Kross ütles Delfile, et tema otsesed kulutused Pärnumaal olid umbes 20 000 eurot. „Tegin ennast tutvustava otsepostituse, kus on inimestel ka midagi lugeda,“ rääkis Kross ja lisas, et olid ka mõned reklaamid Pärnu Postimehes, mis olid päris kallid.

„Siis ma pidasin kohvikut, kus kohv ja tee olid inimestele tasuta.“ Neid kulusid hindas ta umbes 5000 eurole. „Ja üht-teist veel — pastakad ja nimekaardid.“

Kross märkis, et mingil määral aitasid tema kampaaniale kaasa ka roheliste erakonna üleriigilised kulutused, näiteks teleklipid ja ajalehe Grüüne trükkimine.

Ta tõdes, et valimiskulutused on seotud valimistulemustega, aga kõik hakkab ikkagi inimesest. „Kui ei eole seda meest või naist, kes kandideerib, siis ei ole ka millelegi kulutada,“ arutles ta. „Mingi tasakaal peab siin olema.“

Raha ei ole maha visatud

„Kindlasti ei ole see mahavisatud raha,“ hindas Kross. „Mina jäin väga rahule, mul jäi natuke aega puudu, kui oleks veel kuu aega antud, siis ma oleks ka riigikogusse saanud.“ Ta võrdles seda spordis vormi ajastamise küsimusega. „Ma tulin Pärnumaale tühja koha pealt, seda arvestades oli see hea tulemus. Pärnakad võtsid mind päris hästi vastu.“

„Kogemus oli uskumatult hea. Ma ei ole aastaid rahvaga suhelnud, ma sain väga palju teada Eesti tegelikust olukorrast. Sain väga palju mõtteid ja ideid,“ kõneles Kross, kelle sõnul oleks mõned asjad võimalik korda ajada ka ilma riigikogusse pääsemiseta.

Ühe läbiva teemana, mis kohtumistelt kõlama jäi, tõi ta välja väikeettevõtlust piiravad tegurid. „Kuigi räägitakse palju majandusele ja ettevõtlusele orienteeritusest, siis üksikisiku ettevõtlus maapiirkonnas on muudetud peaaegu mõttetuks,“ lausus Kross. Tema sõnul inimene pigem läheb ja otsib töö kusagil kaugemal, kui hakkab ettevõtlusega tegelema, sest FIE-ndus on nii keeruline ja maksuamet ülebürokratiseeritud. „Majandus algab ühe inimese või perekonna tegevusest,“ sõnas ta. „See on asi, mis tuleks ära lahenda.“

Seis on väga hea uue asja tegemiseks

Krossi sõnul on täna veel vara öelda, mida roheliste erakonnas vabameestena kandideerinud ja valijatelt suure toetuse saanud inimesed oma poliitilise kapitaliga edasi teevad. „Natuke tuleb nüüd oodata, las Eesti poliitika stagneerub uuesti,“ rääkis ta. „Meil on tegelikult sama valitsus. Põhilised muutused on ministriportfellide ümberjagamises. See seis on väga hea uue asja tegemiseks.“

Kross tunnistas, et roheliste erakonna jaoks on tulemus ikkagi väga vilets. „Raske öelda, kas selle 22 000 hääle pealt midagi ehitab,“ kõneles ta. „Kui vaadata mõningaid vabamehi, siis nende tulemus on täitsa hea. Täitsa võimalik, et midagi saab siit teha, aga täna on seda vara öelda. Mulle pigem tundub, et see, millest ehitada, ei ole kahjuks roheline.“