Balti riikides algas liitlaste vastuvõtuõppus Baltic Host

 (5)
Balti riikides algas liitlaste vastuvõtuõppus Baltic Host
Foto: Ilmar Saabas

Täna hommikul algas nii Tartus, Riias kui ka Nemencines samal ajal toimuva õppuse Baltic Host aktiivne faas, mille käigus Eesti, Läti ja Leedu kaitseväelased harjutavad liitlasvägede vastuvõtuprotseduure ning koostööd tsiviil- ja sõjaväevõimude, ametkondade ning riikide vahel olukorras, kus riiki saabuvad liitlaste väeüksused.

"„Liitlaste vastuvõtt on keerukas logistiline tegevus, mida tuleb harjutada samamoodi kui teisi sõjalisi operatsioone,"“ ütles õppuse Baltic Host Eesti poolne juht kolonel Ants Kiviselg.

Tema sõnul testib käimasolev õppus nii rahvusvaheliste staapide, siseriiklike partnerite kui ettevõtete koostöövõimet.

Kaitseväe peastaabi teatel harjutavad kaitseväe ja tsiviilametkondade esindajad õppuse käigus läbi võimalikud olukorrad suurte väeüksuste samaaegsel saabumisel kolme riiki, testivad õigusaktide, lepingute ja koostööprotseduuride paikapidavust.

Õppusel osalevad Eesti, Läti, Leedu ning Saksa-Hollandi korpuse kaitseväelased, Politsei- ja Piirivalveameti, Päästeameti, kaitse- ja siseministeeriumi, sotsiaalministeeriumi, terviseameti ja Tallinna lennujaama esindajad, samuti Poola, Saksamaa, Prantsuse, USA Euroopa Väejuhatuse kaitseväelased. Kokku võtab õppusest osa üle 300 inimese seitsmest riigist ja viiest rahvusvahelisest staabist.

27.juunist 2.juulini kestev Baltic Host on kolmas sel kuul Eestis ja Balti riikides korraldatav liitlaste vastuvõtuõppus.

Seotud lood:

Juuni algul Eestis, Lätis ja Leedus samaaegselt korraldatud õppustel Saber Strike ja Baltops võtsid Balti riikide kaitseväed, lennuväljad ja sadamad reaalselt vastu liitlaste maa-, mere- ja õhuväeüksuseid.

Õppusteseeria algas 4.-23. juunini kestnud õppusega BALTOPS, mille käigus võtsid Eesti kaitseväelased Paldiski sadamas vastu Ameerika Ühendriikide eelasetuslaeva John P. Bobo ning harjutasid koos USA merejalaväelastega tehnika ja varustuse maale toimetamist ning lahingukorda seadmist.

11. -22. juunini Eestis ja Lätis korraldatud koostööõppuse Saber Strike raames harjutasid üksused Afganistani operatsiooniks. Tapal paiknes õppuse juhtstaap, Ämari lennuväljal asusid ründelennukid A-10 ja tankurlennukid KC-135, samuti võtsid Ämari ja Tallinna lennuväljad vastu rea õppustega seotud transpordilende.

Eesti on olnud sel aastal Balti riikides korraldatud õppuste planeerimisel juhtrollis. Kokku on rahvusvahelised õppused toonud Balti riikidesse üle 2000 liitlaste kaitseväelase.