AHHAA keskuse juht Tiiu Sild pälvis teaduse populariseerija auhinna

 (5)
AHHAA keskuse juht Tiiu Sild pälvis teaduse populariseerija auhinna
AHHAA keskuse juht Tiiu Sild Foto: Raivo Tasso

Teadusmeedia konverentsil "MIDA?!" tunnustati täna Eesti teaduse populariseerijaid kuues kategoorias, elutöö preemia pälvis Tiiu Sild.

"Tiiu Silla tegevus on tõstnud teaduse populariseerimise Eestis uuele tasemele," ütles SA Archimedes teaduse populariseerimise üksuse juhataja Terje Tuisk.

Tiiu Sild on AHHAA keskuse juht alates 1997. 1.septembril 1997 mahtus huvikeskus ühe töölaua taha, täna on keskuse pindala 11 000 m2.

Eelmisel aastal ületas AHHAA aastane külastajate arv kakssada tuhat, kokku on AHHAA üritustel osalenud ligi poolteist miljonit inimest.

Sild on erialalt keemiainsener. Tema doktoriõpingute teemaks on teaduskeskuste erinevad mudelid maailmas. Tänaseks on tema loodud kliinilise papilloomviiruse diagnostika süsteem arenenud HPV diagnoosimise ja vaktsineerimise tavastruktuuriks ja tema juhitud teaduskeskus on Baltimaade suurim.

Preemiaid jagus teistelegi

Peapreemia kategoorias teaduse ja tehnoloogia populariseerimise audio-visuaalse ja elektroonilise meedia abil pälvis projekti „Audiovisuaalne materjal: 100+ katset keemias“ juht Jaak Arold.

Tegemist on suuremahulise audiovisuaalse internetimaterjaliga, mis koosneb 111-st sõltumatust keemiaalasest katsevideost, mis on varustatud vajalike kommentaaride, võrrandite ning selgitustega.

Peapreemia kategoorias teaduse ja tehnoloogia populariseerimine trükisõna abil anti ajakirjale Tarkade Klubi ja peatoimetaja Arko Oleskile.

Seotud lood:

Ajakiri on olnud Eesti populaarteadusliku kirjasõna üheks nurgakiviks ning kollektiivi ja kaasautorite pühendunud tegevus on pakkunud lugemis- ja avastamisrõõmu ning väärt teadmisi.

Võimaluse oma tegevust populariseerida said Eesti teadlased ning teadusteemast huvituvad ajakirjanikud. Ajakiri Tarkade Klubi ilmus kord kuus 2007. aasta novembrist kuni 2011. aasta septembrini.

Peapreemia tegevuse või tegevuste sarja eest teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel pälvis Eesti Ajaloo- ja Ühiskonnaõpetajate Seltsi õpilaste ajalooalaste uurimistööde võistlus Vabariigi presidendi auhindadele ning võistluse koordinaatorid õpetajad Tiiu Ojala (Võru Kesklinna Gümnaasium) ja Viivi Rohtla (Lähte Gümnaasium).

Õpilaste ajalooalaste uurimistööde võistlust korraldatakse alates 1999. aastast, uurimistöö kogemuse 12 aasta jooksul saanud 1641 kooliõpilast Eestimaal. Valminud on 1312 tööd.

Parima teadust ja tehnoloogiat populariseeriva teadlase, ajakirjaniku või õpetajana auhinnati 2011. aastal Tarmo Soomeret merefüüsika aktuaalsete probleemide selgitamise eest populaarteaduslikes artiklites ja avalikes esinemistes.

Tarmo Soomere on teadlane, kes aktiivselt propageerib mereteaduse tulemusi, nende tundmiste vajadust ja rakendamise võimalusi, kasutades selleks kõiki avaliku esinemise kanaleid.

Parim uus algatus teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel oli 2011. aastal Eesti Maaülikooli doktorantide algatus „Elus teadus”, mille projektijuht on Kristi Teppo.

Maaülikooli doktorantide algatus on eelkõige koolinoortele suunatud tegevus, mille eesmärgiks on tähtsustada loodust, maaelu ja sellega seotud valdkondi, harida noori ja tekitada huvi teaduse vastu ja arendada doktorantide oskusi oma teadusteemat lihtsas keeles tutvustada.

Peamiseks meetodiks on õppekavasse sobiv asendustund (töötuba) põhi- või keskkoolis.