Doktoritöö analüüsib Põhjasõjas Venemaa Baltimaade vallutamise ideoloogia kujundamist

 (49)
Ajalooline maal Peeter Esimesest aastal 1704 Narva vallutamist juhtimas
Ajalooline maal Peeter Esimesest aastal 1704 Narva vallutamist juhtimasFoto: Nikolai Sauerweid, Wikimedia commons

Täna kell 10 TLÜ Eesti Humanitaarinstituudis kaitstava Maria Smorževskihh-Smirnova doktoritöö käsitleb seni peaaegu uurimata teemat, milleks on vallutatud võõraste maade ideoloogia kujundamine Peeter I ajastul, täpsemalt Baltimaade vallutamise ideoloogia Põhjasõja käigus.

Eesti kultuuri kontekstis pakub väitekiri „Ingerimaa, Eestimaa ja Liivimaa Peeter I ajastu kirikupanegüürikas“ huvi esiteks seepärast, et vene impeeriumi ideoloogia formeerus olulisel määral Põhjasõja ajal nimelt Ingeri-, Eesti ja Liivimaa vallutamise käigus, teatas Tallinna Ülikool.

„Väitekirjas vaatlesin selliseid unikaalseid 1702.–1720. aasta kirikupanegüürilisi teoseid, mis on pühendatud Põhjasõja sündmustele, nagu kirikujutlused ja jumalateenistusraamatud, samuti sakraalse visuaalkultuuri teosed,“ kirjeldas Maria Smorževskihh-Smirnova. Töö erinevates osades uuris ta Tallinna 18. sajandi alguse sakraalset kultuuri, barokiajastu ikoonimaali- ja arhitektuurimälestisi, mille loomine oli tihedalt seotud nii usukinnitamise kui ka Põhjasõja-aegse ning Karl XII ja Peeter I impeeriumi ideoloogiaga Baltimaades.

Doktoritöö juhendajad on Tallinna Ülikooli professor Mihhail Lotman ja Alberta Ülikooli professor Jelena Pogosjan.

Avalik kaitsmine toimub Tallinna Ülikooli auditooriumis M-213, Uus-Sadama tn 5.