BLOGI, FOTOD ja VIDEO | Kaks inimest mõrvanud Lihula tulistaja oli tarvitanud alkoholi, rahusteid ja narkootilisi aineid

 (1018)

Möödunud öötundidel pidasid politseinikud kinni kahe surma ning kolme vigastuse eest vastutava 32-aastase isiku, kelle nimeks on Delfile teadaolevalt Mikk Tarraste. Kahtlusalune avas Lihula Olerexi tankla juures tule võõraste isikute pihta: viga said kolm, surma kaks.

Täna õhtul kinnitas PPA peadirektor Elmar Vaher ERRile, et tulistaja oli tarvitanud alkoholi ning kiirtest kinnitas rahustite ja narkootiliste ainete tarvitamist. Vaher nentis, et arvestades mehe tausta, ei olek pidanud talle 2017. aastal relvaluba antama. "Kuigi seadus ei välistanud mitteandmist, aga samas seadus ütleb, et tuleb hinnata tema eluviisi. Paraku 2017 jäi politsei poolt see hinnang andmata ja relvaluba anti ilmselt ikkagi kergekäeliselt."

Vaheri hinnangul need inimesed, kes on varem toime pannud vägivallakuriteo või kuriteo, mis on seotud relvadega, lõhkeainega, ei peaks mitte kunagi saama luba kasutada ja hoida kodus tulirelva.

Vaher lisas, et esialgu oli alust arvata, et mees võttis kaks inimest pantvangi, mis ei osutunud siiski tõeks.

7. juuni hommikul peeti politsei poolt pressikonverents, milles jagati juhtunust lähemaid detaile.

Asjade kulg sai alguse teadaolevalt liiklusõnnetusest, mille põhjustas esialgsele infole tuginedes 32-aastane Subaruga sõitnud Mikk Tarraste. Juhtum leidis aset Lihulas tankla juures.

Seotud lood:

32-aastane mees lahkus sündmuskohalt ning kinnitamata andmetel järgnes tema Subarule mootorrattur. Lääne ringkonna juhtivprokurör Kristine Tamm märkis, et mootorraturi tegu võis olla kannustatud soovist olla abiks politseinikele. Kuigi olukord sai alguse otsasõidust tankla juures, kõnelevad kohalikud, et tulistamist oli Lihula juba kuulda reede õhtul, kõigepealt kolm ja hiljem 8-10 lasku.

Häirekeskus kinnitas, et sai täna 10.40 paiku teate, et Lääneranna vallas oli reede hilisõhtul kuulda mitut lasku. PPA kontrollib teadet ning sealhulgas seda, kas juhtum võib olla seotud öösel vastu tänast aset leidnud sündmusega.

On teada, et õnnetuspaigalt lahkumisele järgnes tankla lähistel tulistamine. Esimeseks ohvriks kujunes mootorrattur, kes suri sündmuskohal saadud vigastustesse. Samuti avas tulistaja tule ühe auto suunas, milles oli kokku viis inimest: mees, naine, 9-aastane ja 3- ning 5-aastane laps. Autos olnud naine, kohalik apteeker Ülle Heinver, suri saadud vigastustesse. Sõidukis viibinud mees ja kaks last said viga ning nad on praegu meedikute hoole all. 9-aastane laps ei saanud viga ning anti vanematele üle.

Ametivõimude poolt kinnitamata andmetel suri saadud vigastustesse üle 50-aastane kohalik apteegipidaja ning autos viibis temast mõned aastad vanem abikaasa, lisaks istusid autos nende lapselapsed. Politsei väitel sõitis auto lihtsalt mööda, mingisugust muud seost autos olnud inimestel tulistajaga polnud. "Valel ajal vales kohas," sõnas prefekt Kaido Kõplas.

Delfile on aga kinnitatud Lääneranna vallavanema Mikk Pikkmetsa poolt, et sõidukis viibinud perekonna näol oli tegemist Lihula Gümnaasiumi direktori Siret Kesküla lähisugulastega - tema vanemate ja lastega.

Pärast tulistamist jõudis Tarraste veel piirkonnas ringi liikuda, kuid põgenes hiljem metsatukka. Lääne prefekt Kaido Kõplas ütles, et politsei reageeris väga suurte jõududega, et relvastatud mees kiiresti kinni pidada: kohapeal oli kaasatud üle 50 politseiametniku - nii patrullpolitseinikud, kiirreageerijad kui ka K-komando.

„Piirasime ala ning panime kinni ümberkaudsed teed. Mees avas tule ka politseinike suunas, kuid paarkümmend minutit enne kella ühte öösel pidasime ta selle sama tankla lähedal kinni. Kinnipidamisel mees politseinikele vastupanu ei osutanud,“ ütles Kõplas.

Kui palju laske mees tulistas, pole selge just sel põhjusel, et tekkis tulevahetus tulistaja ja politseinike vahel. On teada, et üks lask tabas ka politseinikku - õnnelikul kombel küll kiivri pihta.

