Arboristide koja juhatuse esimees Heiki Hanso postitas läinud nädalal koja Facebooki gruppi video, milles näitab, kuidas AS-i Tallinna Küte tellimusel soojatrassi paigaldamise käigus on Nunne tänava ajaloolise pärnaallee puutüved hoolega laudisega kinni kaetud, kuid samas ligi kolmandik juurtest süüdimatult läbi raiutud. „Mul on väga piinlik ja väga kahju,“ võttis Hanso Nunne tänava puumassimõrva pealkirja kandvas videos näidatu kokku. Tema sõnul võib trassi kaevamise käigus tehtud kahju puud ära suretada ning ühtlasi on korralike juurteta puud kergeks saagiks tuulele.

Hanso rääkis Delfile, et puude elamajäämist on keeruline ennustada. „Seal on päris kurja tööd tehtud. Valida on väga halbade variantide vahelt. Püüame säilitada seda, mis siin on ja loodame parimat,“ sõnas Hanso ja lisas, et õnneks on linn pärast video avaldamist oma suhtumises korrektuure teinud.

„Et kaevetööde ja trassi paigaldamise reeglite järgi oleks töömehed selle kraavi nüüd lihtsalt liivaga täitnud, siis nüüd kauplesime välja, et sinna saab panna mingis normaalses raadiuses kasvumulda. Seda alleed tuleks ka regulaarselt kasta ja panna sinna väetist sulama. Need asjad saame nüüd tehtud,“ kirjeldas Hanso päästetöid. „Kommunaalamet teadis öelda, et kunagi 1969. aastal need torud sinna paigaldati ja pärast seda olid need puud ilusti taastunud,“ sõnas Hanso lootusega, et puud taastuvad ka seekord.


Hanso sõnul on ülimalt irooniline, et nii palju on vaeva nähtud puutüvedele laudise ümber panemisega, aga juured on läbi raiutud. „Puhas klounaad,“ kommenteeris ta ja lisas, et vanalinnas asuva ajaloolise allee hävitamine näitab ka Tallinna Euroopa puupealinna tiitlit kummalises valguses.

Kas puud kukuvad esimese tormiga inimestele kaela? „Seda on nii keeruline ennustada,“ sõnas Hanso, kuid möönas, et kui sealt peaks mingi tromb üle käima, siis on puud kehvemas olukorras, kui nad varem olid. „Ma proovin inimesi mitte hirmutada. Arvan, et kuna ka puudest sõidutee pool on hiljuti tänavakive vahetatud, siis võib ka sealtpoolt olla küll suur osa tugijuuri ära võetud, siis kes teab... Keegi sinna alla täpselt ei näe.“

Hanso sõnul on juhtunus süüdi raha kokkuhoid: odavaim pakkumine võidab hanke. „Põhiline mõte on ikkagi see, et üheksa korda mõõda ja üks kord lõika. Nii tähtsates kohtades peaks eriti-eriti-eriti maksimaalselt panustama. Seal oleks kindlasti saanud palju puusõbralikumaid lahendusi välja mõelda, aga selleks oleks pidanud spetsialistidega konsulteerima. Kõigepealt arutatakse seda rahulikult ja juba eos kirjutatakse projekti sisse vastuvõetavad lahendused,“ oli Hanso pettunud. „Kui see oleks kuskil taga Majaka tänaval, siis mul oleks täiesti ükskõik, sest seal on puud niikuinii sellises seisus, et tuleks varsti maha raiuda, aga selline ajalooline allee Tallinnas… Masendav lugu.“

Millal selgub, kas puudest saab elulooma? „Kui tingimused on kõvasti halvenenud, siis võib minna viis aastat, enne kui puu tervis hakkab kiiresti halvenema. Võib-olla aastal 2020 on kellelgi see veel meeles ja siis saame vaadata,“ selgitas Hanso ja lisas, et Tallinn on täis läbikaevatud juurikatega tänavapuid. „Alles käisime koputamas Sadama bussipeatuse looduskaitsealust musta paplit ja sellel on ju samamoodi – puu on looduskaitse all, aga sealt kõrvalt on trassid sada korda läbi kaevatud ja keegi väga ei mõtle selle peale.“

Vaata Hanso Tallinn TreeTV videot siit.