BLOGI ja FOTOD| Turvariskiga ID-kaartide sertifikaadid peatatakse alates homme õhtust

 (559)
Vaata pressikonverentsi täispikkuses!

Turvariskidega ID-kaartide sertifikaatide uuendamine on sujunud loodetust aeglasemalt. Mittekehtivate sertifikaatidega ID-kaartidega ei ole võimalik dokumente digiallkirjastada.

"Sel nädalal avaldasid Tšehhi teadlased täies mahus oma uuringu, ID-kaardi kuritarvitamise risk on tõusnud kriitilise piirini. Seepärast peame astuma uusi konkreetseid samme, et kaistta Eesti e-riiki," ütles peaminister Ratas pressikonverentsil.

"Peatame turvariskiga ID-kaartide sertifikaadid 760 000-l inimesel, kel on turvariskiga ID-kaart," lisas Ratas.

Vaata, kas sinu ID-kaart on turvariskiga või mitte PPA kodulehelt.

Valitsus toetas tänasel kabinetinõupidamisel PPA ja RIA ettepanekut peatada turvariskiga ID-kaartide sertifikaadid 3. novembri õhtul kell 24.00. Kõik ID-kaardid jäävad toimima isikut tõendava dokumendina. Peatatud sertifikaatidega ID-kaarte saab jätkuvalt uuendada politsei- ja piirivalveameti teenindustes, mis on selleks avatud ka nädalavahetusel, samuti jätkub kauguuendamine.

"E-riigi toimimine püsib usaldusel ning riik ei saa lubada Eesti ID-kaardi omaniku identiteedi vargust. Praeguse teadmise järgi ei ole e-identideedi vargust aset leidnud, kuid PPA ja RIA ohuhinnang näitab, et see oht on muutunud reaalseks,“ ütles peaminister Jüri Ratas. "Turvariskiga ID-kaartide sertifikaatide peatamisega tagab riik ID-kaardi turvalisuse."

Seotud lood:

Turvariski realiseerumise tõenäosust suurendab oluliselt asjaolu, et tegemist ei olnud ainult Eesti ID-kaardi veaga, vaid hõlmas sama tootja kiipi kasutavaid kaarte ja arvutisüsteeme üle maailma. See tõi turvanõrkuse fookusesse rahvusvahelise küberkuritegevuse võrgustiku jaoks, kellel on arvestatavad vahendid kujunenud olukorra ärakasutamiseks.

„Inimeste terviseandmete kaitse on meie esmane prioriteet, mistõttu on sertifikaatide sulgemine ainumõeldav. Viimase kahe kuu jooksul on tehtud ära väga suur töö, et tagada tervishoiu- ja sotsiaalteenuste toimimine ka ID-sertifikaatide sulgemisel. Üksikuid tõrkeid võib haiglates lähinädalatel siiski ilmneda, mistõttu palume patsientidelt mõistvat suhtumist — selle sammuga kaitseme me teie andmeid,“ ütles tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski.

Justiitsminister Urmas Reinsalu rõhutas, et ID-kaartide sertifikaatide peatamine ei tohi mõjutada Eesti riigi usaldusväärsust. „ID-kaartide sertifikaatide peatamisel peab riik garanteerima õigusriigi efektiivse töö katkematu jätkamise,“ rõhutas ta.

Kõik inimesed, kelle jaoks on ID-kaardi uuendamine hädavajalik, saavad minna ID-kaarti uuendama PPA teenindustesse.

Selleks, et tagada e-riigi toimimine, saavad 3.-5. novembrini sertifikaate kauguuendada ainult inimesed, kes peavad kasutama ID-kaarti oma töös eriti aktiivselt. Neid inimesi on umbes 35 000. Nende hulgas on arstid, riigi õigusvaldkonna töötajad ning perekonnaseisutoiminguid tegeva inimesed, keda teenindatakse ka PPA teenindusbüroos eelisjärjekorras.

