Kohus tunnistas Toobali süüdi ja mõistis talle liitkaristuseks ühe aasta tingimisi vanglakaristust. Laasi mõisteti samuti süüdi ja karistuseks mõisteti talle üheksa kuud tingimisi vangistust. Süüdi jäi ka juriidilise isikuna Keskerakond, kellel mõisteti karistuseks 10 000 eurot.

Toobali ja Laasi karistust ei pöörata täitmisele, kui nad ei pane kolme aasta jooksul toime uut kuritegu.

Kohus tunnistas kohtu all olnud Ivor Onksioni ka süüdi eraviisilises jälitustegevuses ja sõnumisaladuse rikkumises ning mõistis talle rahalise karistuse 640 eurot, mille ta peab tasuma ositi kaheksa kuu jooksul.

Samuti mõistis kohus Laasilt riigituludesse sundraha 532,50 eurot ja menetluskulud 82,15 eurot, sh tasu koopiate eest 0,15 eurot ja ekspertiisikulud summas 82 eurot. Toobalilt mõisteti riigituludesse sundraha 532,50 eurot ja menetluskulud 364,15 eurot, sh tasu koopiate eest 0,15 eurot ja ekspertiisitasu 364 eurot.

MTÜ Eesti Keskerakond peab tasuma riigituludesse sundraha 532,50 eurot ja menetluskulud 282,15 eurot, sh tasu koopiate eest 0,15 eurot ja ekspertiisitasu 282 eurot.

Onksionil tuleb riigituludesse tasuda aga sundraha 532,50 eurot ja menetluskulud 3317,65 eurot, sh kaitsjatasu summas 3235,20 eurot, tasu koopiate eest summas 0,45 eurot, ekspertiisikulud summas 82 eurot. Sundraha ja menetluskulud tuleb tasuda 12 (kaheteistkümne) kuu jooksul kohtuotsuse jõustumisest arvates.

Kohus nõustus prokuratuuri seisukohtadega ja ütles, et kõik esitatud tõendid on lubatavad. Samuti leidis kohus, et on kirjalikke tõendeid, mis kinnitavsd süüdistatavate süüd.

Samas leidis kohus, et sõnumisaladuse rikkumises ei ole Onksioni ütlused kasutatavad.

Kohus leidis ka, et õige ei ole kaitsja väide, et reaalajas ei jälgitud Rummi kirjavahetust.

Samuti leidis tõendamist Onksioni kuritegevus ja Laasi ja Toobali tegevus tema kallutamises.

Süüdistus

Riigiprokuratuur esitas tänavu aprillis keskerakondlastest riigikogu liikmetele Priit Toobalile ja Lauri Laasile süüdistuse kuriteos ning saatis nende kriminaalasja kohtusse. Lisaks on kohtu all ka Ivor Onksion ning juriidilise isikuna Keskerakond.

Toobal ja Laasi said süüdistuse eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele kihutamises ning Toobalit süüdistatakse lisaks veel dokumendi võltsimises.

MTÜ Eesti Keskerakond võltsis süüdistus kohaselt dokumente juriidilise isikuna ning Ivor Onksion sai süüdistuse eraviisilises jälitustegevuses ja sõnumisaladuse rikkumises.

Süüdistuse järgi kallutasid Toobal ja Laasi Ivor Onksioni eraviisilisele jälitustegevusele ja sõnumisaladuse rikkumisele ehk mahitasid teda ebaseaduslikult sisenema Hannes Rummi (SDE) meilikontole ja edastama neile seal olevaid e-kirju. Kaitsepolitsei uurimise järgi olevat Onksioni toodud kirjades sisalduv info jõudnud isegi Savisaareni, kirjutas Eesti Ekspress.

Keskerakonna peasekretär Priit Toobal sai ka süüdistuse selles, et ta võltsis viit Keskerakonna kassa sissetuleku orderit, mis kajastavad tegelikkuses mitte toimunud sularahaannetusi kokku 11 030,28 eurot.

Riigikogu võttis 27. märtsil õiguskantsler Indrek Tederi ettepanekul riigikogulastelt Toobalilt ja Laasilt saadikupuutumatuse, et riigiprokuratuur saaks neile esitada süüdistuse ja nende kriminaalasja kohtusse saata.

Toobalilt saadikupuutumatuse ära võtmise poolt hääletas riigikogus 56 ja vastu 16 riigikogu saadikut ning Laasilt saadikukaitse ära võtmise poolt hääletas 54 ja vastu 17 saadikut ning üks riigikogulane jäi erapooletuks.

Riigi peaprokurör Norman Aas esitas tänavu 26. veebruaril õiguskantsler Indrek Tederile taotluse teha riigikogule ettepanek anda nõusolek keskerakondlastest riigikogulastelt Toobalilt, Laasilt saadikukaitse äravõtmiseks ning nende suhtes süüdistusakti koostamiseks. Prokuratuur teatas tänavu aprillis, et on süüdistuakti esitanud.

Riigiprokurör Inna Ombler nõudis tänavu septembris kohtus Priit Toobalile ja Lauri Laasile tingimisi vanglakaristust ning rraviisilises jälitustegevuses ja Rummi postkastist leitud kirjade Laasile ja Toobalile saatmises süüdistatud Onksionile puhtsüdamliku ülestunnistuse eest rahalist karistust 800 eurot.

Kohtumaterjalid: "tiksujad" ja salapärased annnetused

Kohtuistungite jooksul selgus kohtumaterjalidest aga nii mõndagi huvitavata. Näiteks algas juba istung mõnevõrra humoorikalt, kui kohtuasja üheks võtmeisikuks peetav Ivor Onksion avaistungile kohale ei ilmunud, sest ta advokaat unustas mehe ilmselt kutsuda.

Prokuröri poolt välja toodud materjalidest selgus näiteks ka, et Ivor Onksioni SMS-id viitasid, et Keskerakonna juhtkond, sealhulgas erakonna juht Edgar Savisaar isiklikult teadis Onksioni nende heaks nuhkimisest.

Lisaks tunnistasid kohtus mitu inimest, et kuigi nende nimed olid kantud annetajate nimekirja, siis ei ole nad parteile annetusi teinud. Kusjuures näiteks autojuhina töötav Jaan Moorats rääkis kohtus, et Keskerakonna peasekretär Priit Toobal palus tal kaitsepolitsei võimaliku pärimise peale kinnitada, et ta on erakonnale raha annetanud.

Üks kurioosemaid juhtumeid aga, mis kohtumaterjalidest lähtus, oli see, kui aktiivselt otsiti sotside taga nuhkinud Onksionile tööd. Selle tarvis ei häbenetud küsida teenet linna ja partei juhtfiguuridelt ning meenutada tasub ka näiteks Tallinna Linnatranspordi AS-i juhatuse esimehehe Enno Tamme sõnu telefonis Priit Toobalile, kus Tamm möönis, et „selliseid kohti ei ole paraku enam ühtegi" ja et tal "on juba kolm tiksujat ja fond miinuses."

Toobal ja Laasi ei tunnistanud ennast üheski süüdistuses süüdi. Ivor Onksion tunnistas end kohtuprotsessil esitatud süüdistuses osaliselt süüdi.