BLOGI: Keskerakond, IRL ja SDE andsid aru, kuidas on koalitsiooniläbirääkimised läinud

 (187)
FOTOD ja VIDEO!
BLOGI: Keskerakond, IRL ja SDE andsid aru, kuidas on koalitsiooniläbirääkimised läinud
Foto: Karli Saul

Keskerakonna, IRLi ja SDE esimehed Jüri Ratas, Margus Tsahkna ja Jevgeni Ossinovski teatasid, et alustavad täna konsultatsioone, et moodustada valitsus.

Koalitsioonikõnelused algavad täna Eesti Teaduste Akadeemias, kus kell 19.30 anti esimene pressikonverents kohtumiste üldraamistiku ja eesmärkide kohta. Delfi tegi sellest üritusest ka otseülekande, loe toimunut blogist:


SDE, IRLi ja Keskerakonna pressikonverents
Pressikonverents on läbi! Aeg on personaalintervjuudeks! 
Tsahkna: primitiivne vastandumise aeg peaks Eesti poliitikas olema läbi. See koosmeel viie erakonna vahel on väga suur väärtus. Ekspertide kaasamine on Eestile väga suur võimaluste aken. 
Ossinovski: eks me kolmekesi tajume, et meil lasub vastutus toimiv enamusvalitsus lähinädalatel kokku panna ja me saame sellega hakkame. Olulised teemad on veel katmata. Meil on ühist tahet piisavalt selleks, et olulised asjad ära teha ja maailmavaatelistes erimeelsustes leida kokkulepe. 
Ratas: kõiki punkte me ei ole täna jõudnud läbi rääkida. See on mõistetav, et kui täna on eelmine valitsus lõpetanud, ütleme, et uus koalitsioon on valmis. Mõte on hoida üsna suurt konsensust ja ühisosa, mis täna on riigikogus Eesti tuleviku osas. 
Tsahkna: mis peenhäälestuse ja kinnijookmiseni viis? Võeti jäigalt oma erakonna programm ja tehti olulisi kompromissi, et saaks Twitteris või pressiteates öelda, et "näete, me langetame sotsiaalmaksu poole protsendi võrra." Meie eesmärk on reaalselt tõmmata Eesti majandus käima. Maailmavaatelised erinevad poliitikad tekitavad elavat debatti, aga meie eesmärk on reaalne majanduskasv ja selle saavutamine. Eks järgmised kaks nädalat näitavad, mis on selle tulemused. 
SUURIM VÄLJAKUTSE: Ratas: väga paljude teemade alus saab olema majandus- ja maksupoliitilised küsimused. Liigume edasi töises tempos, suudame jõuda lõpptulemini hiljemalt järgmise nädala lõpus. 
Ossinovski: paanika külvamine on lubamatu. Mõni Reformierakonna liige on teadlikult levitanud välismeedias hirmu ja paanikat, et Eesti pöördub totaalselt uuele suunale. Selline Eesti maine kahjustamine on lubamatu: kibestumisest võimult tagandamise ees kahjustada Eesti mainet on väga tõsine asi. 
Tsahkna: jah, me rahustame ja täname inimesi selle eest, mis me oleme suutnud üles ehitada. Siin ei ole vaja teha vastandumispoliitikat. 
Tsahkna: me ei kavatse lammutada seda, mille peale me Eesti arengut ehitame. Me ei ole suutnud eelmise valitsusega reageerida muutustele, mis meil on olnud, on tõepoolest tegeletud peenhäälestusega. Soovitan saada üle Reformierakonnal ja puhata, et panustada Eesti keskkonda. Hirmutamine ei ole Eesti riigi ametlik poliitika, see on põhjus, miks me võtsime kohe arutluseks julgeoleku- ja kaitsepoliitika. Peame oluliselt rohkem panustama välisteenistuste võimekusse. Eesti peab olema rohkem nähtav, peame kõike kanaleid kasutades tegema nii, et Eesti seisukohad oleks olnud partneritele arusaadavad. Tahaksin väga hinnata koosmeelt, mis oli riigikogus: presidendivalimised, kus president sai 81 häält. Läbirääkimiste käigus tahaksime kasutada tavapäratut olukorda, et minna seisakult pöördele. 
Ossinovski: eks see on arusaadav, et Reformierakonnas on paljudel nukker meel. Tegemist on normaalse demokraatliku protsessiga. Me tahame teha rohkem, kui eelmine valitsus. Mis puudutab vasakpööret, on see üks klassikalistest labastest sildistamistest, mida oleme varasemalt tunnetanud aastal 2014 kui salaläbirääkimiste tulemusel heitis Reformierakond IRLi üle parda. Põhjamaades on oluliselt sotsiaaldemokraatlikumad, vasakpoolsemad valitsused olnud. Samas Eesti riigi aluspõhimõtted, vundamendid, millega poliitikat tehakse, jäävad muutmata. 