Praegune olukord ei tähenda, et kõigil ID-kaardi omanikel oleks põhjust muretseda. ID-kaarti ei pea uuendama inimesed: 1) kelle ID-kaart on välja antud enne 16. oktoobrit 2014, 2) kes kasutavad ID-kaarti ainult reisidokumendina või isikut tõendava dokumendina; 3) ei kasuta kaarti elektrooniliselt ehk ei sisesta ID-kaadri PIN1 ega PIN2; 3) kasutavad ID-kaarti ainult digiretsepti väljaostmiseks apteegis või kliendikaardina.

Samuti ei puuduta sertifikaatide tühistamine neid inimesi, kes on oma ID-kaartide sertifikaate juba uuendanud või saanud turvaveata uue ID-kaardi.

Täna suletakse umbes 760 000 ID-kaardi turvasertifikaadid
PPA avab ID-kaardi uuendajate jaoks nädalavahetusel kõik PPA teenindused üle Eesti: Seoses otsusega peatada ööl vastu 4. novembrit turvariskiga uuendamata ID-kaartide sertifikaadid, on kõik PPA teenindused üle Eesti avatud nii laupäeval kui ka pühapäeval kell 10-15.
Fotoülevaade politseiametis mõne hetke eest lõppenud pressikonverentsist: https://g1.nh.ee/dgs/loader.php#id=205146
Tervishoiutöötajad, kellel kauguuendamine ei õnnestu, saavad sertifikaate uuendada ajutistes teeninduspunktides Tartu Ülikooli Kliinikumis, Pärnu Haiglas, Ida-Viru Keskhaiglas (ainult laupäeval), Lääne-Tallinna Keskhaiglas ja Põhja-Eesti Regionaalhaiglas või PPA piirkondlikes esindustes.
Pikk ja nukker lugu Delfi lugejalt: https://epl.delfi.ee/news/arvamus/lugeja-kolgata-tee-kuidas-ma-mitu-paeva-id-kaarti-uuendada-uritasin-aga-ebaonnestusin?id=80051596
Eile uuendati kokku 17 000 kaardi sertifikaadid, täna võib-olla juba 20 000 kaardi omad.
Vaatame pidevalt, kui palju on võimalik seda kauguuendamise ressurssi kõrgkasutajate grupist väljapool olevatele isikutele ümber jagada, lubab Taimar Peterkop.
Kas peatatud seritfikaatidega ID-kaart toimib juhiloana? Jah, toimib.
Kui ma olen väikese firma juht, aga pole seal nn eelistatute grupis, mis siis saab, kuidas teha ülekandeid? Siis tuleb minna panka.
Mis saab neist, kes on välismaal? Nemadki peavad sertifikaate kauguuendama, ent nemad kiiremini, eelisjärjekorras uuendada ei saa.
Elmar Vaher: palun arvestage, et klienditeenindustes läheb aega.
Taimar Peterkop: kes iga päev ID-kaarti ei kasuta, ei pea tormama seda kohe uuendama, aega on, võite rahulikult oodata.
Alates laupäevast tuleb PPA teenindustesse ka Elisa, kes pakub Mobiil-id saamise võimalsut otse teenindussaalis.
PPA läheb kohale viide haiglasse, et lasta arstidel kohapeal ID-kaardi sertifikaadid ära uuendada.
RIA meeskond oma ekspertidega on taastanud kauguuendamise võimekist, täna kell 12 avatakse kergem ligipäs imestele, kes on teinud rohkem kui 100 e-toimingut viimase kolme uuga.
Tegime lühikese, selge ja inimkeelse kokkuvõtte asjust, mida oleks mõistlik täna ID-kaardiga seoses teada ja tähele panna: https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/puust-ja-punaseks-mida-pead-hetkel-teadma-id-kaardist?id=80050354
Oma "nokk-kinni-saba-kinni-id-kaart-kinni"-olukorda kirjeldab Delfi lugeja Meelis Mitt: Hetkel olen siis olukorras, kus vana tarkvara enam ei toimi, kuna uuendamise käigus olin jõudnud etappi, milles kaardi vana tarkvaraga oli süsteem lõpetanud ja uue paigaldamine ei olnud veel lõpetatud (ERROR)! Ja nüüd olen sunnitud külastama PPA kontorit. Kusjuures, nagu ma kuulsin, pean erasektoris töötava inimesena laskma vähemasti 3 päeva jooksul seal mööda kõik riigiteenistujad.
