Dudajeva juhtum avab tee Eesti passini

 (63)
Eesti pass

Kui eeloleval neljapäeval õnnestub transiidiärimeestel Andrei Filatovil ja Rustam Aksenenkol saada eriliste teenete eest Eesti kodanikuks, tuleks neil esmalt tänada Tšetšeenia presidendi Džohhar Dudajevi leske Alevtina Dudajevat, kelle pärast muutis valitsus suvel kodakondsusseadust nii, et kodanikuks võib saada ka Eestis elamata.

Peaminister Andrus Ansip on Filatovile Eesti passi andmisele vastu. “Mina olen seisukohal, et kodakondsuse andmine peab pälvima ka rahva toetuse ja praegusel ajal mina seda toetust ei näe. Seega mina olen vastu,” teatas Ansip parlamendi ees Urmas Reinsalu arupärimisele vastates, kirjutab Eesti Päevaleht.

Selle aasta 8. juulil hakkas kehtima kodakondsusseaduse muudatus, mis lubab anda Eesti passi Alla Dudajevale, aga ka naftatransiidifirma Severstaltrans Grupp tegevjuhile ning osanikule Andrei Filatovile ja endise Venemaa raudteeministri transiidiärimehest pojale Rustam Aksenenkole.

Varem kehtinud seaduse kohaselt pidi eriliste teenete eest kodakondsust sooviv inimene olema Eestis elanud vähemasti viis aastat.

Kui Filatovi ja Aksenenko kohta puuduvad andmed, kas nad on Eestis ka pikemat aega elanud, siis Dudajeva elas 1980. aastate lõpus ja 1990. aastate alguses alaliselt Tartus.

Refereeritud artikli täistekst Eesti Päevaleht Onlines