Briti ajaleht: Eesti on tekitanud suurt pahameelt plaaniga austada SS-i sõdureid

 (426)
Briti ajaleht: Eesti on tekitanud suurt pahameelt plaaniga austada SS-i sõdureid
Foto: Andres Putting

Eesti on tekitanud suurt pahameelt oma plaanidega austada sadu natsidega koostööd teinuid, kirjutab Briti ajaleht Daily Mail. Euroopa Liidu liikmesriik kavatseb anda 20. relvagrenaderide diviisi veteranidele vabadusvõitleja staatuse.

Diviis loodi 1944. aastal natside okupatsiooni ajal. Veteranid väidavad, et ühinesid natsidega, et kaitsta oma maad Nõukogude Liidu vastu, kuid natsismivastased aktivistid usuvad, et sõdurid osalesid sõjakuritegudes tsiviilisikute vastu, kirjutab Daily Mail.

„Eesti SS-leegionärid ei võidelnud Eesti eest. Nad võitlesid Hitleri eest,“ ütles Johan Bäckman, organisatsiooni Maailm Ilma Natsismita juht.

Venemaa kirjeldas Eesti sammu pühadust teotava ja vastuvõtmatuna.

Eesti veteranide viimasel kogunemisel eelmise aasta augustis lubati neile, et Tallinnas asuv valitsus kavatseb neid 2012. aastal avalikult tunnustada. Seda tegevust juhib mõjuvõimas kaitseminister Mart Laar, riigi endine peaminister, kirjutab Daily Mail.

„Kui Mart Laar annab lubaduse, liigub ta oma eesmärgi poole nagu tank ja te saate vabadusvõitlejateks juba järgmisel aastal,“ ütles valitseva partei Isamaa ja Res Publica Liit aktivist Tarmo Kruusimäe.

Seotud lood:

Tallinnas koostatakse Daily Maili teatel nüüd seadust, millega täidetakse lubadus kõigile neile, kes võitlesid Eestis Nõukogude Liidu vastu.

„Valitsus tahab Eestile uut ajalugu luua, mis on väga ohtlik noore põlvkonna jaoks,“ ütles Bäckman.