DELFI FOTOD: Assar Pauluse kohtuprotsess: "Ka Andres Vaik väärib, et teda koheldaks inimväärselt"

 (2)

Harju maakohus vaagis möödunud nädalal kuritegeliku ühenduse moodustamises ja juhtimises süüdistatava Assar Pauluse ja tema kaassüüdistatavate kriminaalasja kinniste uste taga, täna jätkus protsess taas avatud menetluses.

Istung algas kella 10.15 ajal. Andres Vaigu kaitsja teatas kohtule, et esitab taotluse viia tervisekontrolliks läbi ekspertiis, viidates, et kannatanule ekspertiis korraldati. "Ka Andres Vaik väärib, et teda koheldaks inimväärselt," leidis kaitsja.

Pärast selle soovi edastamist selgus ka, et on segadus ühe süüaluse kaitsjaga. Pole selge, kas kaitsja leping on katkestatud ja tuleks määrata kaitsja riigi poolt või võib kaitsjat asendada mõni olemasolevatest kaitsjatest. Selle arutamiseks kuulutas kohtunik kell 10.30 välja pausi, mis kujunes pooletunniseks.

Seejärel jätkasid kaitsjad sõna võtmist samal teemal. Lisandus ka palve kontrollida, mis toimub Tallinna vanglas seoses terviseabi saamisega, kuna üks kohtualune ei saa väidetavalt vajalikku hambaravi. Tema isikliku arsti juurde saaks süüalune väidetavalt alles maikuus.

Kell 11.25 lõpetas kohtunik istungi. Kui saadakse selgus puuduva kaitsja asendamise osas, siis jätkub protsess järgmisel neljapäeval.

Kohus vaagis süüasja vahepeal kinniste uste taga, kuna avaldati kannatanule tehtud terviseekspertiisi tulemused ja käsitleti kannatanuga seotud asjaolusid, ütles maakohtu pressiesindaja Kristina Ots ERR-i uudisteportaalile.

Seotud lood:

Väidetavalt orjastamise tõttu kannatanu terviseküsimus tõusis päevakorda kinniste uste taga antud ütluste andmise ajal, kui mehel hakkas halb ning kohus määras seetõttu protsessi pidamise huvides talle terviseekspertiisi.

Riigiprokuratuuri süüdistuse kohaselt juhtis Assar Paulus (52) alates 2006. aasta algusest püsiva ülesannete jaotusega kuritegelikku ühendust, mis tegeles varalise kasu saamiseks narkokuritegude ja väljapressimiste ning ka majandusalaste ja isikuvastaste kuritegudega.

Kuritegelikus ühenduses kehtis mitmetasandiline juhtimine ja kuritegeliku ühenduse allstruktuurid jagunesid vastavalt territoriaalsele jaotusele ning süüdistuse kohaselt kasutas Paulus oma tegevuse näiliselt legaalsena hoidmiseks ka ettevõtteid.

Riigiprokuratuur süüdistab lisaks Paulusele kuritegeliku ühenduse juhtimises Andres Vaiku (53) ja Peep Haavikut (51), keda ähvardab süüdimõistmisel viie- kuni 15-aastane vanglakaristus.

Lisaks eelmistele on erinevate süüdistustega kohtu ees Taago Vool (26), Jaanus Kivimaa (39), German Starodubtsev (44), Ats Pärnaste (39), Rünno Kristjuhan (49), Virgo Raudsepp (42), Sivart Saarmann (40), Erik Meier (44), Gennadi Svetšnikov (42), Rainar Soo (48), Alo Paluoja (38), Aire Urbanovitš (33), Aivo Hobolainen (49), Kaimo Kaasik (42), Hanno Kivisild (41), Mati Kullamäe (56), Erki Roos (42), Roman Krutõh (42), Peeter Kurg (50), Renita Kurg (38), Katrin Varusk-Kala (41), Ahti Paltser (34) ja Ragnar Toom (39) ning OÜ Capital Inkasso ja OÜ Barbarossa Invest.

Mullu juuni alguses alanud protsessil keegi süüdistatavatest end süüdi ei tunnistanud.