DELFI FOTOD: President Kaljulaid tegi Kaja Kallasele ettepaneku valitsuse moodustamiseks

 (513)
Kallas: kutsun sotsid nüüd laua taha
DELFI FOTOD: President Kaljulaid tegi Kaja Kallasele ettepaneku valitsuse moodustamiseks
Foto: Tiit Blaat

President Kersti Kaljulaid kirjutas täna alla otsusele nimetada peaministrikandidaadiks Kaja Kallas kui Riigikogu valimistel enim parlamendikohti saanud Reformierakonna esimees.

Valimised võitnud Reformierakonna juht oli presidendi juurde kutsutud täna hommikul kella 9-ks. Kallase ja Kaljulaidi kohtumiseks oli planeeritud umbes 45 minutit ja pärast seda, orienteeruvalt kell 10.30 algab pressikonverents, kus president Kaljulaid teeb pressiavalduse ja vastab ka küsimustele.

Riigipea rõhutas kohtumisel Kaja Kallasega, et Riigikogu valimistel enim hääli saanud erakonna esimees peab saama võimaluse teha väärtuspakkumine ning öelda, millest ta peaministrina tahaks seista ja millist Eestit ta tahaks ehitada.

„Just seepärast tegin täna esimesena ettepaneku moodustada valitsus Reformierakonna esimehele Kaja Kallasele,“ lausus president Kaljulaid.

“Võtsin täna vastu vabariigi presidendi ettepaneku asuda moodustama valitsust. Soovin selle võimaluse ära kasutada kahel põhjusel. Esiteks selle pärast, et saata ühiskonnale signaal, et poliitikat on võimalik teha positiivselt, väärikalt ja avatult. Ilma kedagi alavääristamata ja ähvardamata," ütles Kaja Kallas pressiteate vahendusel.

Ta lisas: "Teiseks usun, et Eesti jaoks on võimalik kokku panna valitsemise alused, mis on sisukamad, ambitsioonikamad ja tulevikku suunatumad, kus fookus pole mitte hullumeelsuste ära hoidmisel, vaid Eestit edasi viivate asjade ära tegemisel. Olen kutsunud valitsemise aluste moodustamisele ka Sotsiaaldemokraatliku erakonna.

Seotud lood:

Muidugi oleks kõigi seisukohalt parem kui valimistulemused oleksid selgunud rutem ja ametlikud toimingud käiksid kiiremini. Kui IKE koalitsiooni moodustamiseks kulus kolm nädalat, siis minu soov on piirduda ühe töönädalaga.

Mõistan ka seda, et viimaste nädalate raevukas poliitiline õhustik mõjub ühiskonnale väsitavalt. On ilmselge, et plaanitav valitsus ja selle liikmete retoorika on ühiskonnas paljusid ärritanud. Ma arvan, et meil on aeg valimisvõitluse kaevikud kinni lükata ja agressiivne retoorika ära lõpetada. Tähtis on nüüd pilk pöörata Eesi jaoks sisulistele teemadele – meil on suured probleemid riigi rahanduses, regionaalses ebavõrdsuses, venekeelses hariduses ja tervishoius. Soovime panna kokku valitsemise alused, mis neid probleeme adresseerivad.

Ma olen arvestanud sellega, et meil ei pruugi riigikogus olla piisavat toetust. Minu soov on kõnetada Riigikogu ja võimaliku valitsuse liikmeid. Ma tahan neile südamele panna, et võimumängude juures ei tohi ära unustada poliitika sisu ja väärikust. Ma arvan, et me suudame koos Sotsiaaldemokraatliku erakonnaga välja pakkuda palju selliseid mõtteid, mis võiksid Keskerakonna ja Isamaa liikmete hulgas toetust leida.

Teame, et nii Keskerakonna kui ka Isamaa liikmete ja riigikogu saadikute hulgas on palju neid, kes loodava IKE koalitsiooniga rahul ei ole. Kuna riigikogu liige on oma hääletustes vaba ja peab lähtuma oma südametunnistusest, siis loodame, et valijad koputavad ka oma valitute südametunnistusele. Seda, kuidas keegi hääletab, tuleb eraldi küsida iga riigikogu liikme käest.“

Reformierakonna delegatsioon kohtub täna kell 11.00 Sotsiaaldemokraatliku erakonna esindajatega, et leppida kokku valitsuse moodustamise aluste ajakava ja tegevused. Reformierakonda esindavad fraktsiooni juhtkond ja peasekretär.

Teatavasti on aga juba nädalaid valitsuskoalitsiooni moodustamiseks kõnelusi pidanud hoopis Keskerakond, Isamaa ja EKRE, kes on kõnelustega väidetavalt jõudmas ka lõpusirgele. Homme toimuvad nende erakondade volikogud, kus tutvustatakse uut valitsuslepingut.

Kaljulaid on varasemalt lubanud, et ta teeb ettepaneku valimised võitnud erakonnale.

Eile uue riigikogu ees peetud kõnes ütles Kaljulaid, et presidendina ei ole tal õigust hinnata, milline võiks olla riigikogu liikmete toetus ühele või teisele peaministrikandidaadile. "Ainuke tee välja selgitada, kellel on riigikogus toetus, viib läbi selle saali. On loomulik, et toetuse otsimisega siin saalis saab alustada valimised võitnud erakond," rääkis Kaljulaid.

Loe veel

Riigipea ütles ka, et see, mis meie Eesti riigis täna toimub, on toimiv demokraatlik protsess. "Demokraatiaga Eestis ei ole midagi valesti. Oli valija vastutus panna kokku uus riigikogu ja valija on seda teinud. Valimised toimusid, võitja on selgunud, erakonnad on vabad arutlema võimaliku valitsuskoostöö üle ja riigikogu iga liige on vaba hindama peaministrikandidaate," lisas president.

Pärast ülesande saamist presidendilt on peaministrikandidaadil aega 14 päeva, et esitada oma ettepanek valitsuse moodustamise kohta riigikogule. Juhul kui ta saab volitused valitsuse moodustamiseks, siis on tal seitse päeva, et esitada valitsuskoosseis uuesti presidendile.

Juhul kui peaministrikandidaat ei saa riigikogus toetust, siis on presidendil õigus esitada seitsme päeva jooksul teine peaministrikandidaat. Vaata täpsemalt siit.

Sel nädalal ütles Kaja Kallas, et kavatseb presidendi ettepaneku vastu võtta ning laseb seda ka riigikogus hääletada. "Hindan oma võimalusi täiesti realistlikult,” märkis ta. Kuid Reformierakonna juhi sõnul ei saa ta jätta seda võimalust kasutamata. „Vastuseis sellele ikke-koalitsioonile on ikkagi nii tugev, et ka selle valitsusplaani vastu olevate inimeste seisukoht peab olema esindatud,” väljendas Kallas oma arusaama. „Need inimesed ei mõistaks mind, kui ma loobuksin,” lisas ta Eesti Päevalehele.