Artur Talvik: tunnistame politseipäeval, et meie sisejulgeolek on kurnatud

 (7)
Artur Talvik
Artur TalvikFoto: Eero Vabamägi

Laupäeval aset leidva Politsei-ja Piirivalveameti aastapäeva puhul tunnustame kõiki politseinike ja piirivalvureid hea töö eest, aga tuleb ka tunnistada, et sisejulgeolek on Eestis olnud liiga kaua kurnavate kärbete ja ebastabiilsuse tuultes, ütles Riigikogu siseturvalisuse vabatahtlike toetusrühma esimees Artur Talvik.

„Eesti politsei on teinud läbi tohutu arengu. Altkäemaksu küsiv liikluspolitseinik on minevik, kaks töökorras autot jaoskonna peale on samuti minevik. Samas kuus aastat tagasi rajatud Politsei- ja Piirivalveamet on kõik need aastad olnud riigiraha säästmise põhiobjekt. See on viinud selleni, et mõnes maakonnas on ööpäeva jooksul tööl vaid kaks-kolm patrulli, vähesed piirkonnakonstaablid ei jõua kogukondadega tegeleda. Politsei alustab majanduskuritegude menetlemist alates 40 000 euro väärtusest, mis on rahanappusest tingitud sundkäik. Sisejulgeolek on kaitsekulutuste kõrval muutunud vaeslapseks. Vabaerakonna meelest on neid valdkondi tark vaadelda siiski koos ühe julgeolekueelarve raames,“ ütles Vabaerakonna saadik.

Artur Talviku sõnul tuleb vähema personali korral tagada politseinikele ja piirivalvuritele vähemalt 1,5-kordne Eesti keskmine palk ning tunnustada iga tublit tegijat. „Riigikontroll ennustab viie aasta pärast kriisi, sest üheksakümnendate alguses tööle tulnud politseinikud ja piirivalvurid lahkuvad pensionile ja uued ei tule madala palga ja pideva ebastabiilsuse tõttu peale. Selge suund peaks olema see, et oma elu ja tervisega ühiskonna nimel riskiv politseinik ja piirivalvur saaks väärika palga ning tema panus oleks märgatud ja tunnustatud oluliselt rohkem kui praegu,“ sõnas Talvik.

Seotud lood:

„Tahan öelda kõigile endistele ja praegustele politseinikele ja piirivalvurite – aitäh ja head teenistust,“ lõpetas ta.

Põhja prefektuur tähistab PPA aastapäeva juba täna.