BLOGI JA FOTOD: Kender ja Savisaar otsivad Eestile sobivat presidenti

 (110)

Keskerakondlase Siret Kotka MTÜ Ausad Valimised ja Eesti Keskerakonna koostöös toimus täna Tallinnas Rahvarinde muuseumis konverents „Millist presidenti Eesti ootab?“, kus teiste seas esinevad partei esimees Edgar Savisaar, kirjanik Kaur Kender ja europarlamendi saadik Yana Toom.

Konverentsil esinesid ka ajakirjanik Jakko Väli, Põhja-Tallinna linnaosavanem Raimond Kaljulaid ja Tallinna Ülikooli professor Rein Ruutsoo.

Konverentsil arutleti selle üle, milline peaks olema järgmine Eesti Vabariigi president ning mida rahvas presidendilt ootab.

Loe lähemalt blogist!

Konverents „Millist presidenti Eesti ootab?“
Konverentsil osalejad lähevad nüüd kohvi- ja snäkilaua äärde edasi arutlema. Otseülekanne on läbi.
Savisaar: pean valmistuma pettumuse neile, kes ootasid minult vastust presidendikandidaadiks kandideerimise osas. 
Savisaar: NATO kaitsest ei piisa, aga vaatamata sellele ei ole Eesti iseseisvale kaitsevõimele piisavalt tähelepanu pööranud. Ei piisa sellest, kui peaminister paneb kummikud jalga ja jalutab telekaamerate ees piiri peal. Keskerakond on toetanud NATOsse kuulumist, aga peame NATOsse panustamise ja iseseisva kaitsevõime vahel leidma mõistliku kompromissi. 
Savisaar: Euroopa Liidu eksisteerimise lõpetamine või lagunemine on muutunud reaalseks ohuks. Eesti eliit ei tohi enam teha nägu, justkui midagi sellist ei oleks silmapiiril, et põgenikekriisi osas valitseb solidaarsus. 
Savisaar: president peab seisma kohtu- ja täitevvõimu lahus hoidmise eest. 
Savisaar: President Ilves ei ole parkimiskell, mis aega loeb. Ta on ikka midagi rohkemat. 
Savisaar: Kallase puhul räägitakse luukeredest kapis, kadunud miljonitest; Kaljuranna puhul on küsimuseks, kas venelane saab selles ametis hakkama; Jõerüüdi puhul tõstetakse esile kommunistlik minevik. Milline on nende visioon? Sellest väga ei kuule. See debatt peaks olema 21. sajandis ja Eesti tuleviku juures. Praegu on ainult Kallas üritanud sõnastada oma seisukohad Eesti tuleviku suhtes, aga sedagi tagasihoidlikult. See, kellest saab järgmine president, on tähtis küsimus.
Savisaar: usun, et Eesti inimesed vajavad presidenti kui tasakaalustajat ühiskonda, kes omab autoriteeti. President ei saa olla valitsuse käepikendus, president peab olema kõrgemal valitsusest. 
Savisaar poliitilistes tagatubades valitud presidendist: tagatubades sõlmitud kokkulepped kardavad alati päevavalgust. 
Edgar Savisaar: kõik esinejad särasid, olid niisugused kõnelejad, et nad ise võiksid presidendikandidaadid olla. Selles valguses on hea meil teile öelda: tere tulemast sellele konverentsile "Millist presidenti Eesti vajab?". Kui hakkasime konverentsi kavandama, oli olukorras, kus pea iga avaliku elu tegelane teatas soovist kandideerida Eesti presidendiks. 
Toom toetab Edgar Savisaare kandidatuuri presidendi kohale. Ta lisab: "Olen nõus nendega, toetavad ka Kallast. Kallas on euroopas pehmoks muutunud, räägitakse. Meil on vaja inimest, kelle sõnad ja teod käivad kokku.  
