril on stabiliseerumas ja järjekorrad üha vähenevad," ütles Kohv.

Ta nentis, et endiselt on seis väga pinev Saksa-Poola piiril, kus on väga karm kontroll ja mida sõiduautoga läbida pole võimalik. Teatavasti korraldas valitsus seepärast Saksamaale lõksu jäänud eestlaste koju toomiseks laevareisi Sassnitzist Riiga. Tallinki laev Romantika peaks pärale jõudma täna keskööl.

Seotud lood:

"Poola piirivalve aga kinnitas eile, et eestlased, kes soovivad Poolast koduteel läbi sõita, saavad seda teha, aga selleks on vaja moodustada väikebusside grupid. Nendest moodustatakse humanitaarkonvoi ja tuuakse läbi Poola sihtriigi piirile. Sõiduautoga läbi ei saa, siis on ainus variant Tallinki laevad," ütles Kohv.

"Eile oli meil väga mõistlik ja konstruktiivne kohtumine. Loodetevasti leevendab Poola kõikidel piiridel kontrolli, et inimesed saaksid kodumaale ja kogu sasipundar hakkab lahenema," lausus ta.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!