Allkirjad antud - Eesti hakkab tähtsamaid andmeid hoidma ka Luksemburgis

 (24)
Küberrünnak
Foto: Kacper Pempel, Reuters/Scanpix

Aprillis kirjutas Eesti Päevaleht, et Luksemburgi pannakse püsti serverisüsteem, kuhu hakkavad jooksma siinsete kriitiliste registrite andmed, mis vähendab Eesti oluliste andmebaaside füüsilise või küberrünnaku ohvriks langemist. Eelmisel nädalal sai andmesaatkondade üürileping allkirjad ja töö läheb käiku järgmisel aastal.

Eesti ettevõtlus- ja infotehnoloogiaminister Urve Palo ja Luksemburgi siseminister Dan Kerschi allkirjastastatud üürilepingus lepiti täpsemalt kokku tehnilistes nõuetes ja varalistes kohustustes Eesti andmete ja infosüsteemide majutamise eest Luksemburgi riiklikus kõrgturvalises andmekeskuses.

Palo sõnul on tegemist järjekordse edasiminekuga andmesaatkonna rajamisel ning laiemalt ka riikide vahelise digitaalse koostöö vallas.

"On väga hea meel allkirjastada järgmine etapp projektis, mis võimaldab meil hoida varukoopiaid tähtsatest andmetest väljaspool Eesti territooriumi ning tõsta seeläbi e-riigi turvalisust ja suurendada digitaalset järjepidevust," ütles Palo.

Ta lisas, et Lukseb Luksemburg soovib sarnaselt Eestile olla digitaalse arengu osas esirinnas, mistõttu on koostöö seni olnud tulemuslik ja aidanud kaasa kahe riigi suhete tugevdamisele.

Pärast üürilepingu sõlmimist töötatakse edasi Eesti Registrite ja Infosüsteemide keskuse (RIK) juhtimisel tehnilise lahenduse väljatöötamisega ning viiakse läbi hanked andmesaatkonna sisustamiseks tarvilike seadmetega.

Seotud lood:

Andmesaatkonnad on riigi privaatpilve laiendus Eesti territooriumist väljapoole, kus riigi füüsilistesse saatkondadesse rajatakse vajaminevad serveriruumid ja luuakse vastav tehniline võimekus oluliste andmete varundamiseks ja kriitiliste e-teenuste opereerimiseks. Riigipilve kontseptsioon ja sealhulgas ka andmesaatkonna projekt kinnitati valitsuse poolt 2015. aasta septembris.

Eesti on esimene riik maailmas, mis varundab oma riiklikke andmeid andmesaatkonna kontseptsiooni raames teise riigi territooriumil. Andmesaatkond alustab tööd järgmisel aastal.

Lähemalt saab andmesaatkonda kohta lugeda Eesti Päevalehe aprillis ilmunud artiklist.