BLOGI ja VIDEO | Valitsus otsustas, et tselluloositehase eriplaneering lõpetatakse

 (313)

Valitsus otsustas täna, et Tartu lähedale planeeritud puidurafineerimistehase eriplaneeringut asutakse lõpetama.

Teema on olnud pikka aega õhus ja poliitikud on pikalt eri variante kombanud. Hiljuti kinnitasid nii sotsid kui Isamaa, et ei toeta eriplaneeringuga jätkamist. Keskerakond aga jättis otsad siiski lahtiseks. Mailis Reps sõnas teisipäeval, et otsus tehakse neljapäeval ehk täna.

Täna leiti konsensus. Peaminister Jüri Ratase sõnul takistab kohaliku kogukonna ja omavalitsuste vastuseis tehase eriplaneeringu elluviimist ning seda ilmestavad ka mitmed kohtuvaidlused. "Olen korduvalt rõhutanud, et valitsus ei soovi juba eos nullida ettevõtjate initsiatiivi. Ettevõtted ja suured investeeringud loovad inimestele töökohti ja kasvatavad terve ühiskonna jõukust. Samas on selge, et kohaliku kogukonna arvamust arvesse võtmata tööstust rajada ei saa," ütles ta.

Justiitsminister Urmas Reinsalu lisas, et antud juhul alustati eriplaneeringu lõpetamist ülekaaluka avaliku huvi tõttu.

Riigihalduse ministri Janek Mäggi sõnul plaanitakse ettevõtjatega kindlasti läbi rääkida.

Mäggi hinnangul ebaõnnestus ettevõtjate koostöö kohalike inimeste ja kohalike omavalitsustega. Ta märkis, et Eestis mitmeid näiteid, kus see on väga hästi õnnestunud. Mäggi rõhutas, et eelkõige ettevõtjal endal lasub ülesanne jõuda sobiva tulemuseni.

Seotud lood:

"Mina ütlen, et võib-olla ei tehtud midagi valesti, vaid lihtsalt ebaõnnestuti. Ettevõtluses on see täiesti tavaline," lausus Mäggi.

Riigi eriplaneeringu lõpetamise kohta teeb valitsus otsuse pärast lõpetamismenetlust, milleks praeguste hinnangute kohaselt võib kuluda mitu kuud.

Loe blogist, kuidas valitsusliikmed oma otsust põhjendasid!

