DELFI FOTOD: USA asepresident kinnitas kohtumisel riigipeadega USA pühendumust Balti riikide kaitsmisel

 (80)
Täiendatud kell 15.30!

USA asepresident Joe Biden kohtus täna Riias Baltimaade presidentidega.

Joe Biden kinnitas kohtumisel Baltimaade presidentidega USA pühendumust täita NATO artikkel 5 kohustusi.

"Tahan, et kõigile Balti riikide rahvastele oleks absoluutselt selge: USA on oma au nimel lubanud NATO lepingust ja selle artiklist 5 kinni pidada," ütles Biden pressikonverentsil. "Me oleme oma kohustuste täitmisele 100% pühendunud."

Asepresident lisas, et baltlased ei peaks end vabariiklaste presidendikandidaadi Donald Trumpi NATO-skeptilistest kommentaaridest häirida laskma. "See ei ole asi, mida peaks tõsiselt võtma," ütles Biden.

Ilves: Euroopa ja USA liitlassuhe püsib kindlana

"Euroopa ja Ameerika Ühendriigid on lähedased liitlased, meie koostöö on kindel ja julgeolek jagamatu," ütles president Toomas Hendrik Ilves Baltimaade riigipeade ja Ameerika Ühendriikide asepresidendi kohtumisel.

Seotud lood:

Eesti riigipea nimetas sümboolseks, et kohtumine toimub 23. augustil, paljudelt riikidelt – Eesti, Läti, Leedu nende seas – iseseisvuse röövinud natsi-Saksamaa ja NSV Liidu salalepete sõlmimise 77 aastapäeval.

"Me teame diktatuuri hinda ja teame vabaduse hinda, teame demokraatia ja sõpradega sõlmitud liitlassuhte väärtust," rõhutas ta.

President Ilvese sõnul seisavad EL ja USA silmitsi ühiste ohtudega, mille seas on rahvusvaheline terrorism, jätkuv agressiivsus ja ebastabiilsus Euroopa Liidu ja NATO läbinaabruses.

"Nende ohtudega saame hakkama ainult üheskoos, üksteist toetades ning seeläbi meie partnerlust ja liitlassuhet igapäevaselt tugevdades," sõnas Eesti riigipea.

Piirkondliku julgeoleku puhul pidas ta oluliseks NATO liitlasüksuste roteeruvat kohalolekut alliansi idatiiva riikides ja tunnustas Ameerika Ühendriike, kes on paigutanud oma üksused Baltimaadesse.

"Kõrvuti NATO Varssavi tippkohtumise otsustega kinnitab see alliansi otsustavust olla nähtav ja usutav kõigi liitlaste julgeoleku tagamisel," ütles president Ilves, lisades, et Eesti omalt poolt jätkab panustamist julgeoleku tagamisse vastutustundelise liitlasena.

Pärast kohtumist Eesti, Läti ja Leedu presidendiga teeb Joe Biden kella 17 paiku ülikooli raamatukogus ka avaliku pöördumise Balti riikide elanike poole, teatas Läti presidendi kantselei.

Täna hommikul Riiga saabunud Joe Bidenile oli vastu tulnud suur kaaskond ning lennuvälja turvameetmeid oli oluliselt suurendatud.

Biden tuli Riiga Läti presidendi kutsel ning välispoliitika asjatundjate sõnul on visiidi näol tegemist selge märgiga USA toetusest Balti riikidele.

Biden käis eile ka Türgis ning pärast Läti visiiti, 25. augustil siirdub ta Rootsi.