DELFI FOTOD ja VIDEO: Konju kitsefarmi juhatusest taanduv Martin Repinski: mis põhjusel ma peaksin ministrikohalt tagasi astuma?

 (564)

Uus maaeluminister Martin Repinski andis täna maaeluministeeriumis pressibriifingu, kus vastas Konju kitsefarmiga seotud küsimustele. Ta süüdistas probleemides ennast, kuna ei usaldanud tegevjuhti ega andnud talle juhtimist üle, ja justkui samuti ennast, et ei suutnud kohe õiget tegevjuhti valida. Vastuolude kohta töötajate arvus ja palgaandmetes Repinskil selgitusi polnud.

Repinski rääkis pressikonverentsil, et ta on olnud oma ettevõtete, seal hulgas Konju kitsefarmi aktiivsest juhtimisest eemal enam kui kaks aastat. Ta selgitas, et esmalt ehitas ta 2-3 kuud üles Konju talupoodi Tallinnas, seejärel tulid valimised ja riigikokku minek 2015. aastal. „Kahjuks on mind Konjus olnud selle aja jooksul väga vähe,“ lausus Repinski.

Samas ei andnud Repinski enda sõnul juhtimist õigel hetkel täielikult üle, vaid püüdis sellega jätkata. Seetõttu tekkis tema hinnangul ka töötajatel ja partneritel ootus, et just Repinski peaks nendega kõige enam suhtlema. Kuna aga Repinski näiteks riigikogu istungil olles partnerite ja töötajate kõnesid vastu ei võtnud ega neile ka hiljem tagasi helistanud, siis ei saanud probleemid lahendust, vaid kuhjusid.

Maaeluminister teatas pressikonverentsil, et ta on otsustanud end nüüdsest Konju talu ja teiste ettevõtete, seal hulgas mittetulundusühingute juhatustest taandada. „Osalus jääb alles, aga juhtimisega ei hakka enam üldse tegelema,“ lausus Repinski.

Tegevjuht, kes ei oskagi külvata, heina teha, lüpsta ja müüa

Seotud lood:

Ühelt poolt võttis Repinski seega vastutuse enda peale, kuid teisalt viskas kriitikanooli ka tegevjuhi suunas. Ta pidas enda süüks seda, et eeldas, et tema järel ettevõtet juhtivad inimesed oskavad sama detailselt kui tema silo teha, loomi sööta, lüpsta, tooteid pakendada ja neid müüa. „Kui mina ei ole suutnud õigeid inimesi valida või õpetada, siis saan aru, et see vastutus on minu peal,“ lausus Repinski. Ühtlasi viitas ta, et senine tegevjuht lahkub. „Uuel juhil on plaanis muudatused.“

Peale iseenda ja tegevjuhi on ettevõtte makseraskuste taga ministri sõnul ka olukord põllumajandusettevõtetes üldiselt, sest finantsraskused on neis tema kinnitusel täiesti tavapärased. „Põllumeestel on raske, eriti neil, kes tegelevad lehmapiima tootmisega. Aga sektori hinnalangus on ka meid mõjutanud,“ sõnas Repinski.

Praegugi on ettevõttel võlgnevusi, kuid Repinski kinnitusel saavad need kõik hiljemalt veebruariks tasutud. Hiljem osutas Repinski, et veebruar on aeg, mil makstakse toetusi. Osa võlgnevusi on jäänud aga ka toetuste laekudes tasumata. „Meil on olnud ja on võlgnevusi, mis on olnud rohkem kui aasta aega maksmata,“ nentis Repinski. Et sellest on tekkinud probleemid, on Repinski sõnul selle süü, et inimestega pole piisavalt suheldud.

Kui palju saavad teie töötajad palka?

Repinski sõnas, et tema ettevõttes töötab umbes kümme inimest, kuid miks on sel juhul palgaaruandes kirjas, et novembris sai palka kolm inimest, ei osanud Repinski öelda. See küsimus peaks tema sõnul suunatud olema raamatupidajale. Samas polnud ta nõus raamatupidaja või sellega tegeleva ettevõtte nime avaldama.

