Balkani piirkond hakkab Eesti eeskujul prügi koristama

 (4)
Balkani piirkond hakkab Eesti eeskujul prügi koristama
Foto: Ilmar Saabas

Teeme Ära maailmakoristus on haaranud kaasa juba enamiku Balkani piirkonna riikidest. Aprillis Sloveenias toimunud piirkondlik konverents tõi kokku 11 riigi eestvedajad, et järgmisel aastal toimuvate koristustalgute ettevalmistamine käima lükata.

Teeme Ära rahvusvahelise liikumise raames 15.-17. aprillil toimunud piirkondlik konverents Balkani piirkonna riikidele tõi kokku eestvedajad 11-lt erinevalt maalt. Lisaks Eestile ja Lätile ning konverentsi korraldajamaale Sloveeniale said kokku Albaania, Bulgaaria, Bosnia ja Hertsegoviina, Horvaatia, Kosovo, Makedoonia, Serbia ja Austria inimesed. Kolme päeva vältel räägiti lähemalt aktsiooni korraldamisega seotud küsimustest ja jagati olemasolevat kogemust.

"Võib kindlalt väita, et üheski kõnealuses riigis ei ole prügi probleem number üks. Samas aitab taolise ettevõtmise ellu kutsumine liita positiivsel moel tervet ühiskonda ja ka naabreid, kes omavahel harva ühiseid eesmärke leiavad," lisas Teeme Ära Balkani piirkonna vabatahtlik koordinaator Jaanika Tamm.

"Tänaseks on asjad mitmel pool juba edasi arenenud", vahendas Tamm. "4. juunil toimub koristusaktsioon Serbias, seal on protsessi väga tugevalt kaasatud riigi valitsus. Konverentsi järgselt olen vahendanud kõikvõimalikke kontakte mitmete riikide vahel, et asjast huvitatuid omavahel kokku viia. Eriti aktiivselt tegutsetakse täna juba Makedoonias, kus on alanud prügi kaardistamine, meeskonna loomine, samuti tegutsetakse koristustalgute toimumise nimel Kosovos ja Albaanias. Bosnia ja Hertsegoviina eestvedajad on alustanud prügi kaardistamist. Kõige rahulikum on hetkel seis Montenegros ja Horvaatias, sealt vajaksime veel häid kontakte, kes tahaksid aidata asju kohapeal käima lükata."

Tamm ütles ka, et eeskätt on kohalike eestvedajate näol tegemist kas mittetulunduslike organisatsioonide, liikumiste esindajatega või muidu ühiskondlikult aktiivsete inimestega, kellel reeglina head eelnevad korraldamiskogemused ja kontaktide võrgustik olemas. "See teeb asja kõvasti lihtsamaks."

Tamm lisas ka, et kõik eestimaalased, kes omavad nendes riikides häid kontakte kohalike algatusvõimeliste inimestega, osutavad suurt abi, kui neid temaga jagavad. Kirjutada võib: jaanika@letsdoitworld.org

Teeme Ära koristustalgud Kagu-Euroopa piirkonnas on juba toimunud eelmisel aastal 25. septembril Rumeenias, kus aktsiooniga tuli kaasa 200 000 inimest üle terve riigi, samuti korraldati esimene pilootkoristuspäev sellel aastal Bulgaarias Sofias, kus koristama tuli 45 000 vabatahtlikku. Sloveenia eelmise aasta koristustalgud 17. aprillil olid rekordiliselt edukad - tuues kaasa 13,5 protsenti kogu rahvast ehk 270 000 inimest. Moldova korraldas koristuspäeva 26. aprillil sel aastal, täpsemad tulemused on veel täpsustamisel.

"Teeme Ära maailm" liikumise raames on koritustalguid peetud juba kümnes erinevas riigis ning neis on kaasa löönud kokku 1,5 miljonit inimest.

Maailmas asub hinnanguliselt 100 miljonit tonni illegaalset prügi, mis reostab loodust ja inimeste elukeskkondi. Koostöös teiste samas suunas tegutsevate liikumistega tahab rahvusvaheline algatusgrupp kaasa haarata 100 erinevat riiki ja 300 miljonit vabatahtlikku, et see prügi 2012. aastal üheskoos kokku korjata.

Eesti esindajate sõitu Balkanimaade piirkondlikule konverentsile toetas Eesti Kodanikuühiskonna Sihtkapital.