Toom: tulevane president peab olema inimene, keda tunneb ja on valmis tunnustama iga inimene, olenemata kodakondsusest. Inimene, kellega meil on ühine minevik. Inimene, kelle juured on selles riigis (nii vaimsed kui ka perekondlikud). Inimene, kellel on julgust võidelda poliitiliste diilide vastu. Praegu on Eesti president poliitiliste diilide tulemus. 
Toom: kas uus president peaks olema mees või naine? Teate, ma olen naine ja mul ei ole mingit vahet. Tõsi, Marina Kaljurand on Toomas Hendrik Ilves seelikuga. 
Toom: kui on olemas salapärane pagulasreiting, siis Eesti on seal maas, siia ei taheta tulla. Mu tütar abiellus noormehega, kes näeb välja nagu moslem. Ta peatati Narva piiripunktis, ta pidi näitama oma viisat, ütles, et Yana Toom kutsub. Mulle helistati ja küsiti üle. See pole normaalne, kui inimene on tõmmu, peatatakse nii piiril. Me oleme väike, vihane, suletud riik ja üritame jätta endast muljet kui avatud riigist. Eestil on identiteedikriis. Me oleme eksperdid Vene ala. Meil on püss Eesti ja Vene vahel. Ja see püss peaks paugutama. See on väga ohtlik riigis, kus iga kolmas inimene ei oma Eesti kodakondsust. 
Toom: Rüütel oli see, kes saatis kõigile venekeelsete väljaannete peatoimetajatele kutsed presidendiballile. Aga Ilves? Toon näite. Olles ajakirjanik, soovisin saada Ilveselt intervjuud, ütlesin teemad ette. Toomas Sildam, tema parem käsi ja tema vasak ajukera ütles, et Ilvesel ei ole aega. Peale seda 3-4 aastat proovisime saada intervjuud, kordagi ei ole saanud. Ilves suhtleb meediaga valikuliselt. 
Toom: Eestis on 87 000 mittekodanikku, me teeme näo, nagu nad on mingid lollid, kes ei ole suutnud teha valikut, millist kodakondsust saada. See on inimgrupp, kellega on vaja tegeleda. 
Yana Toom: viimane president on osa markeeringuprojektist nagu Welcome to Estonia. On vaja väärikalt esindada välismaal, aga on vaja ka väärikat riiki, mida esindada väärikalt. See pilt, mida maalitakse Eestist Brüsselist, ei vasta tõele. Eurosaadikuna ei taha oma riiki kritiseerida, kuid samas annad aru, et see on koht, kust saab seda mõjutada ning saad vastukajaks, "Ahah, tuled Eesti riiki õõnestama."
"Taavi, ole hea, korista mu šokolaaditahvel päikese käest ära!" ehk kõnepulti on asunud eurosaadik Yana Toom. 
Kaljulaid: me peaksime presidenti otsima endiste rahandus-, majandus- ja peaministrite hulgas. Keegi, kes on maailma suhtes mõistlik ja avatud suhtumine, kes on teinud reforme. Terve närvikavaga inimene, kes ei satu iga väikse asja pärast hüsteeriasse. (Kaljulaid viitab Savisaarele)
Kaljulaid: Eesti eliit tegi kaks viga. Pagulaskriisi ja põgenike vastuvõtmisel mingi erakordselt hüsteeriliselt. See küttis üles õhkkonna, kus mõlemal pool mingi väga teravaks. Mingil põhjusel neelati alla EKRE sööt, kus kooseluseadus ja sõjapõgenike vastuvõtmine on ühes paadis. Järgmine president peab leidma üles joone, mis tooks mõlemad pooled maa peale tagasi. 
Kaljulaid: president peaks olema eeskätt majandust tundev inimene, kes taastab usu Eesti riigi võimekusse ja majanduskasvu. 
Kaljulaid muljetab esmalt Prantsusmaal kuuldust ja nähtust. 
Järgmisena esineb Põhja-Tallinna linnaosa vanem Raimond Kaljulaid. 
Väli: ennustan, et valijameestekogus saavad enim hääli Mart Helme ja Siim Kallas, uueks presideniks saab Siim Kallas. 