Minister kinnitas, et ta ei ole töötajatele maksnud vähem kui miinimumpalka, sest see pole seadusega lubatud. Kui palju aga töötajatele palka maksti ja miks töötajad väidavad, et palga maksmisega on pidevalt probleeme, Repinski kommenteerida ei osanud. Ta lausus, et ettevõtte juht ei peagi kõige nii täpselt teadma. „Detailides ma ei tea, mis ettevõttes toimub. Mida suurem ettevõte, seda vähem püramiidi tipus olev juht teab detaile tööliste, toodangu või partnerite kohta,“ sõnas Repinski, kes võrdles end Eesti Energia juhiga. Kui ajakirjanik märkis, et Konju farmis töötab kümme inimest ja see pole võrreldav Eesti Energiaga, sõnas Repinski, et ajakirjanikul on õigus nii arvata, kuid ta on enda hinnangul juhatuse liikme kohta piisavalt kursis.

Hollandi juust: osalt degusteerimiseks, teisalt eratellijatele

Hollandist tellitud juustu pole Repinski kinnitusel Konju sildi all ega Eesti poodides müüdud. „Kui olid üksikud tellijad, siis nad teadsid sellest, et tooraine on Hollandist, nad arvestasid ja olid sellega nõus,“ kinnitas Repinski. Kellele ta Hollandist tellitud juustu müüs, Repinski ei avaldanud. Ta sedastas, et nagu ta peab ministrina hoidma riigisaladust, peab ta ettevõtjana hoidma ärisaladust.

Vastuolu varem antud kahe vastuse vahel Hollandist tellitud juustu kohta selgitades ütles Repinski, et kui ta oli Delfi küsimusele vastanud, sai ta hiljem aru, et küsimus oli teise Hollandist toodud juustulaari kohta. Nimelt toodi sealt juustu tema kinnitusel nii selleks, et toda tellitud juustu degusteerida ja kaaluda selle Konju talu sortimenti lisamist, kui ka eratellijatele.

„Ma olen ministrina käitunud alati korrektselt“

Enda sobivuses maaeluministri kohale Repinski ei kahtle. „Mis põhjusel ma peaksin tagasi astuma, kui olen ministrina käitunud alati korrektselt,“ lausus kaks päeva ministriametis olnud Repinski. Ta osutas, et on ettevõtjana küll vigu teinud, kuid sõnas, et pole petnud näiteks PRIA rahaga.

Kui ajakirjanik uuris, kuidas suudab Repinski juhtida ministeeriumi, kui ta ei suuda isegi hoomata seda, kui palju ta endale ja oma töötajatele palka maksab, vastas Repinski, et ühe ettevõtja ründamine ajakirjandusveergudel võib kaasa tuua selle, et noored ei julge ettevõtlusega alustada.

