Näib, nagu kogu loodava või muudetava seadusandluse ainus eesmärk olekski optimeerimine, kulutõhusus, efektiivsus. Vastuargumendid summutatakse juba tüütuks muutunud retoorilise küsmusega, milliselt realt selleks raha tuleks ära võtma hakata, ja mantraga, et Euroopa ju kiidab. Eesti olevat tubli, Eesti olevat eeskujuks, kirjutab Aidi Vallik.
Mul on kurb seda öelda ja veel kurvem mõelda, aga mida päev edasi, seda rohkem tahaksin ma Daniil Harmsi kombel küsida: "Millega see kõik lõpeb?", kuid kardan Harmsi vastust: "Sellega oligi kõik lõppenud." Meie oma rahva vanasõnaklassika väidab, et kui lolli kiidad, siis rabab ta end lõhki. Ja selle poole me nõndamoodi jätkates teel olemegi.
Sest kahjuks mõeldakse meil efektiivsuse all eelkõige odavust. Seadusi ja reforme ei tehta selleks, et inimestel oleks parem, vaid selleks, et nende inimestega toimetamine oleks odavam. Sellepärast liidetakse koole, organiseeritakse päästeteenistus võimalikult maksimaalses mahus ümber kolmanda sektori vabatahtlikele tasustamata õlgadele, manipuleeritakse maksumuudatustega, asutuste ja struktuuride liitmise ja lahutamisega, selles valguses tehakse seadusemuudatusi vist pea igas valdkonnas, tervishoiust alustades ning metsanduse ja jahindusega lõpetades.
Kui miski muutub efektiivsemaks, siis see tuleb millegi arvelt. Kui eesmärgiks on riigi muutmine odavamaks pidada, siis see tähendab automaatselt, et tuleb hakata inimesi odavamalt pidama. Riik - see olemegi ju meie, inimesed, kodanikud. Ning odav riik tähendab odavaid inimesi. Selliseid inimesi, kelle tervis, elukvaliteet, toimetulek, eluga rahulolu ja eneseteostus ei saa olla prioriteediks, kui tema (ja ühtlasi riigi) funktsioneerimise peamiseks eelduseks on odavus.
Odavast inimesest on raske isegi lugu pidada, nagu me näeme oma pikaajalise valitsuse suhtlemisstiilist konfliktiorukorras, nii aasta alguses toimunud ACTA-poleemika, õpetajate streigi kui ka praeguse meditsiinitöötajate streigi ajal. Odavat inimest ei võeta partnerina, kellega otsida konsensust või kompromissi, vaid lambana, keda õpetatud karjakoera (näiteks PR tehnika) abil on hõlbus vajalikku aedikusse suunata, või vastasena, keda on vaja kas ignoreerida, või kui see ei aita, siis igasuguste PR-trikkide abil alandada, mustata, võimalikult kahjutuks teha.