Politsei- ja Piirivalveamet ja Elisa avavad sel nädalavahetusel Tallinnas, Tartus ja Pärnus ühised teeninduspunktid, kus kliendid saavad kohapeal kiirelt sõlmida ja aktiveerida Mobiil-ID teenuse. PPA ja Elisa ühised teeninduspunktid asuvad: Tallinnas Politsei- ja Piirivalveameti P. Pinna teeniduspunktis (aadress P.Pinna 4) Tallinnas Politsei- ja Piirivalveameti Tammsaare teeninduspunktis (aadress A. H. Tammsaare tee 47) Tartu Politsei- ja Piirivalveameti teeninduspunktis (aadress Riia mnt 132) Pärnu Politsei- ja Piirivalveameti teeninduspunktis (aadress Aida 5)
https://twitter.com/mustronk/status/926168385234317314
https://twitter.com/tankler/status/926275429731848197
Tehnoloogiajakirjanik Hans Lõugas ütleb, et pahavara on küll müügis, kuid otsest ohtu see eensest ei kujuta, sest mine tea, kas see ülepea töötabki: https://www.delfi.ee/news/paevauudised/eesti/hans-lougas-id-kaardi-kiibi-murdmiseks-moeldud-pahavara-on-kull-mustal-turul-muugis-kuid-sellel-puudub-otsene-oht-eesti-id-kaardi-turvalisusele?id=80049920
Täna kell 11 toimub politseis pressikonverents, kust selgitatakse turvariskiga ID-kaartide sertifikaatide uuendamise võimalusi. Kohal on politsejuht Elmar Vaher ja RIA juht Taimar Peterkop, Delfi kannab sündmust üle otsepildis ja vahendab otseblogis.
Tuleb välja, et sertifikaatide uuendamine on siiki võialik, kui piisavalt kannatust ja ööaega varuda. Delfiga juagas oa kogemust lugeja Ragnar: "Kuna id kaarti on vaja kasutada tihedalt, siis proovisin mitmeid päevi uuendada kuid tulutult. Siis sattusin õnneks lugema kaaskannatajate kommentaare ja selgus, et öösel pidi rahulikum olema. Nii võtsingi eesmärgiks oma uneaega vähendada. Lõpuks sain jaole kell 01.00 öösel ja olin juba päris rõõmus. Kui uuendatud oli 2/3 ja paroolid ning PUK juba uuendatud tuli teade, et uuendamine ebaõnnestus ja soovitati pöörduda ID abisse... tekkis juba kerge frustratsioon. Proovisin siis üha uuesti ja uuesti kuid server oli jälle üle koormatud kuni lõpuks sain ma uuendatud."
Tere hommikust! Täna õhtul sulguvad sadade tuhandete ID-kaartide sertifikaadid, jälgime seda protsessi, uurime põhjuseid ja anname nõu läbi terve päeva.
Peterkop: seda, kuidas me lähenenud oleme, tuuakse pigem eeskujuks. Näiteks Slovakkias pidid inimesed ise kohale minema uuendama. Seal tulid kohalikud häkkerid kokku ja panid peaministri konto häkkimise eest autasu. Minu andmetel pole see neil õnnestunud.
Ratas: Eesti e-riiki on igal pool siiani toodud eeskujuks. Meil on soov asi ära remontida ja muuta turvalisemaks. 
Peterkop: Seda, kust pahavara on liikvele läinud, ei saa ma avaldada.
Ratas: teeme nende inimeste osas otseteavitust, kes on töötajad, kellest sõltub palju nädalavahetusel (arstid). samas on ilmselt nende hulgas ka palju neid, kes on juba uuendanud. 
Vaher: anname koormust laiale ringile ka nädalavahetusel juurde, kui on võimalik ja koormus seda lubab. Hindame olukorda jooksvalt.