MARTIN REPINSKI ANNAB ARU
https://twitter.com/imrekaas/status/802139663137906688
Aeg eraldi intervjuudeks.
Kuidas te juhite ministeeriumi, kui ei suuda sedagi hoomata, kui palju endale ja teistele palka maksate? - Need on teie hinnangud. Tahate solvata, see tuleb teil üldselt hästi välja. Eesti Ekspressi videos olnud inimene on tegelikult haige ja seda tööd tehes on ta tervislik seis paremaks läinud. Vastutan ka tema ja teiste partnerite eest. Sellise käitumisega, kui üks ettevõtja püüab midagi luua ja siis propageerida Eesti toitu, tootjaid, põllumehi, ja kui selle eest saab ajakirjandusest valusaid lööke, räägin teistest, siis tihti nendel noortel, nendel võib tekkida tunne, et see on väär asi. Milleks töötada, kui ühel hetkel töötaja või konkurent või kade inimene hakkab sinust rääkima. Mida kõrgemale jõuad, seda rohkem kadedaid inimesi tekib. Kui keegi näeb seda kõrvalt, siis hakkab mõtlema, kas seda on vaja (ja ei julge ehk ettevõtlusega alustada).
Majandusaasta aruanne näitab, nagu poleks palka saanud. - Ma ei saanud palka juhatuse liikmena, sain tegevjuhina. - Kas maksite endale alla miinimumpalga? - Ei.
Uuel juhil on plaanis muudatused. Mina ei kavatse sellega üldse tegeleda.
Mingil määral on mõjutanud kindlasti põllumajanduslik olukord, põhiline probleem oli, et struktuur oli selline, et oli üks inimene, kes kõiki valdkondi hoomas. Külvamine, lüpsmine, tootmine jne. Ma ise olen töötanud nii, et ise söötisin, lüpsin ja müüsin. Mulle tundus, et see on elementaarne, kui tulid teised inimsed, siis nemad ei tea seda nii detailides ja mõni probleem ei olnud võimalik lahendada piisavalt kiiresti ja õigesti ja sellest tekivadki probleemid. Muidugi mina süüdi, et pole kohe õiget tegevjuhti leidnud.
Meil on seal reaalne tootmine, pole nii, et kõik hakkavad käima, kus tahavad. Meil on teatud reeglid, spetsiaalsed riided ja reeglid käitumises. (Repinski selgitas, miks teised ajakirjanikud pole tema farmis pühapäeval oodatud.)
Praegu on tekkinud segadus kitsedearvuga - kas võiksite teha ühispildi? - Neid on üle 500. Kas olete valmis, et ajakirjanikud tulevad ja loevad. Kanal 3 tuleb farmi pühapäeval, kui annate ülesande, siis ma pole vastu, et nad loeksid üle. Kui meil käivad kontrollid, siis tavaliselt laseme gruppide kaupa läbi lüpsigrupi, see võtab 2-3 tundi aega. Tööriided pange selga ja varuge aega.
Loomad on väga heades olukordades, mingeid asju, millest püütakse kirjutada või rääkida, et surevad külma pärast või et pole sööki saanud, see ei vasta tõele. Ma usun, et olen kursis, millised on probleemid olnud.
Minu viga on ka see, et ma pole piisavalt inimesi tegevjuhina näiteks usaldanud. Püüdsin ka ise osaleda ja samal ajal partneritel tekibki lootus, et omanik, juhatuse liige peab nendega kõige rohkem suhtlema. Kui pole seda teinud, siis pole tihti ka tagasi helistanud. Kui sain aru, et sellest probleemid tekivadki, siis muutsin oma käitumismustrit. Ei tahaks öelda, et on süüdi tegevjuht, keegi teine firmas, ei, kala mädaneb peast. Kui mina ei suutnud õigeid inimesi valida või õpetada, siis saan aru, et see vastutus on minu peal.
Minuni on pöördunud kümned inimesed. - Niimoodi ümmarguselt rääkida, et on 20 inimest pöördunud, see pole viisakas. Kui saadate nimed meili peale, siis saadan teile ühe kaupa vastused, mis on ühe või teisega juhtunud.
Hind tekib sellest, mis toimub turul. Kui müüakse piima alla 30 sendi, siis ka meie kliendid pole nõus maksma kordi rohkem. Sellest tekivadki igasugused probleemid. Millal need tekkisid, siis ma arvan, et mul seda kommenteerida oleks ebakorrektne.
Ma ei nimetaks neid suurteks majandusraskusteks. Need on teie hinnangud, tegelikult see pole nii. - Mis ajast see hakkas? - Tihtipeale kevadel ostetakse materjale, seemneid, kütust, hakatakse maksma parimal juhul sügisel. Tihti ka detsembri-veebruari, kui makstakse toetusi. Meil on olnud ja on võlgnevusi, mis on olnud rohkem kui aasta aega maksmata. Probleem tekkis selle pärast, et oleme nendega rääkinud liiga vähe. See, mis puudutab töölisi, olen neile tänulik. Nende töö on raske ja palk madal, selleks, et saaks rohkem maksta, siis vaja uus farm ehitada. Võin kinnitada, et kaks aastat tagasi, kui sellega aktiivselt tegelesin, olid palgad õigel ajal välja makstud.
