Edgar Savisaare suur kõne Estonias: Alampalk 1000 eurot juba järgmisel aastal

 (389)
Lisatud fotod ja video!
Edgar Savisaare suur kõne Estonias: Alampalk 1000 eurot juba järgmisel aastal
Foto: Rauno Volmar

Keskerakonna esimees Edgar Savisaar pidas täna õhtul oma suure kõne, kus ta esitles Keskerakonna nägemust sellest, mida teha, et Eestis oleks hea elada, kuidas käivitada Eesti majandus ja kuidas Eestit kaitsta.

Ülekanne algas kell 18 ja Delfi tegi kõnest otseülekande.


Savisaar teatas, et alampalk tuleb tõsta 1000 euroni kohe järgmisel aastal. Sotsiaaldemokraadid lubasid tõsta alampalka 800 euroni aastal 2019.

Savisaar kinnitas, et erinevalt Reformierakonnast toetab Keskerakond Eesti kaitsmiseks ajateenistusel põhinevat reservarmeed ja tugevat kaitseliitu. NATO liitlassuhte kohta ei öelnud ta sõnagi.

Välispoliitikas lubas Savisaar võtta iseseisvama liini. "Kui meie oleme valitsuses, siis juhitakse Eestit Tallinnast, mitte Moskvast, Brüsselist või Washingtonist. Me muidugi suhtleme partneritega kogu maailmast, kuid reserveerime endale õiguse lugupidavalt mitte nõustuda poliitikatega, mis pole Eesti huvides," lausus Savisaar.

Savisaar lubas astmelist tulumaksu, palgakasvu, pensionikasvu ja hambaravihüvitist. Samuti lubas ta tasuta ühistransporti kogu Eestis ja riigi toetust elamuehitusele.

"See on naeruväärne ja piinlik, et meie riigis koheldakse iga ettevõtjat ja tööandjat kui potensiaalset pätti," lausus Savisaar ja kritiseeris 1000euroste arvete seadust ja firmaautode seadust.

Seotud lood:

"Minu esimese, rahvarinde valitsuse suurimaks saavutuseks oli Eesti riiklik taasiseseisvus, järgmise keskerakondliku valitsus eesmärgiks ei ole vähem ega rohkem kui Eesti majanduslik ja ühiskondlik taassünd," lausus Savisaar.

"Eestil on meiega vedanud ja meil on Eestiga vedanud," lisas Savisaar.

