BLOGI | Jüri Ratas "Esimeses stuudios": ühe humoorika raadiosaate pärast ei pea terve Eesti võpatama, see pole valitsuse joon

 (449)
Täiendatud kell 22.40
Esimene stuudio 16.09.2020
Esimene stuudio 16.09.2020Foto: Andres Putting

Ametisolev vabariigi president Kersti Kaljulaid on kindlasti andnud endast parima, kuid järgmine president peaks kõik tegema selleks, et ühiskonda liita, ütles peaminister Jüri Ratas "Esimese stuudio" intervjuus Andres Kuusele.

Tänavu hilissuvel toimuvate presidendivalimiste kandidaatide kohta märkis Ratas, et ei Keskerakonnas ega koalitsioonis pole võimalikke kandidaate arutatud, kuid Kaljulaidi teise ametiaja suhtes jäi peaminister pigem skeptiliseks.

"Ma arvan, et ta on andnud endast, nii palju kui ta on osanud ja tahtnud, parima. Aga ma loodan, et järgmine Eesti vabariigi president teeb kõik selleks, et iga päev ehitada sildasid," nentis Ratas.

"Ma olen enda poolt teinud oma töös kõik selle, mis võimalik teha, et aidata tänast vabariigi presidenti Kersti Kaljulaidi uude ametisse (OECD juhiks – toim.) minna, kuhu ta soovib, kuhu ta kandideerib. See oleks Eestile väga tugev märk, kui tänane Eesti president saaks olema edukas selles kampaanias," lausus Ratas, kelle sõnul suhtlusbarjääri tal Kaljulaidiga pole.

"Suhtleme vabalt ja väga paljudes asjades näeme asju ühiselt, aga on ka neid, kus näeme erinevalt," märkis peaminister.

Ratase sõnul tuleks leida kandidaat, keda toetaks võimalikult paljud erakonnad, igal juhul peaks see olema inimene, kes igas mõttes Eestit ühendab.

Võimaluse, et ta ise kandideerib, lükkas Ratas kindlalt ümber. "2021 ei ole jumet (sellel mõttel). Minu vastus ongi aus. Selle peale ei mõtle mina täna ega ka homme," ütles ta.

