Aastaid tühjana seisnud tipplabor käivitatakse koroonaviiruse uuringuteks

 (43)
Terviseamet
TerviseametFoto: Jaanus Lensment

Haridus- ja teadusministeerium toetab lisaeelarvega muu hulgas ka seni tühjana seisnud kolmanda taseme labori käimalükkamist Tartu ülikooli siirdemeditsiinikeskuses .

Kolmandasse bioohutusklassi kuuluvas laboris saab uurida tõsiselt ohtlikke viirusi, millel on võime kanduda inimeselt inimesele keskkonna või õhu kaudu. Sisuliselt saaks selles laboris teha ka tipptasemel koroonaviiruse uuringuid. Haridus- ja teadusministeerium täpset summat labori käimasaamiseks öelda veel ei saa, aga kindlasti on see vähem kui kaks miljonit eurot, kirjutab ERR-i uudisteportaal.

Haridus- ja teadusministeeriumi asekantsler Indrek Reimand ütles, et labori vajadus kerkis ilmekalt esile praeguse kriisi käigus. "Need uuringud, mis vajavad ohtlike patogeenide uurimist, selleks peaks meil olema vajalik infrastruktuur olemas ja me oleme seda tegelikult osaliselt varem rahastanud," rääkis Reimand.

Ülejäänud raha eest käivitatakse teadusuuringute taotluste voor, et tegeleda nende küsimustega, mis on kriisi käigus tekkinud. "Sinna hulka kuuluvad selle haiguse ja viirusega seonduvad uuringud, aga sinna kuuluvad ka majandusliku mõjuga seotud uuringud ja teised taolised. Need ei ole ainult meditsiinivaldkonna või epidemioloogia valdkonna uuringud," ütles Reimand.

Aprilli algul rääkis kõnealusest laborist ETV saade "Pealtnägija". Labor sai valmis 2014. aastal ja see on ainus koht riigis, kus saaks põhjalikult uurida inimestele tõsiseid ohtlikke viiruseid, mille võime on kanduda inimeselt inimesele keskkonna või õhu kaudu. Teadusraha nappuse tõttu pole aga selle labori tasemel patogeenidega seal katseid seni tehtud.

Refereeritud artikli täistekst ERR-i uudisteportaalis.

Koroonaviirus SARS-CoV-2

  • Inimesed, kes kahtlustavad nakatumist koroonaviirusega, peaksid võtma ühendust oma perearstiga, küsima nõu perearsti nõuandeliinilt 1220 (välismaalt +372 634 6630) või koroonaviirusega seotud küsimuste jaoks loodud numbril 1247 või vajadusel kutsuma kiirabi, helistades hädaabinumbril 112.
  • COVID-19 haiguse sümptomid on sarnased gripile. Viiruse levinumad sümptomid on köha, palavik ja hingamisraskused. Parim kaitse nakkushaiguse leviku vastu on käte pesemine ja inimestega kontaktist hoidumine.
  • Vaata koroonaviirusesse nakatunute statistikat Eestis!
  • Loe lähemalt koroonaviiruse ja kehtivate piirangute kohta valitsuse erileheküljelt kriis.ee!
  • Nutitelefoni rakendus HOIA teavitab sind, kui oled olnud lähikontaktis koroonaviiruse kandjaga. Vaata lähemalt!