Ajalugu teinud naisalpinist vallutas 8000 meetrit purunenud köie kiuste

 (3)
Anu ja Uko Nõulik Cho Oyul
Foto: blog.gomaailm.ee

13. mail esimese Eesti naisena Himaalaja mäestikus asuva 8201-meetrise Cho Oyu mäe vallutanud Anu Nõuliku ja tema abikaasa Uko Nõuliku teekond polnud sugugi muretu. Praegu Katmandus taastuv Anu Nõulik kirjeldas blogis, kuidas uute köite puudumise tõttu tuli kasutada vanu, millest üks ronides katkes - naine kukkus umbes viis meetrit, kuid suutis siis kukkumise pidurdada ja teisest köiest kinni võtta.

Nõulikud tulid pärast mäe vallutamist 13. mail ülikiire tempoga (36 h) mäest alla, sest külm hakkas liiga tegema. Mõned päevad viibivad nad nüüd Kathmandus hotellis ja kosuvad. Eesti paar on sel aastal muide ainukesed, kes on tippu jõudnud. Teised on hullu ilma tõttu tagasi pööranud, vahendab GoMaailma blogi.

Blogi vahendab Anu Nõuliku kirjeldust mäevallutusest - mäe otsas olnud pilvede tõttu alpinistid mäetipust õiget vaadet ei näinudki.

Kuna šerpad polnud teatud kõrgusest alates pannud uusi köisi, kasutasid Nõulikud vanu köisi, mis mäel juba olemas olud.

"Tulemuseks oli õnnetus: kõrgusel ca 7800 m kuluaaris üles ronides valisin jämedama ja uuema köie ning tõusin seda mööda tükk aega, kui köis järsku purunes. Kukkusin u 5 m alla, pidurdades kassidega vastu kaljut, nii et sädemeid lendas mõlema jala alt. Õnneks ei kukkunud kaljust eemale ja sain teisest köiest kinni haarata," vahendab blogi Anu sõnu.

Seotud lood:

Allatulek oli ülepeakaela kiire, laskumisel luges iga minut, sest ilm oli läinud väga halvaks. Tuulekiirus laskudes oli 40 m/s ja temperatuud -39 kuni -40 kraadi.

Teate tipu vallutamisest saatsid alpinistid Eestisse 13. mail. Alpinistid alustasid oma ekspeditsiooni 10. aprillil.