Kõplas lisas, et praegu ei ole teada, miks mees inimesi tulistas. „Me ei tea, mis oli selle mehe tegutsemise ajend, kuid politsei teeb kõik, et see kiiresti välja selgitada,“ sõnas prefekt.

Juhtivprokurör Kristine Tamm selgitas, et kinni peetud mehele esitatakse kahtlustus mõrvas. "Toimunu on kogukonda šokeeriv. Esmaseid uurimistoiminguid viiakse läbi neil minutitel ning teeme omalt poolt kõik, et sündmuste asjaolud võimalikult kiiresti välja selgitada."

32-aastasel mehel on kehtiv relvaluba. Ta oli ka varem karistatud, aga mehel ühtegi kehtivat karistust pole, ütles juhtivprokurör Kristine Tamm. Politsei nentis, et mehel oli side kaitseliiduga, kuid uuritakse, kas ta oli ka liige. Politsei hindas tulistaja relvakäsitlemisoskused heaks ning registris on info, et ta omas relvi enese ja enda vara kaitseks.

Politsei jõudis sündmuskohale pärast väljakutset 45-minutiga.

Kohalike sõnul toimus tulistamine Lihulas Olerexi tankla juures. Kohalikus Facebooki-grupis kirjeldatakse, et tanklas kohtusid kaks seltskonda, üks tsiklitel ja teine sõiduautos Subaru, siis algas tulistamine.

Tulistaja taustast

Öise tulistaja minevik pole kaugeltki mitte plekitu: 2008. aasta sügisel mõisteti ta süüdi avaliku korra raske rikkumise, lõhkeaine, tulirelva ja laskemoona ebaseadusliku käitlemise eest. Liitkaristusena pidi ta tasuma 14 800 krooni ja maksma riigi tuludesse üle 18 000 krooni.

Mis aga kohtuotsuse taga peitub?

2008. aasta kevadel hakkas Tarraste, keda nüüd kahtlustatakse kahe inimese mõrvamises, ühe teise inimesega öösel ebaseaduslikust tulirelvast tulistama kortermaja suunas. Kuulid tabasid kahe korteri köögiaknaid ning samal ajal viibisid vähemalt ühes korteris elanikud. Lisaks avaliku korra raskele häirimisele mõistetigi ta süüdi ebaseadusliku relva omamises, politsei leidis peale selle ta kodust lõhkeainet, mis ametnike poolt ära võeti.

Kuigi mehe minevikku jääb karistus köögiakende tulistamise eest, siis haridustee ja ametikäik näitab hoopis teist külge. Tarraste töötas Tallinna kiirabis, seejärel PERHis, hiljem ka osakoormusega Tallinna lastehaiglas ning mitu aastat õpetas noortele õendust. Mitu aastat tagasi rajas ta koduõendust pakkuva ettevõtte, mis lõi õitsele eelmisel aastal.

Õendusteenuse kodulehel kirjutatakse, et Tarraste ettevõte võitis mõne avaliku sektori hanke. Näiteks pakkusid nad õendusteenust PPA kinnipidamiskekuses ja Tallinna arestimajas.

Facebookis jagab ta nii meditsiiniuudiseid kui näiteks fotot, kus ta poseerib teiste õppejõududega ühe Euroopa õenduse kõrgkooli juures.

Lisaks on Tarraste olnud seotud ka kaitseliidu ja Noorte Kotkastega.

