ARHIIVIFOTOD: Vaata, milline nägi Tallinn välja pärast Nõukogude armee pommitamist

 (345)
Saada pilte märtsipommitamise järgsest Tallinnast!
Märtsipommitamine 1944
Märtsipommitamine 1944Foto: Mildebrath, Johannes, Rahvusarhiivi filmiarhiiv

Täna möödub 71 aastat Tallinna märtsipommitamisest, mil Nõukogude lennukite rünnakute tagajärjel hävis linnas 1549 hoonet ja hukkus üle 700 inimese.

Narva linna peaaegu täieliku purustamise järel 6. märtsil oli suurim Tallinna barbaarne pommitamine 9. märtsi õhtul ja sellele järgneval ööl. Kahes laines, kell 19.15–1 ja kell 3-6 kohale lennanud punalendurid heitsid Tallinnale umbes 1725 lõhke- ja 1300 süütepommi.

Rünnaku peamiseks sihiks olid rahulike elanike elurajoonid, mitte vähesed Tallinnas asunud sõjalise otstarbega rajatised. Rängalt sai kannatada üks hansaperioodi pärlitest - Tallinna vanalinn Harju tänava ümbruses. Maha põles ka eestluse sümboliks olnud Estonia teatrimaja, kus just enne pommirünnakut oli alanud etendus. Süttis Niguliste kirik, Linnaarhiivi hoone Rüütli tänaval ja vaekoda Raekoja platsil. Kahes rünnakulaines hävis kokku 1549 hoonet ja 3350 sai kahjustada. Tollasest elamispinnast moodustas see ligi 30 protsenti. Ligi 20 000 elanikku jäi ilma oma kodudest. Rünnaku tagajärjel hukkus 554 Eesti kodanikku, millele lisandus 50 Saksa sõdurit ja 121 sõjavangi.

Hea lugeja, kui sinu fotoalbumis juhtub olema pilte sõjaaegsest Tallinnast või mäletad mõnd märtsipommitamisega seotud lugu, siis saada need aadressil rahvahaal@delfi.ee või vihje@delfi.ee!