Andres Ammas Muulile: parteikontorid on paanikas, sest kogukonnad eelistavad valimisliite

 (12)
Andres Ammas ja Kalle Muuli
Andres Ammas ja Kalle MuuliFoto: Fotokollaaž

Vabaerakonna saadikurühma aseesimehe Andres Ammase sõnul viitab Isamaa ja Res Publica Liidu (IRL) saadiku Kalle Muuli rünnak valimisliitude toetamise idee vastu kartellierakondade jätkuvale soovile allutada kohalik elu parteilisele juhtimisele.

„Kalle Muulit tuleb tänada, et ta mõistab ja tunnustab Vabaerakonna liikmete otsust kandideerida valimisliitudes ja peab valimisliite sügiseste valimiste favoriidiks. Mitmel pool Eestis ollakse järgimas Saaremaa eeskuju, kus IRL-i ja Keskerakonna kohalikud liidrid on otsustanud minna valimistele hoopis valimisliidus. Oma valimisliitu kaalub reformierakondlasest Haapsalu linnapea. Muidugi tekitab see parteikontorites paanika ja Muuli näol on leitud vapper vabatahtlik, kes tühjalt kohalt tüli üles kisub,“ ütles Ammas.

„Kalle Muuli ütleb, et valimisliitude rahaline toetamine on korruptsioon. Sellega solvab ta kohaliku elu eestvedajaid, kes on eelistanud valimisliite erakondadele. Vabade kodanike moodustatud valimisliidud on olnud aastaid erakondadega võrreldes ebavõrdses seisus. Riik ei toeta nende tegevust valijate esindamisel üldse. Vähe sellest: kartellierakonnad on püüdnud valimisliite lausa keelustada,“ ütles Ammas.

Ammas toob Muuli väidete ümberlükkamiseks välja Vabaerakonna kohaliku demokraatia toetamise eelnõu kolm põhijoont. „Esiteks, toetust saavad kõik kohalikud nimekirjad ja üksikkandidaadid. Erakondade kohalikud organisatsioonid saavad toetust ainult siis, kui nad seda raha partei kesk-kontorile üle ei anna. Teiseks, vajalik raha võetakse ära erakondadelt, nende toetus väheneb umbes neljandiku võrra, seega lisakulu riigieelarvele ei teki. Kolmandaks, raha tohib kasutada ainult oma vaadete tutvustamiseks ja tegevuse korraldamiseks kohalikul tasandil, mitte näiteks palgakuludeks. Tagatakse ka riiklik järelevalve ja aruandlus,“ selgitas Ammas.

Seotud lood:

„Muuli käsitlus, et valimisliitude rahastamise korral läheb suurem osa rahast Vabaerakonnale, on absurdne väljamõeldis. Vabaerakonna liikmed kandideerivad tõesti 2017. aasta kohalikel valimistel koos teiste vabade kodanikega valimisliitudes, ent kõigist kandideerijaist moodustavad vabaerakondlased murdosa. Meie liikmed kandideerivad, et toetada demokraatlikku ja mitteparteilist omavalitsuste juhtimist. Kohalik poliitika ei ole erakondade kemplus, vaid tervest mõistusest lähtuv töö hooldatud teede, heakorrastatud keskkonna, kvaliteetse hariduse ja kättesaadavate sotsiaalteenuste nimel,“ sõnas Ammas.

„Kartellierakonnad on seisnud ühisrindena vastu Vabaerakonna ettepanekule vähendada riigieelarvest parteidele antavat raha poole võrra ja on valmis võimalusel pakkuma seadusemüügi teenust. Ometi on meie erakond tõestanud, et ka vaid poolega eraldatavast rahast saab suurepäraselt hakkama,“ lõpetas Ammas.

Delfi avaldas täna IRLi riigikogu fraktsiooni liikme Kalle Muuli arvamuse, et Vabaerakonna ettepanek lõhnab vängelt poliitilise korruptsiooni järele.

Muuli hinnangul näitab Vabaerakonna kavatsus hakata lisaks erakondadele riigikassast raha maksma ka lugematutele valimisliitudele, et see erakond on lõplikult kaotanud oma sihi.