„On ju selge, kui saate aeg on piiratud ja kandidaate on nii palju, siis igaüks saabki sõna kaks minutit,“ tõdes Reinberg. „Selle ajaga kindlasti ei suuda tutvustada oma ideid ja põhimõtteid.“

Reinbergi sõnul on saade lihtsalt koht, kus inimesed esimest korda saavad üksikkandidate näha. „Uskuda ja arvata, et seal tekib debatt, on palju,“ lausus ta. „Kandidaadid on pigem üksteist toetavad, kui üksteisele vastanduvad.“

Ta loodab, et talle antakse võimalus oma mõtted välja öelda, kuid tunnistas, et ei ole teksti pähe õppinud. „Kui sa väljendad enda mõtteid, siis ei teki sellega raskusi,“ sõnas ta. „Päästjana olen harjunud, et iga situatsioon on uus, ja vastavalt sellele tuleb tegutseda.“

Reinbergi sõnul saatsid saate tegijad kandidaatidele lühikese e-kirja, kus on teada antud, mis kell ja kus olla. Personaalset küsimust, mida saatejuhid igale külalisele esitavad, selles ei sisaldunud.

„Ilmselt personaalne küsimus lähtub üksikkandidaadi professioonist,“ oletas Reinberg. „Minu teravik on suunatud sisejulgeolekule ja selle süsteemi toimimisele.“

„Üksikkandidaat peab olema kompetentne paljudel teemadel, ega ma ei karda ka küsimusi teistel teemadel,“ rääkis Reinberg, kelle sõnul peab üksikkandidaat olema mees nagu orkester ja valdama kõiki teemasid.

Riigikokku valituna tahab Reinberg lisaks sisejulgeolekule seista ka suurema eesmärgi eest, millele erakonnadki on viimasel ajal tähelepanu pöörama hakanud - Eesti elu edasikestmine ja rahvastiku väljavoolu peatamine.

Usub üksikkandidaatide võimalusse

Reinberg ei alahinda üksikkandidaate. „Üksikkandidaatidel on minu arvates suur võimalus sisse saada,“ lausus ta. „Need, kes sisse saavad, peavad moodustama pinnase, et järgmistel valimistel oleks teistel julgem kandideerida. Praegu jäävad paljud väärikad kandidaadid kõrvale, kuna neid naeruvääristatakse.“

„Teeme selle otsa lahti, karta on, et kui läheb läbi kõige mustem stsenaarium, et ükski üksikkandidaat ei osutu valituks, siis parlamendis istuvad erakonnad teevad kõik selleks, et järgmisel korral oleks üksikkandidaatidel veelgi raskem kandideerida,“ rääkis Reinberg.

Praegust riigikogu koosseisu peab Reinberg poliitiliseks kartelliks. „Seal on küll opositsioon ja koalitsioon, aga demokraatiaks vajalikku opositsiooni seal praegu polegi,“ lausus ta.

Reinberg meenutas, et kõik päästjad lootsid, et kui nende peadirektor Mati Raidma sai riigikokku, siis pööratakse sisejulgeoleku teemale rohkem tähelepanu, aga tegelikkuses ei ole see nii läinud.

„See on vastus küsimusele, mis juhtub inimesega, kui ta on erakonna nimekirjas,“ sõnas ta. „Erakonda kuuludes pead jälgima distsipliini.“