Edgar Savisaare suur kõne
Piia Puuraid: Rahvas tormas kohe püsti ja saalist välja. Üle poole saali juba tühi. 
Kõne on lõppenud, Savisaar lahkub. 
Aitäh teile kõigile ja joondume optimismilainele. Elagu Keskerakond! Elagu Eesti!
Eestil on meiega vedanud ja meil on Eestiga vedanud. 
Oleme edukad Tallinnas ja oleme edukad ka kogu Eestis. Meil on inimesed, meil on ideed, meil on kindlus, et meil on õigus. Keskerakond on ainus, mis suudab näidata Reformierakonnale punast tuld. 
Ei ole vähimatki kahtlust, et seda on vaja. Samuti pole kahtlust, et see on Keskerakonnale jõukohane ülesanne. 
Rahvarinde valitsuse suurimaks saavutuseks oli Eesti iseseisvus. Järgmise Keskerakonna valitsuse eesmärgiks on Eesti majanduse ja ühiskonna taassünd. 
Piia Puuraid kohapealt: "Mōne sōnavōtu peale trambitakse saali tagaosas lausa jalgadega vastu pōrandat, et nii enda nōusolekut näidata"  
Vaid meil on see jõud, mis paneb jää tegelikult liikuma. 
Keskerakond on püüdnud hoida ukse avatuna. Kedagi ei hoita vägisi partei küljes. 
Kui ma rääkisin, et ränne toimub riigis ja riikide vahel, siis pean lisama, et ränne toimub ka parteides. Paljud on enne neid valimisi värve vahetanud. 
Olen veendunud, et peale neid valimisi moodustab Keskerakond valitsuse. 
Ära tuleb teha väiksemad asjad nagu hambaravihüvitis. 
Tõstame palku ja pensione. Alampalk tuleb tõsta 1000 euroni kohe järgmisel aastal. Pensionireform tuleb läbi viia. Üks tööaasta peab võrduma ühe pensioniaastaga. 
Tõstame majanduse üheks prioriteediks tervishoiusektori ja panustame sellesse tõsiselt. Meil on kõik eeldused saada tervishoiukeskuseks. 
Eesti suurust ja võimalusi arvestades pole meil võimalik teha kõike korraga. Me ei saa olla kõiges tugevad. Peame tegema valikuid. 
Eesti peab muutuma "ei" riigist "jah" riigiks. 
On naeruväärne, et meie riigis koheldakse ettevõtjaid kui potentsiaalseid pätte. Ekspordi asemel räägime firmaautode sõidupäevikute täitmisest. Ühtegi majandust toetavat otsust ei tehta. 
Kõigele öeldakse "ei", aga samas pannakse ettevõtjatele aina uusi kohustusi. 
Ülereguleerimine viib inimestelt innu ära. Oleme olukorras, kus muutused ei ole Eestis teretulnud. Kõik sisulised algatused on saanud vastuseks "ei". 
Euroga pidid tulema investeeringud ja töökohad, tuli aga vaid hinnatõus. 
Inimesed lahkuvad, kui nad ei näe tulevikuväljavaateid.
Tallinnas oleme linnakassast suutnud ehitada enam kui 5000 eluaset. Valitsuse toega oleks taskukohase eluaseme hulk suurem ja paljud välismaale lahkunud saaksid tagasi tulla. 
Igal perel peab olema oma kodu. Vaja on riigi toetust elamuehitusele.
Praegu seisavad palgad paigal, aga hinnatõus on märkimisväärne. 
Eesmärk on vähendada vaesust ja anda leevendust ka vaevalt ots-otsaga kokku tulevatele inimestele. 
Meie suur siht on langetada hindu ja võidelda vaesusega. Tasuta ühistransport tuli, see nägi ja võitis Tallinnas. Sellele ei julge isegi Reformierakond vastu astuda. Keskerakond teeb selle ära kogu riigis. See on ainult tahtmise küsimus. 
Paremad palgad, mõistlikumad hinnad ja majanduskasv, mida inimesed ootavad, algab just maksusüsteemi kordategemisest. Meie plaanid on valmis ja ülesanded teada. 
Esiteks, kehtestame astmelise tulumaksu. Euroopa viies rikkamas riigis kehtib astmeline tulumaks. 
Reformierakonna senised ideed on pankrotis, seniselt jätkamine tähendaks vaid senise seisaku süvenemist. 
Keskerakonnal tugeva ja turvalise Eesti plaan. Kutsume kõiki asjatundjaid meid nõustama, kuidas oleks parem. Andke meile üllatus ja te üllatute positiivselt. Meie teeme Eestile taaskäivituse. Meie teeme Eesti kõigile Eestimaa rahvastele ja sotsiaalsetele klassidele selliseks, kus kedagi ei jäeta maha. 
Kui meie oleme valitsuses, juhitakse Eestit Tallinnast, mitte Moskvast, Brüsselist või Washingtonist. Me reserveerime endale õiguse mitte nõustuda. Me ei pea olema agressiivsed ja ähvardavad, aga iga ohustaja peab teadma, et meid rünnata oleks väga halb valik. 
