DELFI FOTOD: Noorim kodanikujulguse aumärgi saaja sel aastal on 9aastane


Kodanikujulguse aumärkide üleandmine
Kodanikujulguse aumärkide üleandmineFoto: Hendrik Osula

Justiitsminister Urmas Reinsalu andis täna 11 inimesele kodanikujulguse aumärgi. Märgiga tunnustatakse inimesi, kes on tabanud kurjategija, aidanud tabamisele kaasa julge tegutsemisega, hoidnud ära kuriteo või aidanud ohvrit.

„Julgus kuriteo nägemisel pead mitte kõrvale pöörata ja sekkuda ei ole igapäevane ning selliste inimeste tegusid tuleb tunnustada. Sellel aastal väärib erilist äramärkimist see, et aumärgi saajate hulgas on mitu väga noort inimest – kolm alla 18-aastast tüdrukut ja noorimad lausa 9-aastane poiss ja 10-aastane tüdruk. See näitab, et vapper olemiseks ei pea ilmtingimata olema suur ja tugev,“ ütles justiitsminister Urmas Reinsalu aumärkide üleandmisel.

Sel aastal tunnustati kodanikujulguse aumärgiga Taavi Allikut, Vladimir Krasnovi, Gert Miltopit, Nikolai Kondratovit, Aile Tammistut, Kevin Uket, Ragne Kuusemäed, Valerija Musakkot, Emma Sventerit, 10-aastast Jelizavetat ja 9-aastast Ruslani. Lisaks andis justiitsminister kahele inimesele tänukirjad vapratele tegudele kaasa aitamise eest.

Kaks aumärgi saajat aitasid rasketesse liiklusõnnetustesse sattunud inimesi. Üks märgi saajatest pidas kinni 13-aastaselt tüdrukult mobiili röövinud mehe. Kolm tüdrukut nägid pealt peksmist, helistasid politseisse ja aitasid politseil sündmuskohale jõuda. Tänu 10aastasele tüdrukule ja 9aastasele poisile pidas politsei kinni korterivarga. Üks noormees peatas peksmise ja noarünnaku ning aitas politseil ründajad kinni pidada ja sündmust filmides vajalikku tõendusmaterjali hankida. Üks naine ajas laiali 14aastast poissi peksnud ja röövida üritanud noortekamba ning aitas kannatanut politsei saabumiseni. Üks aumärgi saanud meestest aitas kahel korral väikest poissi, kes oli ema poolt üksi jäetud. Mees hoidis mõlemal korral ära lapsega raske õnnetuse juhtumise.

Seotud lood:

Riigi peaprokurör Lavly Perling tänas aumärgi saanuid õiguskaitseasutuste nimel ja julgustas tunnustuse saanuid oma lugusid edasi rääkima. „Meil kõigil on teilt midagi õppida. Teie vaprad teod julgustavad märkama ja hoolima,“ ütles Perling.

Kodanikujulguse aumärke, millega riik väärtustab kodanike julgust kuritegude ärahoidmisel ja kuriteoohvrite abistamisel, annab justiitsminister välja 2004. aastast. Kodanikujulguse aumärkide saajate valiku nominentide seast tegi süüteoennetuse nõukogu.

Lühidalt saab tunnustuse pälvinud tegude kohta lugeda kriminaalpoliitika veebist, kust on leitavad ka varasematel aastatel aumärgi saanute lood. Selle aasta aumärgi saajate lood on lisatud ka manusena.