Aastaks 2018 rajatakse Maarjamäele kommunismiohvrite memoriaal

 (32)
Vandalism Maarjamäel
Foto: Ilmar Saabas

Valitsus otsustas tänasel kabinetinõupidamisel minna edasi kommunismiohvrite memoriaali ja ohvitseride mälestusmärgi rajamise ettevalmistamisega Maarjamäele.

Memoriaal rajatakse tervikliku maastikuarhitektuurilise lahendusena vastavalt 2011. aasta ideekonkursi ühele võidutööle "Mälutulbad", mille autoriks on Koit Ojaliiv, teatas valitsuse kommunikatsioonibüroo.

Selleks pidas valitsus vajalikuks, et Riigi Kinnisvara korraldaks memoriaali ja mälestusmärgi maastikuarhitektuurse ansambli rajamise arhitektuurivõistluse ja kutsuks lähteülesande koostamisel kokku töörühma, kus oleksid esindatud represseeritute organisatsioonid, Tallinna Llnnavalitsus, kujurid, arhitektid ja maastikuarhitektid. Töörühm moodustaks hiljem ka žürii.

Koostöös sise- ja kultuuriministeeriumi ja Eesti Arhitektide Liiduga korraldatakse arhitektuurivõistlus ning koostöös Tallinna linnavalitsusega detailplaneeringu koostamine.

Memoriaali rajamisega seotud tegevuste võimalikus lisarahastamises lepivad kokku sise- kultuuri- ja rahandusministeerium ning Riigi Kinnisvara. Kommunismiohvrite memoriaali valmimine on planeeritud Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva tähistamise aastaks 2018.

Kultuuriministeerium korraldas koostöös Eesti Arhitektide Liiduga 2011. aastal kommunismiohvrite memoriaali asukoha ja ideekonkursi. Konkursitöid tutvustati avalikkusele kuni 2013. a juunini näitustel maakonnakeskustes ja veebikeskkonnas aadressil www.arhliit.ee/memoriaal.