Ma ütlesin korduvalt, et meil on olnud ja on probleeme nii maksmiste kui finantsidega, see on täiesti tavapärane lugu põllumajandusettevõtetes. Kui vaatate, kuidas tarnijad kommenteerisid: iga teine põllumajandusettevõte on võlgu. Makseraskused on tavapärased. Põllumeestel on raske, eriti neil, kes tegelevad lehmapiima tootmisega, aga sektori mõju, hinnalangus, on alati ka meid mõjutanud. Peaksin rääkima teiste ettevõtetest rohkem kui enda omast. See et palju farme on kinni pandud, paljud läinud pankrotti, see näitab, et on tõelised probleemid, inimesed jäänud palkadest ilma, ja minu eesmärk on see, et ministrina viia sektor, valdkond, kogu Eesti põllumajandus tasemele, kus enam neid juhtumeid pole. Kus farmide ja loomade arv hakkab kasvama. Kus inimesed saavad keskmisest kõrgemat palka. Selle töö peale tahan keskenduda. Räägin seda siiralt. Olen tänulik põllumajandussektoris töötavatele inimestele, kes on avaldanud toetust. Veebruariks on meie ettevõte ilma finantsraskusteta.
https://twitter.com/m6ttelendorav/status/802129683974389761
Kas teie vastutus on öelda vaid, et teete asjad korda? - Mis põhjusel ma peaksin tagasi astuma, kui olen ministrina käitunud korrektselt. Ka ettevõtjana. Muidugi on inimesi, kes arvavad teisiti. Ma olen eksinud ettevõtjana, ma pole ingel, pole kõike teinud ideaalselt, aga pole petnud PRIA rahaga, inimestele makstakse palk, muidu neid poleks tööl.
Ettevõttesiseseid dokumente ma ei kavatse kommenteerida, mul pole selleks õigust.
Öelge siis teine juhtum. - Neid on olnud mitu. - Nimetage üks. - Nime peast ei mäleta, aga võib uurida organisatsiooni käest, kellega õppisime juustutegemist. Kui nad on nõus saate nende ja organisatsiooni nime.
Olen ostnud tugevaid juuste, Hollandist toonud, andsin degusteerimiseks, et laiendada poe valikut, katsetada, milliseid tooteid võiks tulevikus turustada. Kui artikkel ilmus sain aru, et küsiti teise juhtumi kohta.
Esimese partii Hollandist tellisin ise, see oli kõige suurem partii, 200 kg teie andmetel. Meil on hea koostöö töölistega, aga detailide üle ei oska vastata.
https://twitter.com/ronaldliive/status/802127535735799808
Nii ongi, detailides ma ei tea, mis ettevõttes toimub. Mida suurem ettevõte, seda vähem püramiidi tipus olev juht teab detaile tööliste, toodangu, partnerite kohta. Teil on kümme töötajat, te pole Eesti Energia. Teil on õigus nii arvata, need on teie hinnangud. Ma arvan, et olen piisavalt kursis juhatuse liikme jaoks.
Kas olete võtnud vastu tellimusi või teinud neid kahe aasta jooksul? Kindlasti. Ma olen juhatuse liige.
Mis rolli olete mänginud, sellest ajast, kui avasite poe? Ei osale nii aktiivselt, kui seda kõike üles ehitasin. Palju väiksemat rolli. Olen juhatuse liige. Nii nagu mul ministrina on kohustus hoida riigisaladust ja vastutada inimeste eest, nii ka ettevõtjana vastutan töötajate eest. Nende, partnerite ja klientide heaolu on kõige tähtsam. Et oleks rahul koostööga. Mis puudutab detaile, ma ei arva, et on vajalik sellest rääkida.
Mitu inimest teil töötab farmis? Umbes kümme inimest. Novembris umbes sama, pluss miinus kolm inimest. Miks palgaaruandes on kirjas, et kolm inimest sai palka? Neid on vaja esitada raamatupidajale. Seda, mis on raamatupidaja nimi, ma ei ütle teile. Leping firmaga.
Vaidlusi töötajatega palga üle pole, kõik palgad makstakse vastavalt lepingule või kokkuleppele. Ettevõte on alati võlgu palgaraha. Alati jooksvalt tuleb igapäevaselt palk. Oleme neid kuupäevi muutnud vastavalt kokkulepetele, kõik on vastavalt tingimustele, mis on kahe poole vahel kokku lepitud.
Ma ei ole maksnud vähem kui miinimumpalka, kõikides tehingutes ettevõte lähtud seadusest. Esitame aruandeid vastavalt seadustele. Pole piisavalt kompetentne, miks on nii või naa, üks number äriregistris. Ma vastutan selle kõige eest. Kui lähete Eesti Energia juhi juurde ja küsite numbri kohta aruandes, ma usun, et ta ei vasta. Andmed äriregistris on kõik õige, aga kui seal kirjas, et maksan vähem palka kui miinimumpalka, siis saan diskuteerida.
Miks teised teid vihkavad? Nii palju, kui olen kitsekasvatajatega suhelnud, pole häid suhteid naabritega. Kitsed pole sellised loomad, kes saavad kodus istuda, nad tahavad välja tulla. See on esimene emotsioon, kust tulevad halvad muljed. Kui räägime palkadest, siis mul on töölistega lepingud, kus kirjas, et tuleb hoida konfidentsiaalsust. Kõiki küsimusi, v.a mis avalikult kätte saadavad. Arvan, et õige, et inimesed, kes arvavad, et olen neid petnud, kui nad ei saa kontakti või kokkuleppele, pöörduda tööinspektsiooni poole.
