"Ilma aktiivse eestlaste kogukonnata välismaal, sealhulgas Rootsis, olnuks meie iseseisvuse taastamine õigusliku järjepidevuse alusel võimatu. Tänu teile säilis meie riigi katkematus ja Eesti püsis kõigele vaatamata kaardil. Tänu teile püsis lootus vabadusest ka kõige tumedatel aegadel," sõnas Ansip pressiesindaja teatel.

Peaminister avaldas lootust, et ka tulevikus jätkub kogukonna tegutsemine Eesti riigi kasuks ja et huvi Eesti vastu säilib ja kasvab. Valitsusjuhi sõnul saab kõige enam teha aga ikkagi Eestis endas.

"Kinnitan, et igaüks teist on teretulnud tagasi enda või oma vanemate isamaale," sõnas Ansip. Oma sõnavõtus andis peaminister ka ülevaate riigi väljavaadetest praeguses majanduslikus olukorras.

Kõneldes sammudest Eesti majanduse elavdamiseks rõhutas Ansip ka Rootsi ettevõtete rolli Eesti majanduses. Peaminister kinnitas muuhulgas, et Eestisse on jätkuvalt põhjust investeerida.

"Eesti tööjõud on Rootsi omast jätkuvalt odavam. Eestis on tööjõukulud koos maksudega 8-10 eurot tunnis, Rootsis 30-40 eurot tunnis. Tootmismahtude kahanemine sunnib igat ettevõtet olema nii kuluefektiivne kui võimalik. Eesti võib siin olla võimaluseks," sõnas Ansip. Peaministri sõnul on olukord, milles Eesti end täna leiab, raske, kuid seda ei anna võrreldagi eelmise sajandi keerulise seisuga.

"Ajalugu on näidanud, et rahvana saame me uute ja ootamatute olukordadega hästi hakkama. Nagu on tabavalt märkinud Rootsis sündinud ja kasvanud Eesti Panga nõukogu esimees Jaan Männik - eestlastel on raskete aegade üleelamine veres," ütles peaminister.

Lisaks heale kohanemisvõimele on peaministri sõnul riigil olemas reservid, samuti annab riigi vähene võlakoormus aega rahulikult uue olukorraga kohaneda ning hoiduda paanilistest, kaheldava väärtusega otsustest.

"Veel üks oluline eelis praeguses majandussurutise tingimustes on kuulumine Euroopa Liitu," lisas ta.

Peaministri sõnul ei kaitse Euroopa Liitu kuulmine meid kriisi eest, kuid see on hea võimalus koostööks.

"Igakülgne ja põhjalik rahvusvaheline koordinatsioon on see, mis aitab taastada finantssektori usaldusväärsuse ning ära hoida riikide ühepoolseid protektsionistlikke otsuseid," sõnas ta.