DELFI FOTOD ja VIDEO: Tallinnasse jõudis tükk Berliini müürist

 (5)
Berliini müür Tõnismäel
Foto: Heiki Rebane

Riigikantselei ja Okupatsioonide muuseum koostöös Saksamaa Liitvabariigi Suursaatkonnaga avavad peagi Tallinnas Berliini müüri originaalelemendi väljapaneku, et tähistada veerandsaja aasta möödumist müüri langemisest.

Müüri originaalelemendi kinkis Eesti Vabariigile Berliini senat ning selle väljapanek avatakse 9. novembril mil möödub 25 aastat Berliini müüri langemisest. Müürielement pannakse välja Okupatsioonide muuseumi kõrvale, Kaarli puiestee poolsesse külge. Avamine toimub kell 12, teatas riigikantselei.


Nii sündmused Berliinis kui ka Balti kett on vabaduse poole püüdlemise sümbolid ning viisid raudse eesriide langemiseni. Originaalelement Berliini müürist meenutab ülesaamist Euroopa lõhestatusest ning see pannakse hirmust võitu saamise, vapruse, kodanikujulguse ja Saksa-Eesti sõpruse märgina välja Okupatsioonide muuseumi kõrvale.

Antud Berliini müüri element paiknes algselt Leipzigi ja Stresemanni tänava nurgal Potsdami väljakul Berliini kesklinnas.

Üle maailma on eksponeeritud rohkem kui 240 Berliini müüri originaalelemendi, näiteks Brüsselis, Riias, Londonis, Singapuris, Los Angeleses, New Yorgis, Ottawas ja mujal.