E-hääletamise aktiivsus kasvab: 12 tunniga andis oma hääle 32 708 valijat

 (152)
Taavi Rõivas valib
Taavi Rõivas andis oma hääle e-valimistelFoto: Tanel Meos

Täna alanud riigikogu valimistel on 12 tunniga andnud elektrooniliselt oma hääle 32 708 valijat, neli aastat tagsi oli see poole väiksem.

Aivar Voog ütles Delfile, et tänane e-hääletamise aktiivsus näitab, et eelhääletajate osakaal jätkuvalt kasvab.

"Eelnevad valimised on näidanud, et e-hääletajad on nooremad ja kõrgema haridusega kui valimispäeval hääletajad," märkis Voog. "Rohkem on nende hulgas ka eestlasi ja tallinlasi."

"Juba eelmisel aastal Euroopa Parlamendi valimistel ületas eelhääletajate osakaal valimaskäinutest 50 protsenti, nii kordub nähtavasti ka riigikogu valimistel," ütles Voog.

Tema sõnul on üldist hääletamisaktiivsust hetkel veel raske prognoosida.

Õhtuse seisuga on riigikogu valimistel antud 34 909 häält

Riigikogu valimistel oli täna kella 20 seisuga maakonnakeskustes hääletanud 5320 inimest, interneti teel on antud 29 589 häält.

Tallinna jaoskondades käis valimas 2747 ja Tartus 1363 inimest. Kõige rohkem inimesi, 424 andis oma hääle Tartu Kaubamajas paiknevas jaoskonnas.

Neli aastat tagasi riigikogu valimiste ajal maakonnakeskustes hääletamist ei toimunud, e-hääli oli antud kella 20-se seisuga 15 800.

Maakonnakeskuses on võimalik hääletada 22. veebruari kella 20-ni sõltumata isiku registrijärgsest elukohast. Küll aga tuleb arvestada, et ka maakonnakeskustes saab hääletada vaid nende kandidaatide poolt, kes on üles seatud valija elukohajärgses valimisringkonnas.

Seotud lood:

Igas maakonnakeskuses on avatud vähemalt üks valimisjaoskond, Tallinnas on neid 13 ja Tartu linnas 6. Harjumaa elanikud saavad hääletada Tallinnas ja Tartumaa elanikud Tartus. Jaoskondade täpsemad asukohad leiab Vabariigi Valimiskomisjoni veebilehelt.

Elektrooniliselt saab hääletada aadressil www.valimised.ee kuni 25. veebruari kella 18-ni. Soovi korral võib interneti teel antud häält muuta, hääletades nimetatud ajavahemikul uuesti elektrooniliselt või eelhääletamise päevadel 19.-25. veebruarini valimisjaoskonnas. Valimispäeval, 1. märtsil häält muuta ei saa. Oma hääle kohalejõudmist on võimalik kontrollida nii Androidi, Windows Phone'i kui ka iOS operatsioonisüsteemi nutiseadmetega.

Valimispäeval, 1. märtsil saab hääletada ainult oma elukohajärgses valimisjaoskonnas.

Valima minnes tuleb kaasa võtta fotoga isikut tõendav dokument, näiteks ID-kaart, pass, juhiluba või pensionitunnistus. Valijakaarti ei pea kaasa võtma.