DELFI VIDEO JA FOTOD: NATO kindral: oleme kõikideks väljakutseteks valmis

 (78)
Loe blogist, mida räägiti pressikonverentsil!
NATO sõjalise komitee aseesimehe pressikonverents
Foto: Priit Simson

NATO sõjalise komitee aseesimees kindralleitnant Mark O. Schissler annab koos kaitseväe juhataja kindralmajor Riho Terrasega täna pressikonverentsi, kus nad räägivad NATO plaanidest Balti riikide kaitsmisel.

Terrase pressikonverents
Terras: Kindral Breedlove ütles, et vajab Balti riikide piirkonnas õhuturbemissiooni tugevdamiseks kahte õhuväebaasi, Eesti välisminister pakkus teiseks baasiks Ämari baasi. Seni on kõik hindajad öelnud, et Ämari on valmis tehniliselt vastu võtma kuni 16 hävitajat ja 3-4 transpordilennukit. Meil veel teatud puudujäägid personalis, millest oleme ka teada andnud. Nimelt oleme teatanud täielikust valimisolekust aastast 2015. 
Schissler: Õhuturbemissiooni teostab praegu USA, tõime esialgsele neljale lennukile veel kuus USA lennukit juurde. USA missiooni asendab 1. maist neli Poola lennukit. Lahendamata on küsimus, kus hakkavad asuma uued lennukid ja mis riikidest need tulevad. Mitmed liikmesriigid on lennukeid pakkunud, aga otsuseid pole veel tehtud. SACEUR teeb selle otsuse, millised lennukid kuhu lähevad. 
Schissler: Õppuste küsimus pole seotud praeguse kriisiga. NATO on peale Afganistani missiooni mõelnud, kuidas oma võimekust säilitada. Kui me pole missioonil koos, siis peame koos tegema õppuseid, et säilitada koos tegutsemise võime. Kõik lähiaja õppused on juba ammu planeeritud, neid ei tehta vastuseks praegusele kriisile. 
Schissler: NATO peab võrdlema vajadusi lisavägede järele selles regioonis võrreldes kõigi ülejäänud missioonidega, kus NATO on. NATOl on vägesid mitmel pool, ka väljaspool NATO riike. 
Schissler: NATOl võimekused õhus, merel ja maal. Lisavägede toomist siia arutatakse seoses riskianalüüsiga alliansile. 
Schissler: Jääme pühendunuks kõigile oma tuumikmissioonidele, et edasi toetada stabiilsust ja rahu. Me oleme kõigiks väljakutseteks valmis. 
Schissler: Õhuturve on Balti riikide julgeoleku turvamise võtmeelement. NATO tugevdab õhuturbemissiooni Balti riikides. Vajadusel võtame kasutusele uusi meetmeid ja ajakohastame vanasid plaane. 
Terras: Arutasime ka võimalust kasutada Ämarit NATO õhuturbebaasina. Otsused selleks peavad tegema NATO sõjalised struktuurid, lähinädalatel on sellised otsused ka tulemas. 
Terras: NATO järgmise tippkohtumise keskmes peaks olema artikkel 5. 
Terras: Tänane külastus on näide, et NATO mõistab praeguse julgeolekuolukorra tõsidust ja kinnitab, et Balti riikide NATOs olemine on andnud tugeva garantii Balti riikide julgeolekule.