EAÕK vaimulikud soovivad ühtset pühadekalendrit

 (14)
Metropoliit Stefanus
ETA FOTO

Eesti apostlik-õigeusu kiriku (EAÕK) vaimulikud arutasid metropoliit Stefanuse ettepanekut tähistada mõne aasta pärast ülestõusmispühasid kõikides õigeusu kirikutes üheaegselt vana ehk Julianuse kalendri järgi ning jõule uue ehk Gregoriuse kalendri järgi.

“Meil on autonoomne kirik, mis ei allu Moskvale ega Konstantinoopolile, ning pühade pidamine ühel ajal teiste õigeusukirikutega on argumenteeritud, see toimib ka mujal Euroopas,” märkis preester Andreas Põld. “Meil Eestis on aga praegu nii, et Lõuna-Eestis on vana kalender, Lääne-Eestis uus kalender ja mõned kogudused kasutavad hoopis segakalendrit. Selline olukord väikeses kirikus, et erinevad piiskopkonnad peavad pühi eri aegadel, ei ole normaalne,” ütles ta.

Tema sõnul hakkaksid liikuvad pühad olema siis vana ja kuupäevalised uue kalendri järgi. “Sel aastal on näiteks ülestõusmispühade vahe kahe kalendri järgi koguni viis nädalat, kuid kahel järgneval aastal satuvad ülestõusmispühad mõlemas kalendris samale ajale. “Loodetavasti kolme aasta pärast tuleb lahendus,” sõnas Põld.