Küsimuste voor. Kas te pole maaeluministri mainet kahjustanud? Vastutus seisneb selles, et kõik võlad saavad makstud. Ei juhtu nii, et keegi jääb enda rahast ilma. Vastutus samas seisneb selles, et peavad olema kõik nõuded, k.a hügieenilised täidetud. See, mis puudutab mainet, ma usun, et kes on valdkonnaga seotud, saavad aru, kuidas see töötab. Linna ja maainimese suhtumine on tavaliselt erinev. Olen tänulik neile, keda on olnud sadu viimastel päevadel, kes on toetanud, kirjutanud, et saavad aru ja toetavad ja ütlevad, et läheksin edasi. Kolm ebameeldivat sõnumit. See on ka kõik arusaadav.
Ma ei kahtle selles, et sobin maaeluministriks. Kui 7.30 oli kohtumine kriisiabitoetuse üle, seal oli tunda, et põllumehed toetavad mind.
Lõpetuseks soovin teada avalikkusele, et olen otsustanud taandada Konju ja teiste ettevõtete ja MTÜde juhatustest end taandada alates sellest, kui kõik saab korrektselt vormistatud. Osalus jääb alles, aga juhtimisega ei hakka enam üldse tegelema. See ei tähenda, et ma ei hakka Konjus käima ja tooteid ostma, see on minu jaoks väga südamelähedane.
Võin kinnitada, et kõik töölised olid vormistatud korrektselt, kõik maksud tasutud korrektselt, ka praegu on võlgnevusi, aga ma ei hakanud jooksma, kõik liigub ses suunas, et kõik võlad, k.a maksuvõlad oleks tasutud veebruariks ja töötajad saaksid toimetada edasi.
Olen palju Hollandis käinud, mul oli alati soov sealt tuua uusi tehnoloogiaid, uusi tooteid, minu hinnangul on need seal kõige kõrgemal tasemel. Et tehnoloogiaid üle võtta ja neid tuttavate ja klientide peal katsetada. Kitsepiima ja -juustu tootmine pole traditsiooniline, aga me ei pea jalgratast leiutama. Ühel hetkel pole ehk Holland kõige kuulsam kitsejuustu riik, vaid Eesti.
Ministrina pean hoidma riigisaladust, vastutama ettevõtjate ja tootjate eest, ettevõtjana on mul kohustus hoida ärisaladust, vastutada töötajate, partnerite, klientide eest, sel põhjusel ei saa partnerite nimesid öelda, kes on Hollandi juustu tellinud.
Võin kinnitada, et Hollandi juustu pole müünud oma sildi all, pole müünud ega müü Eesti poodides Konju kaubana. Pole väitnud klientidele, et see on tehtud Konju kitsepiimast. Kui olid üksikud tellijad, siis nad teadsid sellest, et tooraine on Hollandist, nad arvestasid sellega ja olid nõus.
Võin kinnitada, et Konju kitsefarmi on kõik kontrollima oodatud, ka PRIA on seda teinud. Pole olnud olukorda, kus palve peale kontrolli teostada oleksime vastanud eitavalt.
VTA osas näiteid: ükskord pakendi tekst ei olnud korrektne, parandasime seda, ettekirjutus oli täidetud. Teinekord polnud üks väljapääs korrektsel kohal, pidime teisele kohale panema, see oli ka tehtud. Kui oleks tõsine hügieeniprobleem või kuritegu, siis oleks kindlasti meie litsents peatatud, tunnustus tühistatud ja meie tooteid turustada ei saaks.
Nüüd hügieeninõuetest: Konju farmi on palju kontrollitud, aga nagu VTA teavitas, et nemad on esitanud 30 ettekirjutust, see tähendabki, et kontroll on tihe, peale selle tööinspektsioon ja teised toidutööstusega või teiste ettevõtlusvaldkondadega seotud ametid on meid kontrollinud.
Nagu te kõik juba teate on Konju kitsefarmil makseraskusi, ka maksmata kohustusi, ma arvan, et ei eksi, kui ütlen, et praktiliselt kõigiga, kelle ees on võlgnevused, on kokkulepe maksmise osas olemas. Need võlad saavad kõik makstud, selles pole kahtlustki.
https://twitter.com/ahuko/status/802122002140110848
Ma ei tea, kas kahjuks või õnneks, aga olen pikalt olnud oma ettevõtete, kaasa arvatud kitsefarmi juhtimisest eemal, nüüd juba rohkem kui kaks aastat. Alguses tegelesin Konju talupoega Tallinnas, ehitasin seda 2-3 kuud, sellele järgnesid valimised ja riigikogu. Kahjuks mind Konjus on olnud selle aja jooksul väga vähe. Mul on seal tegevjuhid, need inimesed on vahetanud, mõned said paremini, mõned halvemini hakkama. Tunnistan, et vastutan juhatuse liikmena kõige eest, mis seal toimunud.
Ma olen teinud vea: suhelnud liiga vähe nii partnerite kui ka töölistega, see tekitaski neid probleeme ja see on põhjus, miks peame üldse sellest rääkima. Ma vabandan selle eest ja tunnistan, et see pole korrektne.
Martin Repinski saabus: alustame siis pressikonverentsiga, mul on siiralt hea meel teid kõiki siin näha, et teid on nii palju tulnud, vabandan, et oleme nii väikses ruumis - kõik suuremad saalid on hõivatud.

