Afganistanis toimusid kolmest enesetapurünnakust hoolimata “Teeme ära!” talgud

 (13)
Afganistan koristus 2015
Afganistan koristus 2015Foto: Teeme Ära Maailmakoristus

Teeme ära!” liikumine on jõudnud ka Afganistani, kus 8. ja 9. augustil toimusid koristustalgud riigi 10 provintsis. 9200 inimest koristasid prügi ka pealinnas Kabulis, kus vaid päev enne toimus kolm ohvriterohket enesetapurünnakut.

“7. augustil toimus Kabulis kolm enesetapurünnakut, kus hukkus 40 inimest ning 400 inimest sai viga. Avaldame siirast kaastunnet ohvrite lähedastele ja oleme mõtetes nendega,” sõnas Arifa Mohamed, Teeme Ära Maailmakoristuse kontaktisik Afganistanis. Traagilise vahejuhtumi tõttu otsustati Kabuli koristuspäev lükata 9. augustile, teatas Teeme Ära Maailmakoristus 2015 avalike suhete juht Meelika Hirmo.

Mohamed rõhutas, et sündmustest hoolimata pidasid inimesed väga oluliseks tulla kodudest välja ja teha kogukonna jaoks midagi positiivset ning lootustandvat. Eelmise nädala lõpus toimunud esimese “Teeme ära!” aktsiooni käigus kaardistati 143 ebaseaduslikku prügihunnikut. Kui tänavu koristati vaid 102 tonni prügi, siis 2018. aastaks on korraldajatel eesmärk kaasata kampaaniasse kõik provintsid ning kogu riik puhtaks koristada.

“Afganistanis toimub üleriigilise koristusaktsiooni ettevalmistamine samm-sammult. Nii kohalikel eestvedajatel kui ka meil on taolises keerulises riigis vaja läheneda asjale ettevaatlikumalt. Ka korraldajad on seda toetuse kasvatamise ja turvalisuse mõttes pidanud äärmiselt oluliseks,” kommenteeris Teeme Ära Maailmakoristuse võrgustiku koordinaator Katrin Kurg.

Seotud lood:

“Meie jaoks on see enneolematu olukord, mistõttu suhtume kogu ettevõtmisse väga tõsiselt. Teatud määral ka seetõttu, et esmakordselt toetatakse ühes teises riigis toimuvat koristusaktsiooni Eesti Vabariigi kaudu. Osaliselt rahastatakse ettevõtmist Eesti Keskkonnaministeeriumi toel,” lisas Kurg.

Arifa Mohamedi sõnul on Afganistani ühiskond “Teeme ära!” aktsiooni väga hästi vastu võtnud: “Tundub, et “Teeme ära!” on ettevõtmine, mis suudab kokku tuua väga erinevad ühiskondlikud grupid ja pakub kõigile ühisosa, mille kaudu panustada riigi heaolu parandamisse.”

Koristustalgul lõid kaasa nii religioossed ühendused, erinevad mittetulundusühingud, naised, kooliõpilased jpt.

Koristusaktsioonid toimusid Kabulis, Logaris, Parwanis, Panjsheris, Kunduzis, Takharis, Kunnaris ja Laghmanis. Teeme Ära Afganistani veab eest kohalik Kabulis tegutsev mittetulundusühing Bureau for Reconstruction and Development (BRD).

“Teeme ära!” liikumine sündis 2008. aastal kui 50 000 eestimaalast vaid viie tunniga kogu riigi prügist puhtaks koristasid. Sõna levis kiiresti ka teistesse riikidesse ja tänaseks on sellest ettevõtmisest kasvanud rahvusvaheline võrgustik 112 riigiga, mille peakorter on Eestis. Teeme Ära Maailmakoristuse tegevustesse on aastate jooksul kaasatud üle 13 miljoni inimese. Kevadel toimusid suured koristusaktsioonid näiteks Ukrainas (500 000 osalejat), Leedus (250 000 osalejat) ja Lätis (170 000 osalejat).