Bonnieri preemia võitsid pankade rahapesuskandaali kajastanud ajakirjanikud

 (9)
Bonnieri preemia võitsid pankade rahapesuskandaali kajastanud ajakirjanikud
Bonnieri preemia andis üle Hans-Jacob BonnierFoto: Karli Saul

Täna tehti Rootsi suursaatkonnas pidulikul tseremoonial teatavaks Bonnieri preemia võitjad, kelleks osutusid Risto Berendson ja Joosep Värk Postimehest ning Piret Reiljan ja Marge Väikenurm Äripäevast pankade rahapesuskandaali kajastavate lugude eest.

Uuriva ajakirjanduse ehk Bonnieri preemia võitnud Värk ja Berendson kirjutasid 20. märtsil ilmunud „Eesti pankade kaudu pesti hiiglaslik kogus raha“, 21. märtsil ilmunud „See kõlab väga ebaloogiliselt“, 22. märtsil ilmunud „Moldova raha haihtus Põhja-Tallinna sadamas“ ja 23. märtsil ilmunud „Rahapesu võttis ameti ka Rasmannilt“.

Äripäevas olid lugude autorid Piret Reiljan ja Marge Väikenurm ning nende artiklid olid 4. septembril ilmunud „Aserite pesumasin: 2,5 miljardit huugas läbi Eesti“, 6. septembril ilmunud „Rehe juhitud Danske oli offshorkade paradiis“ ja 20. novembril ilmunud „Danske siseelu: ähvardustest paanika ja teeskluseni“.

Preemiale olid nomineeritud ka Eesti Ekspressi ajakirjanik Mikk Salu 15. märtsil ilmunud looga „Arvo Sarapuu on variisikute kaudu sisenenud Tallinna prügiärisse“, 16. märtsil ilmunud looga „Uued detailid: veel seoseid Tallinna abilinnapea Arvo Sarapuu ja prügifirma BWM vahel“, 22. märtsil ilmunud looga „Arvo Sarapuu suurmeisterlikud kombinatsioonid“ ja 25. mail ilmunud looga „Artikkel, mis paljastas Arvo Sarapuu seosed prügiäriga: Tallinna abilinnapea on variisikute kaudu sisenenud linna prügiärisse“.

Kolmandaks nominendiks oli ERR-i ajakirjanik Kristjan Pihl Eesti Televisiooni saates „Pealtnägija“ ja ERRi portaalis 15. märtsil ilmunud looga „Meditsiinitarvikute firma esitas Haigekassale süsteemselt valearveid“, 22. märtsil ilmunud looga „Haigekassale võltsarvete esitamine oli arvatust mastaapsem“ ja 17. mail ilmunud looga „Niine nahakliinik küsis tasuliste visiitide eest raha ka Haigekassalt“.

Pidulikul tseremoonial tervitab külalisi Rootsi suursaadik Eestis Anders Ljunggren ja võitjale annab auhinna üle Hans-Jacob Bonnier.

Preemia võitja sai Rootsi meediakontsernilt Bonnier ja ajalehelt Äripäev auhinnaks 5000 eurot.

Eesti Ajalehtede Liidu žürii valis võitja ja nominendid välja 17. jaanuaril toimunud koosolekul 19 töö seast. Žürii tööd juhtis EALLi tegevjuht Mart Raudsaar. Žürii liikmed olid Äripäeva peatoimetaja asetäitja Aivar Hundimägi, Postimehe peatoimetaja Lauri Hussar, Maalehe peatoimetaja Andres Eilart, Õhtulehe peatoimetaja Martin Šmutov, Eesti Päevalehe ja Delfi peatoimetaja Urmo Soonvald ning Eesti Ekspressi peatoimetaja asetäitja Sulev Vedler.