"Inimestelt ravikindlusmaksuna kogutud raha on mõeldud ravimiseks, tervise taastamiseks ja haiguste ennetamiseks. Reserve peab saama kasutusele võtta paindlikult ja vajaduse korral kiiresti, et patsiendid ei jää arstiabita ka siis, kui haigekassa tulud vähenevad või kulud näiteks katastroofi või epideemia tõttu ootamatult suurenevad," teatas liit.

"Meie tervishoiu rahastamine on ebapiisav ja ebastabiilne, sõltudes pea täiel määral ravikindlustusmaksu laekumisest. Tagavarad annavad kriisiaegadeks mingigi kindlustunde, et patsiendid päris arstiabita ei jää. Poliitikud söövad taas oma sõnu – masuajal ei lubanud nad kogutud reserve vajalikus mahus kasutada, põhjendusega, et raha tuleb hoida veelgi halvemateks aegadeks. Nüüd selgub, et seda plaanitakse kulutada hoopis muuks kui haigete ravimiseks," on arstid nördinud.

Kui valitsus leiab, et haigekassas raha üle jääb, tuleks see kasutada ülemäära pikkade ravijärjekordade lühendamiseks. "Puudujäägis riigieelarve juures ei tundu mõistlik planeerida tulumaksu vähendamist ja samal ajal piltlikult öeldes ravirahaga maanteeauke lappida," leiavad arstid.

Eelmisel kolmapäeval avalikustas rahandusministeerium oma suvise majandusprognoosi ja sellega koos ka riigisektori lähema aja finantsootused. Eelolevate aastate eelarvepositsioonide väljakäimise alustes oli kirjas, et arvestatud on „töötu- ja haigekassa reservide konsolideerimisega riigieelarvesse”. Teisisõnu eeldatakse, et rahandusministeerium võtab reservide haldamise neilt avalik-õiguslikelt organitelt üle.

Haigekassa juhatuse esimees Hannes Danilov ütles Delfile, et ta ei toeta koalitsiooni plaani viia haigekassa reservi haldamine rahandusministeeriumi. "Sest kui meil reserve äkki vaja läheb, siis on neid keerulisem saada," selgitas Danilov.