Väli: Vabaerakond on täiesti sültjas mass, ei oma mingit seisukohta. Üks töll võitleb teise tölliga. Mis seal toimub, jääb mulle arusaamatuks. 
Väli: presidendi profiil peaks sobima poliitikule või oma ala spetsialistile, kes on end rahvusvaheliselt tõestanud, kes suudaks suhelda nii Ida kui ka Läänega: üks neist on Edgar Savisaar ja teine Siim Kallas. 
Väli: välispoliitika on mugav ja turvaline viis ennast kui isikut promoda. Ilvesele teise ametiaja andmine oli täiesti raisatud aeg, ta jätkas mugavuspoliitikat. 
Väli: Meri jättis välja kuulutamata 33 seadust, Rüütel 13, Ilves... ? Me pole saanud Ilveselt vastuseid. Miks ta niimoodi teeb, miks ta jätab mulje kui koalitsioonierakondade käpiknukust. 
Väli: on kõige lihtsam propagandavõte öelda, et meil ei ole valikut, et on vaja valida ida ja lääne vahel. On vaja eeskuju võtta Šveitsist, ehitada oma riigist "kindlus". 
Väli võrdleb Eesti eri presidentide tugevusi ja nõrkusi. 
Väli: "Talendid koju" - tühjalt kõmisev väljend Kadriorust. 
Väli: Eesti riik on kui atrofeerunud vatsakestega süda - 25 aastast on võhm nii väljas, et maratondistantsi läbimine tundub üha raskema ettevõtmisena. 
Väli: presidendi ametikoha võiks ära kaotada. Uut Lennart Meri enam ei sünni. Savisaar riigikogu esimeheks! Siis lõppeks riigikogulaste mõnitamine: riigikogu saadikud ei ole keegi muu kui rahva esindajad, peaministri tööandjad. 
Kenderile väärilise kõne proovib pidada Jakko Väli. 
Kender lõpetas kõne, istus kohale ning Savisaar andis Kenderile patsu :) 
Kender: võtame eeskuju Šveitsist. Eesti, mis on hambuni relvis, aga tagab rahu enda inimestele ja naabritele. Eestist peab saama 21. sajandi Šveits, Tuleb seada Kaur Kender Keskerakonna presidendikandidaadiks. Jah, ma toon paksu verd, aga see veri on värske.
Kender: lihtne on hirmutada Vao ja Vägeva pagulastega, aga kui mitmed sõbrad on nendega koos elanud, kaob hirm. 
Kender: Eestis on vaja, et igal maakonnal oleks oma põhiseadus, et kogu kohalikku elu juhitakse kohapealt: kanepi legaliseerimine, kodakondsuse andmine, geiabielud ei oleks riiklikud küsimused, riikliku hävingu küsimused. Las Pärnu legaliseerib EKRE, Põhja-Tallinn pagulased. 
Kender: ma olen kindel, et minu lapsed ei pea Michali ja Nordica hangete eest hukkuma. Olen teinud plaane. Teate, Ilvest pole vaja presidendiks. On vaja presidenti, kes julgeb öelda, et kõik Eestis elavad saama kodakondsuse; relva, et oma kodu kaitsta. 
Kender: ühiskond läheb üha konservatiivsemaks, mida te teete oma vanade võimuga, konservatiivsusega, mida te teete, kui teil ühtegi noort ei ole? 
Kender: ajalugu on näidanud, et noorus võidab, aga kui noored on ära läinud, on vanade võit. Mida vanad oma võiduga teevad? 
Kender nimetab Reformierakonda järgmiselt: salalik Marina, kartlik Jõerüüt, ebalev Kallas. 
Kender: Eestile on vaja presidenti, kes ütleb, sõbrad, sõda ei ole vaja. Suur korruptsioon toob sõja. Selle jaoks on vaja võimuvahetust. 
Kender räägib Eesti iseseisvuse taastamisest, kapitalismist, Vabamust, korruptsioonist, Reformierakonnast, võimust ja rahastamisest. 
Esimesena kõneleb Kaur Kender.