Jüri Ratas ERR eetris
Saade on lõppenud.
Ma ei tea, kas me seda vana elu enam tagasi saamegi. Ka meie käitumisharjumused on muutunud, ma arvan, et me peame seda kriisi kasutama tuleviku väetiseks.
Lõpetuseks: millal me oma vana elu tagasi saame?
EKREL on oma väärtused, millele Eesti elanikud andnud 19 kohta.
Aga miks EKRE seda teeb?
Eesti on suuremaid asju, kui üks raadiosaade. Isegi suuremaid, kui "Esimene stuudio".
On tekkinud muster, et pühapäeval on raadiosaade, siis isamaa tõlgib, et kõike mõisteti valesti ja Jüri Ratas ehitab sidusat riiki.
Ühe humoorika saate peale ei pea terve ühiskond võpatama. See pole valitsuse joon.
Helmed ründavad oma raadios jälle liitlasi. Kas alustame aastat jälle uue valitsuskriisiga?
Ma arvan, et me saame selle küsimusega hakkama. See vajab rohkem aega, kui oleme planeerinud.
Teil on imeline kannatus, olete lahendanud igasuguseid olukordi. Kas te seda (praegust obstruktsiooni) ei saa ära lahendada?
Ratas: Siin peab põhiseaduskomisjon otsuse tegema.
Aga mis ikkagi saab nende muudatusettepanekutega?
Ühiskonnas on neid, kes ütlevad, et peame kindlsutama abielu mehe ja naise vahel. Siit oleks väga mõisltik püüda liikuda ka teiste peremudelite kaitsmise poole. Ka see, mida soovib väga suur osa Eesti ühiskonnast, et abielu on mehe ja naise vahel, saab kaitstud.
Ma ei usu, et riigikogu sisekord oleks ette näinud sellist obstruktsiooni. Neis ettepanekutes on palju piinlikkust ja roppust, see pole päris seaduse mõtte järgi.
Opositsioon esitas eelnõule üle 9000 parandusettepaneku. Kas usuta Henn Põlluaasa, kes ütles, et opositsioon käitub nagu Kremli trollid?
Ühiskonnas on küll väärtusdebatt, viitab Ratas abielureferendumile. Kui teha üks samm, siis peame alati arvestama seda, et ka teised peremudelid peavad olema ühiskonnas kaitstud.
Olen teinud kõik, et president Kersti Kaljulaid saaks uude ametisse, kuhu ta praegu kandideerib. see on karm konkurents ja see oleks Eestile kõva tulemus. Me suhtleme presidendiga vabalt, paljudes asjades näeme olukorda ühiselt.
Kas Kadrioru ja Stenbocki vahel on väärtuskonflikt?
Ma loodan väga, et järgmine president pühendab kõik päevad sildade ehitamisele.
Kas Kaljulaid on olnud hea president?
Ma arvan, et Mailis näitas sel ajal küpsust, ta oleks Eestile hea president. Kas see momentum tuleb 2021, seda on vara hinnata.
Kas Mailis Reps peaks kandideerima presidendiks?
Eesti poliitika pole nii suur, et saaks olla täielik vastasseis.
Kas see vastuolu teie ja Kaja Kallase vahel on nii antagonistlik kui näidatakse, või on see pisut nagu iluuisutamises kohustuslik kava?
Ratas: sellest on räägitud juba suurusjärgus 18 aastat. Aga ei, see ei oleks katastroof.
Kas on katastroof, kui kaotate Tallinnas ainuvõimu?
Võib-olla keegi tahab seda nii näidata. Me töötame selle nimel, et Tallinnas taas kõrge usaldus teenida.
Tallinnas on Mihhail Kõlvart teid kõvasti kritiseerinud, mis see tähendab? Kas Miša sihib teie kohta?
Eesti ühiskonnas on ka inimesi, kes ei tunne meie edu, me peame ka neid järele aitama.
Ma ei arva, et me kõik läheks tülli.
Oleme juba otsapidi politiika juures. Tänavu on kahed valimised, vanad sõjanuiad tuuakse jälle välja, laual on vene kaart, Kremli trollid, kõik läheme jälle lõplikult tülli. Härra peaminister, kas seda on võimalik ära hoida?
Ratas: On võimalik ka kärpida üle 2 miljardi. Kui opositsioon ei taha laenata, siis tuleb kärpida. Meie soov on hoida aga majandust ja meditsiinisüsteemi.
Kuusk: Kas Eesti teeb Kreekat? Eesti on päris agaralt laenanud.
Ratas: me ei saa näpuga näidata, et see on Ida-Viru probleem, see on Eesti ühine mure. Ida-Viru inimesed on informeeritud.
Kuusk: kas venekeelne inimene käitub kuidagi teistmoodi, on ta vähem informeeritud?
7. jaanuaril vaatab valitsus koolide kinnioleku koos teadusnõukojaga uuesti üle.
Olen muidugi mures, kindlasti on sel mõju. Küsimus on selles, et kui pikaks distantsõpe jääb.
Kui mures olete selle pärast, et hüplik kooliskäimine laste haridust mõjutab?
Ratas: väga kiiresti muutuva info pealt tuleb teha otsuseid, defitsiit ongi ajas.
Kas üleöö tulnud koolide sulgemise otsus oli viga?
Ei saa nii, et kui igal pool on kriis, siis kuskil ikkagi ei ole. Õues saab ka oma koormuse kätte.
Aga miks ei või tervisesportlane basseini kloorivees oma kilomeetreid läbida?
Eesti ei ole läinud maakondade vahelise liikluse piiramise teed, see on olnud suur väärtus. Eesti on olnud võimalikult avatud.
Kas maakondlikud piirangud ikka toimuvad, kui pere saab sõita Tallinanst Pärnusse spaasse?
Ratas: Jah, alati saab öelda, et paneme midagi kinni, kino või spordisaali, aga me peame kõiki asju kaalmuma, mis mõju on neil tegudel majandusele.
Kuusk: Kevadine poliitiline ühtsus on kadunud, opositsioon süüdistab valitsust sussisahistamises.
Ratas: Vaktsineerimine saab olla ainult vabatahtlik, nii jääbki. Vastased on aktiivsed, aga eestlased oma kaine mõtlemisega saavad aru, et vaktsiinid annavad vabaduse tagasi.
Kuusk: Martin Kadai ütleb, et valitusel pole head kommunikatsiooniplaani. Vaktsineerimisvastastel on edumaa. Mis ikkagi eestlastel viga on, et ei olda vaktsiini-usku?
Ratas: Ega lõpuni neid lepinguid ei tea. Lootus dooside kiiruse suhtes oli suurem.
Kas asi on rahas?
Ka otseläbirääkimised käivad läbi Euroopa Komisjoni, rõhutab Ratas.
Oleme teinud koolitusi. Täna vaktsineerimine käib üle Eesti, tempo tõuseb. Aga need lootused, mis olid mõned ajad tagasi, ei ole täitunud. Euroopa liit on kokku leppinud, et kahepoolseid läbirääkimisis siiski ei peeta.
Miks ikkagi süstal ei suhise ööl ja päeval?
Me otsime võimalusi tempot tõsta, kinnitab peaminister.
Küsitakse, et vaktineerimise tempo võiks olla kiirem, et me oleme rongist maha jäänud.
Saade algab!