DELFI REPORTAAŽ: Keskerakonna kongressi delegaate tervitati Hiina kommunistlikust parteist

 (154)
Keskerakonna kongress
Keskerakonna kongressFoto: Priit Simson

Kell 11 kogunes Tallinna lauluväljaku klaassaali tuhatkond keskerakondlast üle Eesti. Kaugemad tulijad sõidutati pealinna lausa Võrumaalt.

Pidulik kongress algas Eesti ja Keskerakonna hümnidega, mida esitas laulja Erich Krieger. Pärast seda palus päevajuht kõigil delegaatidel lehvitada oma lipukesi, mis neile registreerimisel kätte jagati. Paberlipukeste üks külg on sinimustvalge, teine roheline. "Lehvitage nagu toimuks laulev revolutsioon!" ärgitab päevajuht ning üle saali voogab üksmeelne lipumeri.

Keskerakonna esimehe ettepanekul jätkus üritus peaaegu minutise seisakuga nende erakonnakaaslaste mälestuseks, kes on kahe kongressi vahelisel ajal läinud manalateed.

Oma tervitustega esinenesid lauluväljakul nii Riia linnapea, Euroopa liberaalide ja demokraatide esindaja kui ka Venemaa ühe populaarsema erakonna Ühtne Venemaa esindaja. Viimane tõi rõhutas muu hulgas kahe erakonna ühtseid seisukohti välispoliitilistes küsimustes.

Kongressi esimese istungi juhatajaks kinnitatud Kadri Simson luges ette kongressi delegaatidele laekunud tervituskirjad. Nende seas oli ka Hiina kommunistliku partei keskkomitee õnnitluskaart.

Savisaar noogutab tunnustuseks

Eelmisel kongressil Edgari Savisaare vastaskandidaadiks esimeheks kohale kandideerinud Jüri Ratas: "Tänavu oleme ühtsem kui varem, edukaim erakond Eestis! Edu meile selles!" Esireas istuv Savisaar langetab sellele tunnustavalt pea.

Oma poolteist tundi kestnud poliitilises kõnes väljendas Savisaar, et Keskerakond on Eesti poliitikas pikamaajooksja. Seda erinevalt peaministriparteist, kelle juht on juba öelnud, et tema enam ei jätka. "Mina ei ole mineja-mees. Selliseid väsinuid tüüpe ei laseks mina isegi linnaosavalitsust juhtima," sõnas Savisaar. Saalist kõlas naerupahvak ja tugev aplaus.

Praeguse valitsuse poliitika mittetöötamises on Savisaare hinnangul kõik juba veendunud. Ühtlasi märkis ta, et paljud valitsuserakondade loosungid on Keskerakonna pealt maha viksitud.

Koostöö sotsidega oleks meeltmööda

Sotsidega koostööle loodab Savisaar jätkuvalt. Tema sõnul peaksid sotsiaaldemokraadid ületama oma kompleksid ning Keskerakonnaga linna juhtimises käed lööma. "Mulle on paljud sotsid sümpaatsed. Mul poleks midagi selle vastu, kui keegi valiks sotsid, kui meie neile mingil põhjusel meelepärased pole," sõnas Savisaar ning lisas, et tunnustab Mikseri otsust valimistel kandideerida. "Nii Marju Lauristin kui ka mina olen talle seda mitmel korral soovitanud."

Ühtlasi keelitas Savisaar delegaate mitte interneti vahendusel hääletama, sest tema sõnul on e-hääletamine väga ebaturvaline. "Peame inimesi hoiatama: iga internetis antud hääl ohustab meie valijat ennast ja kogu riiki!" Savisaar küsis retooriliselt, miks ei kasuta e-hääletamist ükski teine riik peale Eesti. Põhjus olevat selle turvaaukudes.

Tänane kongress jätkub pärast söögipausi. Peagi tehakse avalikuks Keskerakonna platvorm eelolevateks kohalikeks valimisteks ning kinnitatakse uus juhatus ja juhatuse esimees. Viimasele kohale on tänavu küll vaid üks kandidaat - Edgar Savisaar.