Ratas: ka esindustes teenindatakse neid eelnevalt mainituid esmaselt. Sertifikaadid lähevad kinni ööl vastu laupäeva 00.00. Uuendada lõpuks saab 31.märtsini 2018.
Ratas: alates homme kella 12.00-st päeval algab võimalus meditsiinisektoris, kohtus vms ID-kaarti, neil on võimalus läbi kauguuendamise sertifikaate uuendada. Alates esmaspäevast saavad seda teha kõik inimesed. 
Peterkop: Miks ei saa üle 15 000 inimese päevas uuendada?  ID-kaardi uuendamine hõlmab endas nelja erinevat asutust. Ei oodanud nii suurt kriisi  ID-kaardiga, sertifitseerimine oleks võtnud liiga palju aega, me ei saanud mahtu suurendada.
Ratas: rünnakut me ei oota ja tegutseme iga hetk, et rünnakut ei tuleks.
Vaher: paljud ID-kaardi kasutajad on ilmselt juba uue kaardi saanud. Teeninduste lahtioleku ajad on üleval meie kodulehel, uuem info 11.00 reedel.
Vaher: uuendanud on 40 00 inimest, kauguuendamine on tööle läinud, parem kui eile. Teenindustes on järjekorrad väga pikad. Kuni 5.11 on e-teenindus reserveeritud kõige enam teenust kasutavatele inimestele (arstid, kohtunikud jne).
Riigi Infosüsteemi Ameti peadirektor Taimar Peterkop: vabandan, et ei suutnud kiiresti lahendust inimesteni tuua. Täna tundub, et ID-kaardi kauguuendus on läinud tööle, 15 000 kaarti päevas on saavutatud. paraku soov uuendada on suurem. Seetõttu kõik inimesed, kes soovivad, ei saa uuendada.
Elmar Vaher: see oli ainuõige otsus. Kaardid, mis on väljastatud 16.10 2015 kuni oktoober 2017, 760 000 kaarti on need, keda see puudutab. Otsuse realiseerimiseks läheb 24 tundi.
Infoks:  ID-kaarti ei pea uuendama inimesed: 1) kelle ID-kaart on välja antud enne 16. oktoobrit 2014, 2) kes kasutavad ID-kaarti ainult reisidokumendina või isikut tõendava dokumendina; 3) ei kasuta kaarti elektrooniliselt ehk ei sisesta ID-kaadri PIN1 ega PIN2; 3) kasutavad ID-kaarti ainult digiretsepti väljaostmiseks apteegis või kliendikaardina.
Ratas: alates esmaspäevast on lisaks PPA kontoris uuendamisele ka kauguuendamisele. PPA avab lisaks esindused ka laupäeval ja pühapäeval. Vajadusel minnakse ka haiglate juurde. Isikut tõendava dokumendina kasutada ID-kaarti ikkagi saab.
Ratas: peatame turvariskiga ID-kaartide sertifikaadid 760 000-l inimesel, kel on turvariskiga ID-kaart. Sulgemine tähendab ebamugavusi, otsus ei tehtud kergekäeliseilt. Peame kaitma inimesi ja ettevõtteid. Jätkame sertifikaatide uuendamist, ka pärast peatamist saab kauguuendada kuni pühapäeva õhtuni.
Ratas: sel nädalal avaldasid Tšehhi teadlased täies mahus oma uuringu, ID-kaardi kuritarvitamise risk on tõusnud kriitilise piirini. Seepärast peame astuma uusi konkreetseid samme, et kaistta Eesti e-riiki.
Ratas: tänaseks on uuendatud üle 15 000 ID-kaardi. Vabandan kõikide inimeste ees, kel pole õnnestunud suure koormuse tõttu oma ID-kaardi sertifikaati uuendada.
Ratas: tänane valitsus panustab meie e-riiki, oleme alati panustanud digitaallahenduste turvalisusesse. Turvalisusega ei saa grammigi riskida. Tahan tunnustada inimesi, kes on panustanud turvalisuse tagamisess. Eesti on näidanud ennast tugeva e-riigina probleeme ületades. 
Jüri Ratas: teema on tõsine.