Eesti Ekspress, Eesti Päevaleht, Delfi ja teised meediaväljaanded on kajastanud mitmeid Repinski firmadega seotud probleeme. Täna märkis veterinaar- ja toiduamet (VTA), et viimase kahe aasta jooksul on tuvastatud 30 nõuete rikkumist. Eile selgitas tööinspektsioon, et töötajad on seoses Konju Kitsefarm OÜ-ga pöördunud viimase kolme aasta jooksul tööinspektsiooni poole kolmel korral, et nõuda sisse oma palka.

Võrumaal kitsepidamisega tegeleva Andri-Peedo talu noorperenaise Linda Paju sõnul on kitsekasvatajate ringkonnis varemgi levinud kuuldusi, et Konju talus ei pruugi kõik olla nii, nagu näib. Pajo sõnul tegi Andri-Peedo talu mõni aasta tagasi mitu korda väiksema kitsekarjaga pea sama palju käivet kui Repinski talu. See näib viitavat Konju talu segastele rahaasjadele ja mustale palgamaksmisele.

Eesti Ekspress kirjutas, et Repinski on oma töötajatele palgaraha võlgu jäänud ja töötajad võtavad palka ise kassast sularahas. Repinskiga seotud ettevõtete majandusaasta aruannetest jääb mulje, nagu maksaks Repinski töötajatele vähem, kui seadus ette näeb. Möödunud aastal töötas ettevõtetes 12 inimest, kelle kuu keskmiseks palgaks kujunes 357 eurot, kuigi miinimumpalk oli 390 eurot.