POLITSEI OTSEBLOGI | Lihulas surmavalt lõppenud kuulirahe: täpsematest asjaoludest
Pressikonverents on lõppenud.
Tamm: Kui kellelgi on informatsiooni toimununi viinud olukorra kohta või ka juhtumi asjaolude kohta, oodatakse kodanikelt aktiivset informatsiooni jagamist
Tamm: Me ei ole jõudnud kahtlustatavat veel üle kuulata.
Kõplas: On hästi palju küsimusi, millele me ei saa ja ei oskagi vastata. Teeme kõik, et võimalikult kiiresti kõik asjaolud selgeks teha. Töö käib täie hooga, et asjaolud selgeks saada. Heameel on selle üle, et hästi palju oli helistajaid, kes reageerisid, andsid märku. See kõik annab meile võimaluse asjad täpselt paika panna. Kaaskodanike aktiivsus on ainuke positiivne asi selle juures.
Kõplas: Kohapeal oli kaasatud üle 50 politseiametniku: nii erinevate linnade patrullid, kiirreageerimisüksused kui ka K-komando.
Kõplas: Hetkel pole sündmustiku kohta infot, et oleks üldse liiklusõnnetuses viibinute vahel mingisugust sõnavahetust olnud. Tulistamises kahtlustatav oli üle haljasalade ja ohutussaarte kahele autole otsa sõites ka tanklasse seina ramminud, ent sõnavahetust osaliste vahel polnud. Seejärel sõitis ta sündmuskohalt minema. Infot, et ta oleks autost ka siis välja tulnud, pole. Me pole väitnud, et ta oli joobes, ent saame öelda, et isik oli tarvitanud alkoholi, ent millist ja kui palju, tuvastab ekspertiis. Tuleb arvestada seda, et sündmuse alguse ja kinnipidamise vahe oli üle paari tunni. Aga täna saame öelda, et ta oli tarvitanud alkoholi.
Kõplas: Me teame, et täiskasvanud viga saanud ohver on kodusele ravi saanud. Lapsed on raskes seisus, ent stabiilsed. Lapsed said kuulitabamused, ent nende haavade täpsustused pole ei politseile ega prokuratuurilegi teada. Kõik on selgumisel.
Kõplas: Operatsioon leidis aset 3 kilomeetri suurusel maa-alal. Isik liikus pidevalt ringi, silmside üksuste ja kahtlustatava vahel oli pidevalt olemas. Mitu relva tollel mehel oli kaasas, on selgeks tegemisel.
Kõplas: Kui me kontrollime täna fakti, et inimene on olnud kaitseliidus, siis on selge, et relva käsitlemise oskus on tal olemas. Registris on kirjas, et tulirelvad olid tal enesekaitseks ning sportlikel huvidel.
Kõplas: Esimesest kõnest, mis tehti kell 21:44, läks politsei kiirreageerimisüksusel sündmuskohale jõudmiseks 45 minutit. Koha tuvastamine käis ruttu, saadi kohe tegelema hakata ning kaasati kärmelt ka suurel määral jõude.
Kõplas: Kontrollimisel on ka fakt, et 32-aastane mees võis tulistada ühte möödasõitvat autot lisaks teadaolevatele ohvritele.
Tamm: Vangis olemise kohta andmeid ei ole. Ta on olnud küll karistatud, ent kehtivaid karistusi pole. Sõiduk Subaru kuulub tulistajale.
Kõplas: Kontrollime fakti, kas ta on kaitseliitlane ka täna, aga tal on minevikus olnud seos Kaitseliiduga. Kaua tal relvaluba on olnud, me täpselt hetkel öelda ei saa.
Kõplas: Võib öelda, et mootorrattur, kes asus 32-aastast isikut jälitama, võis oletatavalt tegutseda eesmärgiga politseid aidata.
Tamm: Sündmusesse sattus ka selline auto, mis oli lihtsalt sellel hetkel sellises kohas. Kas nad nägid juhtunut pealt, selgitab välja uurimine.
Tamm: Esialgu tulistanud isiku nime ei avaldata. Ei ole põhjust arvata, et tegemist on avalikult tuntud inimesega.
Kõplas: Ütlesime, et tulistanud isikul on olnud mitmeid tulirelvi - millisega neist tulistati, on hetkel uurimisel. Kohapeal käib siiani vilgas tegutsemine, hõivatud on üle 50 politseiniku. Kinnipidamisel mees füüsilist vastupanu ei osutanud. Teda pole olnud võimalik üle kuulata.
Tamm: Kriminaalmenetlust on alustatud karistusseadustiku paragrahvi alusel, mis käsitleb mõrva, ehk siis kahe või enam isiku tapmist. Kinnimõistmise korral võib teda ähvardada 20-aastane kuni eluaegne vanglakaristus.
Tamm: Minu poolt sügav kaastunne hukkunute lähedastele, soovin lastele haiglas kiiret paranemist. Olen prokurörina töötanud peaaegu 25 aastat, aga sellist sündmust ei ole veel pidanud lahendama. Politsei on pidanud kahtlustatava kinni: tegemist on 32-aastase meesisikuga, kes on ka varem seadusega pahuksis olnud. Kehtivaid karistusi tal ei ole. Tal on relvaluba, kodust leiti ka veel tulirelvi, mis konfiskeeriti. On alust arvata, et ta oli tarvitanud alkoholi. Kas ka muude ainetega võis olla tegemist, on veel uurimisel. Teadaolevalt on mees olnud tegev meditsiinivaldkonnas.
Kõplas: Politsei kinnitas, et juhtum sai alguse liiklusõnnetusest. Kohapeal selgus, et tulistatud on viite inimest. Kaks isikut hukkusid - üks neist sündmuskohal, teine kiirabiautos. Hukkunud isikud on täiskasvanud. Lisaks sai tabamuse veel üks täiskasvanu ning kaks väikelast, kel vanust 3 ja 5 aastat. Lapsed on haiglas, teadaolevalt stabiilses seisus, täiskasvanud inimene on kodusele ravile lubatud.
Kõplas: Kõnesid juhtunud kohta saabus meile hästi palju. Politsei piiras saabudes teada olnud infole tuginedes tulistamises kahtlustatava isiku sisse, takistades tema liikumist. Kahtlusaluse ja politseinike vahel leidis aset ka mitmeid tulevahetusi, kahtlustatav viga ei saanud. Üks politseinik sai pihta, vigastada õnneks ei saanud - lask puudutas kiivrit.
Ülevaate möödunud öö traagilistest sündmustest annavad Lääne prefektuuri prefekt Kaido Kõplas ja Lääne ringkonna juhtivprokurör Kristine Tamm.