„Peadirektori ametikoht on sisuliselt juba kolm kuud täitmata ja minister ei ole suutnud temale pandud ülesannet täita,“ rääkis Seppik Delfile. „Ta peaks muidugi selle eest vastutama, aga kes meil vastutab?“

Seppiku sõnul ei saagi sellist ametikohta konkursi korras valida. „Välja arvatud muidugi juhul, kui tahetakse panna ametisse oma poliitilist favoriiti või sõpra,“ sõnas Seppik. Küsimusele, kes see võiks olla, vastas Seppik: „Eks ta keegi respublikaanide seast on, prokuröride seast näiteks. Kindlasti inimene, kes on ministrile isiklikult sobiv, kuigi riigi asjades ei tohiks see prevaleerida.“

Seppiku sõnul oli naljakas juba see, et enne konkursi väljakuulutamist muudeti eelmise aasta lõpus kiiresti seadust, mis laiendas kandidaatide ringi ka erasektorisse.

Umbusaldus tänaste juhtide vastu

Seppik avaldas imestust, et ei selgitata, miks konkursil kandideerinud siseministeeriumi sisejulgeolekupoliitika asekantsler Erkki Koort, PPA peadirektori asetäitja piirivalve alal Tõnu Hunt ja PPA peadirektori asetäitja korrakaitsepolitsei alal Tarmo Miilits sobivateks ei osutunud.

Seppiku sõnul väljendab minister sellega usaldamatust nende professionaalsete omaduste vastu ja takkapihta veel asekantsleri vastu, kes tegeleb just nimelt julgeoleku valdkonnaga.

„Kui kaks peadirektori asetäitjat ja asekantsler ei sobi, siis järelikult on küsimus mitte nendes inimestes, vaid ministris,“ sõnas Seppik. „Kui neile järsku öeldakse, et nad ei sobi, kuidas nad siis veel alluvatele silma vaatad - sellest tuleb ju nii aru saada.“

Peaminister peab sekkuma

Seppiku sõnul on PPA juhi konkurss igal juhul mäng ja riigiga mängida ei tohiks. „Riik ja tema julgeolek, eriti praeguses situatsioonis, ei ole naljaasi ja see pole mängimiseks,“ sõnas Seppik.

„Mul on politseist väga kahju, sest aastate jooksul ehitatud süsteem suudatakse lühikese ajaga kõikuma lüüa,“ avaldas Seppik kahetsust. „Selline organisatsioon ei tohi olla juhita.“ Ta lisas siiski, et politsei on tugev ja suudab ka selle ministri üle elada.

Seppik viitas jutuajamistele politsei- ja piirivalveameti töötajatega ning tõdes, et politsei sees on suur rahulolematus sellega, kuidas politseiga käitutakse. Samuti oli ministeeriumis täitmata mitu asekantsleri ametikohta. „Praegu inimesed politseis hääletavad jalgadega ja lähevad minema,“ rääkis Seppik. „Oma politseiga ei tohi nii käituda.“

Seppik tuletas meelde, et järgmisena tuleb ka kaitsepolitsei peadirektori ametikohta täita. „Kas me tõesti tahame ajalukku minna ja vastuluure peadirektori ametikohta ka konkursiga täita,“ küsis Seppik.

„See ministeerim vajaks peaministri sekkumist,“ leidis Seppik. „Kui peaminister ei sekku, siis lähevadki need asjad nii nagu nad on läinud nii Eesti Õhuga kui elektri hinnaga.“