BLOGI I Terviseameti juht pressikonverentsil: kolle on Tartust kolinud Ida-Virumaale

 (138)
Lutsar: "Ida-Virumaal on nakkus läinud kommuuni."

Tartu ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia ja viroloogia professor Irja Lutsar palus inimestel panna meelelahutusasutustes nimed kirja ning ütles, et vaktsiini hakkab Eesti kasutama vaid siis, kui see tõendatult ohutu.

Ainuüksi viimase ööpäevaga lisandus 17 uut koroonajuhtumit. Haiglaravil on 10 inimest. Ida-Virumaa kolded aga aina paisuvad.

Terviseameti pressikonverents
Delfi: Kas on põhjendatud, et otselennud tühistatakse nendesse riikidesse, kus on rohkem kui 25 nakatunud 100 000 elaniku kohta? Härma sõnul on reisimise piiramine üldiselt põhjendatud. "Reisimine on see esimene põhjus, kuidas nakkus maailmas levib," selgitas ta. "See on selline globaliseerunud maailma haigus, kus viirus üksinda ei levi, õhu kaudu ta ei liigu üle riigi piiride."Härma sõnul vaieldakse siiski konkreetse numbri üle (25 nakatunut 100 000 elaniku kohta). 
Delfi: Kas Harjumaal võib näha varjatud kollet tekkimas või veel mitte? Härma ütles, et need Harjumaa juhtumid, kus inimesed ei tea nakkuse allikat, ei moodusta mustrit ning seega on varjatud kolle ebatõenäoline. 
Septembri esimeste nädalate nakatunute arve ei oska Lutsar ega Härma ennustada. "Ida-Virumaal on nakkus läinud kommuuni, pole enam väga kindlad kolded, siis ma kujutan ette, et praegused numbrid jäävad," ütles Lutsar. Härma sõnul kasvab oht siis, kui järjest enam tuleb juhtumeid, kus inimesed ei tea nakkuse päritolu. 
Vaktsiini töötatakse välja peadpööritaval kiirusel. “Vaktsiine me soovitame ainult siis, kui me teame, et need töötavad ja need on ohutud,” ütles Lutsar samas. “Eesti ei lähe seda teed, et me tundmatuid vaktsiine hakkame oma elanikkonna peal katsetama.”
Lutsar palub inimestel restorane ja meelelahutusasutusi külastades nimed kirja panna. 
Teadusnõukoda soovitab Eestil õppida viirusega elama, selmet piiranguid karta. "Me ei saa võtta eesmärgiks, et me viiruse absoluutselt likvideerime,” ütles Lutsar. "Õpime uute reeglitega elama, ärme ela piirangute hirmus." 
Sissetoodud juhtude osakaal on 20%. See on püsinud stabiilne viimased kolm nädalat. Eestisse tulevad haigestunud üle Euroopa kõrge haigestumusega riikidest, näiteks Luksemburgist, Saksamaalt. “Ei saa kindlat piiri tõmmata, mis riigid on Eesti jaoks ohtlikumad,” ütles Härma. 
Härma sõnul tuli signaal Ida-Virumaalt, et haigus levib ka Lääne-Virumaal. Terviseamet nõustab kohalikke ettevõtteid, kuidas tööd organiseerida ning kuidas jätkata üld- ja huviharidusega.
Härma: Oleme liikunud Tartu koldest Ida-Virumaa väikesesse puhangusse. Tartust me enam kui aktiivsest puhangust rääkida ei saa.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köhapalavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!