Me ei kiirusta tugevamatega kaasa jooksma. Kaalutletud välispoliitika, mitte teiste sabas sörkimine, on meie välispoliitika alus. 
Me saame seda veel tugevamaks teha. Me oleme Eesti erakond ja ustav meie põhiseadusele. Me peame kõik Eesti eest seista. Kedagi ei tohi maha jätta. 
Me ei kõhkleks ka seekord. Tugev kaitseliit ja ajateenistusel põhinev reservvägi on Eesti hindamatu tugevus. 
Selline armee jätab Eesti kaitseta. Eesti Keskerakond seisab Eesti kaitsel. 
Reformierakond on kõigile kogu aeg üritanud pähe määrida palgaarmee mõtet. 
Mitmeid põhimõttelisi muutusi, mis teeksid inimeste elu paremaks, ei teinud eelmine valitsus ega ka praegune vahevalitsus. Õnneks on peatselt valimised. 
Kas sotsid on alternatiiv? Enamikule meist meeldivad väga paljud põhimõtted, mida nad paberil esitavad. Aga midagi ei ole parata, ajalugu on tõestanud, et kui läheb valitsuse moodustamiseks, jooksevad nad parempoolsete manu ja lasevad end tühiste hüvede eest ära osta. 
IRL oli pikalt koalitsioonis ja vastutab sama palju praeguse olukorra eest kui Reformierakond.
Keskerakond on ainus alternatiiv Reformile. 
Samamoodi jätkates me sellist riiki, nagu soovime, üles ei ehita. Meie sõnum on risti vastupidine: teeme teisiti.
Meie teeme asju teisiti. Me peamegi tegema asju teisiti, et mitte lõpetada nii, nagu lõpetas Pätsi Eesti. Tollal hukutas Eesti demokraatia allakäik. 30. aastate Pätsi vaimsust kannab Reformierakond, mis kutsub üles sammuma kindlalt edasi? Aga kuhu? Kas edasi väljarände ja tõusvate hindade poole?
Piirileping Venemaaga on allakirjutamata, olemasolev piir on lastud võssa kasvada, piirivalve on laiali saadetud. 
Piia Puuraid Estoniast: Savisaare kōne alguses jäi saal hiirvaikseks. Inimesed naeravad ja plaksutavad kaasa. On ka inimesi, kes saalist juba lahkuvad, sest ootasid ikka terve tunni pikkust kōnet mitte kontserti.
Soovime niisugust vabariiki, mis kindlustab meie lastele muretu lapsepõlve ja kus saab väärikalt vananeda. (aplaus). Need on väärtused, mis ühendab kõiki meie inimesi. 
Kas kindlalt edasi, nagu tahavad paremerakonnad, või teeme teisiti, nagu tahab Keskerakond. 
Siin ma seisan ja teisiti ei saa, kui pean rääkima eelseisvatest valimistest, millest sõltub, millise kursi Eesti järgmiseks neljaks aastaks võtab. 
Teleprompterid on juba kõne ootel :) #savisaaresuurkõne pic.twitter.com/KuwUGUsDJ3— Kadri Simson (@kadrisimson) December 22, 2014
Savisaar: siin ma seisan ja teisiti ei saa. Nii ütles Martin Luther ja nii pean ütlema ka mina. 
Savisaar saabub. 
Zahharov palub Savisaare lavale. 
Tulemas on veel kaks laulu, mida esitab Jassi Zahharov. 
Piia Puuraid Estoniast: Siin saalis inimesed laulavad kaasa. Suurem osa siiski jutustab omavahel...
Tundub, et laul jäi ära ja selle asemel mängib Karl Madis saksofonil Ott Leplandi laulu "Kuula!" muusikat.
Karl Madis alustas kolmanda lauluga. 
Karl Madis kutsub publikut koos temaga laulma laulu "Kui on meri hülgehall", mida ta just alustas. 
Piia Puuraid (EPL/Delfi): Tuntumatest nägudest on mulle silma jäänud ainult Tarmo Jüristo ja Vaiko Eplik. 
Karl Madis laulab.
Reklaamid hakkavad telepilti pakkuvas Tallinna TVs lõppema, pilt näitab Estonia saali. Savisaart tuleb veel oodata, esialgu mängib muusika. 
Kolmveerand saali on juba täis saanud. Esimesed kaks rida on reserveeritud ja seal istuvad tuntud Keskerakonna liikmed.
Piia Puuraid (EPL/Delfi): Koridoris müüakse ka Savisaare raamatuid ja ka viimast jōuluraamatut
Veel üks naljakas tähelepanek: Päevalehe ja Delfi reporteri Piia Puuraidi sõnul ei lubanud vene keelt rääkivad noormehed temal kaheksast esimesest reast tahapoole istuda. 
Eesti Päevalehe ja Delfi reporteri Piia Puuraidi tähelepanek Estoniast: "Siin juba rahvas koguneb. Saali inimesi ei lastud. Valdavalt on kohal vanemad inimesed."
Palju maksis Keskerakonnale Estonia rent? https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/vaata-kui-palju-maksis-keskerakond-estonia-kontserdisaali-savisaare-koneks-rentimise-eest?id=70405479