DELFI FOTOD: Teaduste Akadeemias jagati teadlastele, sportlastele ja kultuuritegelastele riiklikke preemiaid

Lisatud preemiasaajate nimekiri

Täna tunnustati Teaduste Akadeemia saalis riigi teadus-, spordi- ja kultuuripreemiate ning F. J. Wiedemanni keeleauhinna laureaate. Spordipreemia elutöö preemia saanud Erika Salumäe tuli pidulikuks tseremooniaks otse Hispaaniast kohale.

Täna anti üle riigi 25. teaduspreemiad, F. J. Wiedemanni keeleauhinna ning spordi- ja kultuuripreemiad.

Peaminister Taavi Rõivas ütles tseremoonia avakõnes, et üks täisväärtuslik riik on mõeldamatu ilma eheda loominguta, olgu looming kui selline leidnud väljenduse kaunite kunstide alal, teadus-arendustegevuses, keeleloomes või spordis. "On ju keele ja kultuuri säilitamine juba põhiseaduse preambulas defineeritu järgi meie rahvusriigi kesksemaid ülesandeid," sõnas peaminister.

"Inimesed, kes pühenduvad sellele ülesandele meie hindamatu vara. Hinge ja pühendumusega tehtavat tööd ka märgatakse." Peaminister kinnitas, et ka valitsuse siht on suurendada märgatavalt panust teadus-arengutegevusse, sest just seal peitub meie majanduse edu ja jõukuse võti. "Peame investeerima teadmistesse ja inimestesse, et tagada võrdväärne järelkasv meie tänastele teaduspreemiate laureaatidele," lisas peaminister.

Riigi teaduspreemia laureaat Raimund-Johannes Ubar ütles tunnustuste saajate nimel kõnet pidades, et see, mis laureaate ühendab, on andumus loomingule: olgu tegemist siis teadus- või kultuuriloominguga. "On midagi, mis jääb: vaim, tarkus, looming - seda ei asenda masinad," sõnas ta.

Seotud lood:

Riikliku spordi elutööpreemia pälvinud Erika Salumäe ütles Delfile, et tunnustus tuli talle suure üllatusena. "Pisar tuli silma, kui mind tunnustati nii olümpiavõitude kui ka koolispordi edendamise eest," sõnas Salumäe. "Energiat, vastupidavust igal elualal, jõudu, pühendumust, kuidas tegemisi planeerida," loetles Salumäe neid omadusi, mida on noored talle antud tagasisides välja toonud. Spordi elutööpreemia laureaat tänab nii olümpiakomiteed, kes ta kandidatuuri esitas, kui ka kogu Eesti rahvast. Salumäe tuli Hispaaniast Eestisse just täna toimunud piduliku tseremoonia pärast. "Mul olid Hispaanias järjekorrad arstide juurde, võtsin end sealt ära, organiseerisin selle sõidu koos tütrega siia. Täna käisin lipuheiskamisel ja lähen sõprade juurde ja vaatame presidendi vastuvõttu," kirjeldas Salumäe.

PREEMIATE LAUREAADID

Riigi teaduspreemiad

Ülo Lepik - pikaajaline tulemuslik teadus- ja arendustöö

Raimund-Johannes Ubar - pikaajaline tulemuslik teadus- ja arendustöö

Urmas Nagel ja Toomas Rõõm - täppisteadused: tööde tsükkel "Terahertskiirguse vastasmõju materjalidega"

Tõnis Kanger - keemia ja molekulaarbioloogia: teadustöö "Asümmeetrilised organokatalüütilised ja kaskaadreaktsioonid"

Maarja Kruusmaa - tehnikateadused: tööde tsükkel "Bioloogiast inspireeritud allveerobotite liikumine ja tajud"

Sulev Kõks ja Külli Kingo - arstiteadus: teadus-arendustöö "Krooniliste põletikuliste nahahaiguste patogenees"

Martin Zobel (koll. j), John Davison, Mari Moora ja Maarja Öpik - geo- ja bioteadused: tööde tsükkel "Taime- ja seene- koosluste mitmekesisust ning nende omavahelisi seoseid mõjutavad tegurid"

Arne Sellin - põllumajandusteadused: tööde tsükkel "Regionaalsete kliimamuutuste mõju puude veevahetusele, kasvule ja metsaökosüsteemide seisundile"

Tiina Randma-Liiv - sotsiaalteadused: tööde tsükkel "Eesti riigivalitsemise väljakutsed Euroopa võrdlevate uuringute kontekstis"

Tõnu-Andrus Tannberg - humanitaarteadused: tööde tsüklid "Eesti sõjaajalugu" ja "Eesti ajalugu nõukogude perioodil"

Riigi Ferdinand Johann Wiedemanni keeleauhinna laureaat

Uno Laur - keelemeheliku pühendumise ning viljaka ja järjepideva töö eest eesti merekeele kaitsmisel, eesti merendusterminoloogia arendamisel, korrastamisel ja levitamisel

Riigi spordipreemiate laureaadid

Selma Multer - pikaajalise ja tulemusliku tegevuse eest korvpalli arendamisel ja korraldamisel

Erika Salumäe - silmapaistvate saavutuste eest tippsportlasena jalgratta- spordis ja olulise panuse eest koolispordi arendamisel

Epp Mäe - pronksmedali võitmise eest maadluse maailmameistri- võistlustel ja hõbemedali võitmise eest maadluse U23 Euroopa meistrivõistlustel 2015. aastal

Ahto Raska - tulemusliku töö eest treenerina Epp Mäe ettevalmistamisel maadluse tiitlivõistlusteks 2015. aastal

Mart Seim - pronksmedali võitmise eest tõstmise maailmameistrivõistlustel 2015. aastal

Alar Seim - tulemusliku töö eest treenerina Mart Seimi ettevalmistamisel tõstmise maailmameistrivõistlusteks 2015. aastal

Lauri Malsroos - pronksmedali võitmise eest rattaorienteerumise maailmameistrivõistlustel ja kuldmedali võitmise eest rattaorienteerumise Euroopa meistrivõistlustel 2015. aastal

Üllar Põvvat - silmapaistva ja tulemusliku tegevuse eest veemoto arendamisel Eestis 2015. aastal

Riigi kultuuripreemiate laureaadid

Jaan Kaplinski - pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest

Veljo Kaasik - pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest

Ülo Vilimaa - pikaajalise väljapaistva loomingulise tegevuse eest

Andrei Ivanov - väljapaistvate loominguliste saavutuste eest 2015. aastal

Marika Vaarik - rollide eest Teater NO99 lavastustes 2015. aastal

Mikk Üleoja ja Eesti Rahvusmeeskoor - väljapaistvate loominguliste saavutuste eest 2015. aastal

Tanel Veenre - väljapaistvate loominguliste saavutuste eest 2015. aastal

Tõnu Kõrvits - teose „Lageda laulud“ eest