Reformierakond on rääkinud, et tegu on vasakpöördega. Diplomaadid tunnevad mured, kas teie poole on pöördutud? Ratas: me peame oluliseks suhtlust meie välisteenistusega, Eestis resideeruvate suursaadikutega. Me soovime nendega lähiajal kohtuda. Kui see on üldse mingi pööre, siis see on pööre selles suunas, et saame rasked teemad maa küljest lahti. Eeldame, et majandus, ettevõtlusvaldkonnad peavad olema aktiivsemad. See on Eestit edasi viiv pööre, seisakust lahti viiv pööre. 
Jüri Ratas: teie ees ei seisa hetkel koalitsioon, vaid seisavad kolm erakonda, kes tunnevad väga selgelt, et nad soovivad vastutust ja neil on ka kohustus vastutus võtta. Kui soovite panna uuele koalitsioonile nimesid, tuleb seda oodata. See on koalitsioon, kes soovib, et Eesti ei oleks seisakus, et poleks dogmasid. "Kindluskoalitsioon," lisab Ossinovski. 
Margus Tsahkna: täna on ajalooline päev. Üks ajastu sai läbi. Loodame, et seisak Eesti poliitikas sai läbi. Välisteenistuste ja diplomaatia pool, mis on alarahastatud, on olnud üks osa Eesti julgeolekust. Meie eesmärk on panna kokku töötav, tugev valitsus. Me ei taha jätkata poliitilist kultuuri, mis on seni olnud. Meie valitsemine, koalitsiooniläbirääkimised saavad olema avatud: ekspertsus, uued ideed võetakse arutluse alla. Prioriteedid on majanduskasv, julgeolek ja eelkõige rahvastikukasvu küsimused. Tahe on olemas, seda me täna nägime. 
Jevgeni Ossinovski: presidendi sõnum oli, et tegemist on normaalse demokraatliku protsessiga, kus ühe valitsuse mandaat sai otsa. Meil lasub vastutus kokku panna uus Eestit edasi viiv valitsus. Täna keskendusime välispoliitikale ja julgeolekule. See on üks alus, selles valdkonnas ei ole meil erimeelsusi. Lähiajal lepime kokku aluspõhimõtted, olulisemad reformid, mis ellu viiakse. Muus osas oleme valmis ka paindlikult Eesti riigi juhtimisega tegelema. Oleme otsustanud, et alustame koalitsiooniläbirääkimisi. Lisaks oleme selgelt rääkinud, et valitsus peab panema rõhku demograafilise kriisi vähendamisele, majanduspoliitikale, maksupoliitikale. Räägime taristuinvesteeringutest - selles osas kindlasti tasub investeerida, et kindlustada tulevikus täiendav majanduskasv. Uus valitsus investeerib haridusse, regionaal- ja sotsiaalpoliitikasse. Hoiame protsessi avatuna ja kaasame eksperte.  
Pressikonverents algas! Ratas: valitsusliit võiks seista kolmel olulisel sambal: kuidas saame ületada rahvastikukriisi, kuidas Eesti inimeste arv taas tõusule pöörata ning missugune on Eesti elukeskkond siin Eestis. Soovime need dogmad majandus- ja maksupoliitikas tuua lauale ja arutada neid koos valdkonna ekspertidele. Oleme tugevalt panustanud ka julgeoleku- ja välispoliitika valdkonda - oleme seda mitmeid kordi arutanud. Kui peaks sündima uus valitsuskoalitsioon, siis meie välise- ja julgeolekualuseid ei muuta. Soovime tugevdada välisteenistuste positsioone riigi kaitsel. Me ei toota 50 lehekülge koalitsioonilepingut, soovime paika panna üldpõhimõtted. Poliitika kujundamine võiks olla vaba ja paindlik - iga idee on lauale väga oodatud. Väljapoolt tulevad ideed on hea ja ka need, mis tulevad opositsioonierakondade poolt. Kindlasti me neid tulevikus kaalume. 
Pressikonverentsi algus viivitab pisut. Seniks blogimeenutus tänasest pöördelisest poliitpäevast! https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/delfi-fotod-ja-blogi-riigikogu-avaldas-roivasele-umbusaldust-eesti-saab-uue-peaministri?id=76209593
IRLi liikme Marko Mihkelsoni sõnul on uue koalitsiooni olulisteks kokkuleppepunktideks diplomaatia toetamine ning vähemalt kaheprotsendiline panustamine kaitsekulutustesse. https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/delfi-video-mihkelson-noomib-vasakpoordega-hirmutavat-roivast-see-on-taiesti-kohatu-vastutustundetu-ja-kahjustab-eesti-mainet?id=76215989
IRLi auesimees Mart Laar andis oma suunised läbirääkimisteks ja oli ka kriitline: https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/mart-laari-kiri-parteikaaslastele-ma-ei-kujuta-ette-et-isamaa-laheks-rahulolevalt-valitsusse-mille-liikmel-on-toimiv-lepe-vene-voimuparteiga?id=76217989

Riigikogulased avaldasid täna peaminister Taavi Rõivasele umbusaldust. Kohal oli 91 saadikut, kellest umbusalduse poolt hääletas 63 ja vastu 28 riigikogu liiget. Reformierakondlasi on riigikogus 30, teiste erakondade saadikuid 71.