E-hääletus tõmbab üha rohkem naisi ja ka eakamaid

 (18)
E-hääletus tõmbab üha rohkem naisi ja ka eakamaid
Foto: Andres Putting

Tänavustel riigikogu valimistel anti elektroonilisel teel rekordiliselt palju, 140 846 häält ehk e-hääletusel osales 15 protsenti valimisõiguslikest kodanikest. Läbi aastate on muutunud ka interneti teel valijate sooline ja vanuseline koosseis.

Järjest on tõusnud e-valimistel osalevate naiste osakaal: 2005. aasta kohalikel valimistel oli neid vaid 46 protsenti e-hääletajate koguarvust, 2007. aasta riigikogu valimistel 48 protsenti, 2009. aasta europarlamendi valimistel 51 protsenti, 2009. aasta kohalikel valimistel 53 protsenti ja tänavustel riigikogu valimistel 54 protsenti, selgub valimiskomisjoni statistikast.

Tavaliselt arvatakse, et e-hääletusel osalevad pigem noored inimesed, kuid aastast-aastasse on osalejate keskmine vanus tõusnud. Esimestel e-valimistel — 2005. aasta kohalikel valimistel oli arvuti teel hääletajate seas üle 55-aastaseid vaid 15 protsenti, kuid neil riigikogu valimistel juba 21 protsenti. Kuni 34-aastaste osakaal vähenes samal ajal 43-lt 36-le protsendile.

E-hääletus on viimastel kohalikel, riigikogu ja europarlamendi valimistel toimunud seitsme päeva jooksul. Päevi võrreldes on huvitav see, et kõige loium on hääletamine alati kolmandal päeval, pärast seda hakkab valimisaktiivsus jälle tõusma.

Valimiskomisjoni statistikat saab lähemalt uurida siin.