Andres Herkel: Boriss Jeltsini bareljeef Pika Hermanni müürile? See ei lähe kohe mitte!

 (70)
Andres Herkel: Savisaarele saab vastu vaid suure ja ühtse valimisliiduga.
Foto: Ilmar Saabas

Riigikogu liige Andres Herkel kirjutab, et Boriss Jeltsini bareljeefi paigutamine Pika Hermanni müürile jätaks mulje, et oleme vaid Venemaa suuremeelsusest vabaks lastud protektoraat.

"Pean tunnistama, et idee paigutada Tallinna linnaruumi Boriss Jeltsini bareljeef ei tekitanud minus suurt emotsiooni. Ühtepidi on Jeltsin läinud ajalukku kui häbiväärse Tšetšeenia sõja vallapäästja. Teiselt poolt oli tal Eesti iseseisvumisel kahtlemata teatav roll ja kahjuks pole meie eluajal Venemaal positiivsema kuvandiga valitsejat olnudki," kirjutas Herkel oma veebilehel.

"Ehmatav oli aga lugeda Tallinna linnakujunduskomisjoni liikme Tiina Tammetalu kirjutist Delfis (17. oktoobril), kus ta ilmselt komisjonis eriarvamust omava liikmena osutab plaanile paigaldada see bareljeef otse Pika Hermanni müürile. Ehkki müür võib olla linna jagu, on ruumiliselt ja sümboolselt tegemist Toompea lossi jätkuga," leiab Herkel.

"No see ei lähe kohe mitte! Kuhu peaks siis paigutatama Eesti iseseisvuse loojad ja taastajad, kuhu meie Lääne toetajad? Jeltsini paigutamine niivõrd kesksele kohale Eesti riikluse peahoone jalamil jätab mulje, nagu me oleksime vaid Venemaa suuremeelsusest vabaks lastud protektoraat. Seda me ometigi ei taha."

Seotud lood:

"Kogu see pusimine Jeltsiniga hakkab üha enam meenutama ühte ammust lugu, kui üks siinse aseri kogukonna esindaja hakkas ei-tea-kust tulnud käsulaua järgi otsima Tallinna linnaruumis keskset kohta president Heidär Älijevi kadunud abikaasa büstile. See oli ilmselgelt kontekstiväline soov, kuid visa, järjekindel ja rahaliselt hästi toetatud," meenutab Herkel.

"Erinevalt proua Älijevast, kel puudus Eestiga igasugune side (ja kelle büsti ei püstitatud), on Jeltsinil see side kahtlemata olemas. Sobivaim koht tema bareljeefi paigaldamiseks on ilmselt Tallinna Vene kultuurikeskuse juures."