Anneli Ammase nimeline hea ajakirjanduse esimene preemia läheb Võrumaale

 (4)
Anneli Ammase nimeline hea ajakirjanduse esimene preemia läheb Võrumaale
Anneli Ammase Hea Ajakirjanduse preemia esimene laureaat on LõunaLehe vanemtoimetaja Ülle Harju.Foto autor: Urmet Kook/ERR

Täna, Andres Ammase 58. sünniaastapäeval andis Eesti Rahvuskultuuri fondi juurde loodud Andres Ammase fond Haapsalus, Uuemõisa lossis välja tänavused stipendiumid. Esimest korda anti välja Anneli Ammase nimeline Hea ajakirjanduse auhind silmapaistvale maakonnalehe ajakirjanikule.

Anneli Ammase sõprade poolt maakonnalehe ajakirjanike tunnustamiseks ellukutsutud AAHA ehk Anneli Ammase Hea Ajakirjanduse preemia esimene laureaat on LõunaLehe vanemtoimetaja Ülle Harju.

AAHA preemia anti Ülle Harjule üle täna Haapsalus Uuemõisa lossis poliitiku, ajakirjaniku ja koolimehe Andres Ammase Fondi stipendiumite väljakuulutamisel. „On suur rõõm ja südantsoojendav saada elu esimene suur preemia selle eest, mille eest ajakirjanikuna eelkõige seisan – Eestimaa, looduse, omakandi inimeste ja nende väärtuste eest,” ütles Ülle Harju.

„Head ajakirjandust saab väga hästi teha ka maal, mitte ainult Tallinnas. Selle juures on märkimisväärne kogukonna usaldus ja tugi: head lood sünnivad sageli tänu „silmadele-kõrvadele” volikogudes ja ametiasutustes, et inimesed usaldavad rääkida oma töökohaga riskides ära tõde jne.”

Andres Ammase abikaasa, pikaajalise ajakirjaniku Anneli Ammase sõprade asutatud preemia eesmärk on väärtustada head kohalikku ajakirjandust, mis leegitseva tulena mitte ainult ei kõrveta, vaid soojendab. Üle 20 aasta ajakirjanikuna töötanud Ülle Harju töö sümboliseerib kõike seda, mida preemia puhul silmas peeti ja tema tunnustamine oli ühehäälne otsus.

Seotud lood:

„Ajakirjanduses töötamine on pikamaajooks ja Ülle on selle võrdluse hea näide,“ ütles preemia üks ellukutsujaist, ajakirjanik Kärt Anvelt. „Kohaliku ajakirjanduse objektiivne ja kriitiline tegemine on Eesti väiksuse tõttu alati keeruline, kuid Ülle on selle kõigega juba aastakümneid edukalt hakkama saanud. Lisaks on ta oma hingestatud tööga suutnud liita kohaliku kogukonna.“

Värske laureaat Ülle Harju tänas eriti kunagist kolleegi Sander Silma Põlva maakonnalehest Koit, kes ta preemiale esitas. Silma hinnangul väärib Ülle Harju ligi veerandsaja aasta pikkuse ajakirjanikutöös erilist märkimist Uma Leht, mille tegev- ja peatoimetaja oli Harju 17 aastat.

„Selle aja jooksul muutus esmapilgul hüperlokaalne nišiväljaanne võrokate üheks identiteedikandjaks. Uma Lehe rolli võro kultuuri säilitamisel on raske üle hinnata, kuna just Uma Leht on andnud suure panuse võro keele ja kultuuri arengusse. Uma Lehe edu üheks põhjuseks oli ka Ülle kartmatus käsitleda väljaandes teravaid teemasid ning see tarmukus pole tal kadunud tänaseni,“ leidis Silm. Ülle Harju töötab praegu Lõuna-Eesti suurima ajalehe LõunaLeht vanemtoimetajana ja teeb Vikerraadiole võrokeelseid uudiseid.

AAHA preemia asutati mullu lahkunud ajakirjanik Anneli Ammase mälestuseks. Anneli oli Eesti esimene erakapitalil põhineva maakonnalehe Lääne Elu üks asutajaid. Tema maakonnalehest alanud ja suurtes väljaannetes jätkunud ajakirjanikutöö näitas, et hea ajakirjandus põhineb inimlikel väärtustel, oskusel pealinnast kaugemale näha, Eestimaa armastamisel, kustumatul janul teadmisi täiendada, sõna valdamisel, oma lugude ainese tundmisel ja oma lugude kangelastest hoolimisel. Ta on võitnud ka uuriva ajakirjanduse Bonnieri preemia.

Igal aastal väljaantava AAHA preemiaga kaasneb hinnaline meene ja 500 eurot.

Anneli Ammase preemia ellukutsujad on tema sõbrad Enno Tammer, Risto Berendson, Urmet Kook, Kärt Anvelt, Kai Kalamees, Tuuli Koch, Piret Tali, Riste Uuesoo, Jaanus Piirsalu, Peeter Tali, Rein Sikk, Ivar Soopan ja Epp Alatalu.