Kas valitsus lõpetab tselluloositehase eriplaneeringu?
Ajakirjanik: Tehas pole ainult kapitalistlik huvi, vaid ka Eesti riigi huvi. Kas see ei ole selge sõnum, et Eestis ei taha keegi näha suurt investeeringut ja tuleb vaadata Läti poole?Mäggi: Kõik ettevõtjad on Eestisse oodatud. Riigi ülesanne on luua selline keskkond, et kõik, kes on huvitatud ettevõtlusega tegelemisega, saaksid seda teha. Meie oleme võrreldes ka mõne lähiriigiga demokraatlik ja ettevõtjasõbralik riik. Ratas: Säästva arengu printsiip on hästi oluline.
Mäggi: Ma käisin kohal Tabiveres, kus ma ei näinud mitte mingit võimalust kokkuleppe saavutamiseks.Olen olnud pikalt ettevõtja ja ettevõtja kohustus on läbi rääkida.Toon näite. Käisin Kuressaares ja seal on ettevõte Baltic Workboats ja nemad tahtsid kahte tuulikud sadamasse rajada. Kohalikud olid sellele tohutult vastu. Siis tekkis kohalikel vajadus rajada kogukonnamaja, kuid 300 000 eurot jäi puudu. Ettevõtjad otsustasid kohalikke toetada ja said loa tuulikute rajamiseks.
Ajakirjanik: On jäänud mulje, et valitsus oleks teisiti otsustanud, kui eriplaneeringu vastu poleks olnud mõned koalitsioonipartnerid. Kes ikkagi millisel seisukohal oli?Ratas: Lõpetamisprotsessi otsustas valitsus. Keskerakonna juhatus ei ole seda arutanud, aga sellisel kujul ei ole seda tehast Tartumaale meie hinnangul võimalik rajada.Palo: Mina toetasin alguses selle suure tehase rajamist. Üldine foon oli positiivne, aga siis, kui Tartu linn ja ümbritsevad omavalitsused ja kogukonnaesindajad hakkasid selle vastu, oli üllatus. Tegu ei ole pensionireformiga, mis on ebapopulaarne otsus, aga kui me seda ei tee, pole Eesti jätkusuutlik. Aga kui suur hulk inimesi ütlevad, et nad ei taha isegi uuringuid, siis ei ole valitsusel mingit vajadust üle inimeste sõita. Tuleb öelda ettevõtjatele, et projekt on hea, aga inimesed ei taha. Te peate inimestega kokkuleppele. Reinsalu: Isamaa otsus oli see menetlus lõpetada, sest see oleks ettevõtjate suhtes aus. Teiseks see kindlasti ei oleks aus kogukondade aspektist, sest avalikkuse huvi poleks arvestatud. Kolmandaks poleks see aus ka ettevõtluskeskkonna jaoks. Me ei taha, et tekiksid valed eelhoiakud ettevõtjate suhtes.
Ajakirjanik: Kui te aasta tagasi eriplaneeringu algatasite, kas te siis ei tundnud huvi, et kas arendajad on kohalikega suhelnud ja kas kohalike nõusolek on olemas?Ratas: See on olnud kogu aeg meie soov, et leida see arusaam kohaliku kogukonnaga, mida ei ole leitud. Vastasseis ainult kasvas.
Algas küsimustevoorAjakirjanik: Kas eriplaneeringu lõpetamine on tunnistamine, et selle algatus oli viga. Kas see on edaspidi aluseks riigi eriplaneeringu kasutamisel ja kas edaspidi äriprojektide elluviimiseks seda ei kasutata?Ratas: Ma kordan üle, et sõbralik ärikeskkond on oluline. Antud eriplaneeringu puhul oli tugev erasektori huvi. Valesti läks see, et kohalik kogukond ja omavalitsustega toimunud diskussioon ei olnud viljakas, kommunikatsioon on olnud puudulik.Aga kui projekt hõlmab suuri maa-alasid ja on oluliselt ka rahvusvaheliselt, siis on eriplaneeringu kasutamine võimalik.Mäggi: Antud otsus puudutas konkreetset juhtumit. Plaanime kindlasti ettevõtjatega läbi rääkida. Ma usun, et on täiesti võimalik, et see plaan B meil tekib.Minu arust ebaõnnestus ettevõtjate koostöö kohalike inimeste ja kohalike omavalitsustega. Meil on Eestis mitmeid näiteid, kus see on väga hästi õnnestunud. Kui sa oled ettevõtja, siis on see eelkõige sinu ülesanne jõuda selle tulemuseni, mida sa soovid saavutada. Mina ütlen, et võib-olla ei tehtud midagi valesti, vaid lihtsalt ebaõnnestuti. Ettevõtluses on see täiesti tavaline.
Riigihalduse minister Janek Mäggi: Eriplaneeringu lõpetamise põhjused tõi peaminister välja. Valitsus leidis pärast pikka arutelu, et sellisel kujul me edasi minna ei saa. See tähendab seda, et rahandusministeerium valmistab ette põhjendused ja kuulab ära ettevõtjad. See võtab paar, võib-olla kolm kuud ja siis saab selle eriplaneeringu lõpetada.  Oluline detail on see, et see ei tähenda seda, et valitsus ei soovi, et tehas üldse Eestisse ei tuleks. Otsus oli konkreetse eriplaneeringuga seotud.
Ratas: Räägime kindlasti läbi ka ettevõtjatega, kas neil on tehase asukoha osas alternatiivseid ettepanekuid.
Ratas: Oluline on eelkõige olulisemate sihtrühmade täielik vastasseis ja seda ilmestavad ka mitmed käimasolevad kohtumenetlused.Valitsus asub eriplaneeringut lõpetama. Sellest räägib täpsemalt riigihalduse minister Janek Mäggi.
Peaminister Jüri Ratas: Toimus kabinetiarutelu, mille üheks punktiks oli puidurafineerimistehase eriplaneeringu küsimus.Ma olen algusest peale soovinud öelda, et valitsus ei soovi takistada ettevõtlust. Sealjuures peame jälgima ka keskkonda puudutavat. Ühtlasti peame vaatama, mida arvavad kohalikud elanikud.
Pressikonverents algas!
Varsti algaval valitsuse pressikonverentsil osalevad peaminister Jüri Ratas, ettevõtluse- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo, justiitsminister Urmas Reinsalu, riigihalduse minister Janek Mäggi ning välisminister Sven Mikser.
Valitsuse pressikonverents algab lähiminutitel!