Aasta parimaks lavastuseks kuulutati “GEP”

 (12)
Tiit Ojasoo, Ene-Liis Semper
Foto: DELFI

Eesti teatri aastaauhindade jagamisel kuulutati parimaks sõnalavastuseks Tiit Ojasoo lavastatud näidend “GEP ehk Garjatšije estonskije parni”, parima naisnäitleja tiitli sai Piret Laurimaa ja parimaks meesnäitlejaks tunnistati Üllar Saaremäe.

Tiit Ojasoo lavastus kõneleb eestlaste väljasuremisest ning laste defitsiidist. “Selles olukorras otsustab kamp noormehi teha meeleheitliku, aga õige sammu. Nemad on aru saanud, et eestlaste päästmiseks on hetk,” tutvustab NO99 oma lavastust.

Teatri aastaauhinnad 2007

Sõnalavastuste alal:

Žürii: Jaak Allik (esimees), Mari-Liis Küla, Madis Kolk, Reet Mikkel, Aare Pilv, Pille-Riin Purje, Anneli Saro.

Lavastaja auhind: Tiit Ojasoo — lavastus „GEP” ehk Garjatšije estonskije parni. NO99.

Naisnäitleja auhind: Piret Laurimaa — Kelli Lund lavastuses „Karge meri” ja Arkadina lavastuses „Kajakas”. „Endla” teater.

Meesnäitleja auhind: Üllar Saaremäe — Cyrano lavastuses „Cyrano de Bergerac”. Rakvere Teater.

Naiskõrvalosa auhind: Tiina Tauraite — Maša lavastuses „Kajakas”. Von Krahli Teater.

Meeskõrvalosa auhind: Taavi Teplenkov — Lemmergas lavastuses „Voldemar”. Eesti Draamateater.

Kunstniku auhind: Silver Vahtre, Krista Tool, Margus Vaigur — lavastuse „Kangelane” kujundus „Endla” teatris.

Sõnalavastuste eriauhind: Mart Koldits — ereda loomingulise idee veenva teostamise eest suvelavastuse „Proffet” (suveprojekt).

Algupärase dramaturgia auhind:

Žürii: Eero Epner (esimees), Ülev Aaloe, Taavi Eelmaa, Ene Paaver, Ivar Põllu.

Andrus Kivirähk — „Voldemar” Teatriajaloo ja inimesemõistmise avardamise eest.

Muusikalavastuste alal:

Žürii:Raili Sule (esinaine), Vahur Keller, Tiina Mattisen, Kristel Pappel, Alo Põldmäe.

Dmitri Bertman — mõjuva kujundikeele leidmine lavastustes „Wallenberg“ (Erkki-Sven Tüüri ooper Estonias)ja „Hoffmanni lood“ (J. Offenbachi ooper Vanemuises).

Mart Madiste — särav esiletõus mõlema ooperiteatri juhtiva tenorina rollides Hoffmann (J.Offenbachi „Hoffmanni lood“ Vanemuises) ja Hertsog (G.Verdi „Rigoletto“ Estonias).

Balletilavastuste alal:

Žürii: Tiiu Randviir-Tölp (esinaine), Ago Herkül, Oleg Titov, Enn Suve.

Marina Kesler — üldinimliku sõnumi ja huvitava koreograafilise lahendusega balleti „Libahunt” lavastamise eest Rahvusooperis „Estonia”.

Tantsulavastuste alal:

Žürii:Mall Noormets (esinaine), Kristiina Garancis, Jüri Nael, Tõnu Lensment, Priit Raud.

Oksana Titova — „Hamleti” lavastus Rahvusooperis „Estonia”.

Tantsu, muusika ja kujunduse toetav ja toitev sümbioos.Meisterlik ja energiaküllane ansamblitunnetus, sisukandev tundlik koreograafiline lahendus.

Muusikalavastuste eriauhind:

Vitali Nikolajev — peenelt nüansseeritud kõrvalosade: Madge balletis „Sülfiid”, aadlik Camacho balletis „Don Quijote”, Tybalt balletis „Romeo ja Julia” meistelik ja isikupärane esitus. Rahvusooper „Estonia”.

Kriitikaauhind:

Ivika Sillar — „Antoška”(„Teater.Muusika.Kino”nr.7, 2007) ja „Hirvekütt”(ajakiri NO99, 2007).

Kristallkingakese auhind:

Laura Peterson — Nastenka lavastuses „Valged ööd” (Theatrum), osatäitmised lavastuses “Tühirand” (Vanemuine), Mairis Gavlin lavastuses “Börs ja börsitar“(Ugala) ning Esmeralda lavastuses “Jumalaema kiriku kellamees” (Emajõe Suveteater).

Aleksandr Prigorovski — Gurn balletis “Sülfiid, Mercutio balletis ”Romeo ja Julia”, Margus balletis “Libahunt” ja Basilio balletis “Don Quijote”. Rahvusooper Estonia.

Teatritöötaja auhind:

Žürii: Indrek Saar (esimees), Sirli Bergström, Anu Konze, Külli Root, Aime Unt, Riina Viiding.

Etendust ettevalmistavas kategoorias:

Liina Laigu — kunstnik-dekoraator. „Estonia”.

Etendust teenindavas kategoorias:

Kaido Päästel — lavameister. „Endla”.

Haldus-ja administratiivtöötaja kategoorias:

Juhan Rumm — Rakvere Teatri ehituse projektijuht.

Salme Reegi nimeline auhind

Žürii:Rait Avestik (esimees), Enn Lillemets, Ilona Martson, Katrin Nielsen, Rosita Raud.

Finn Poulsen — ausa, tugevat lavastajasõnumit levitava ning näitlejaid ergastava ja publikut mitte alahindava tõsise töö eest Eesti teatris, mis taas leidis tõestust lavastuses „Romeo ja Signe“ Emajõe Suveteatris.

Georg Otsa nimeline auhind

Žürii:Teo Maiste(esimees), Jassi Zahharov, Anu Kaal, Mati Kõrts Pille Lill, Taisto Noor, Mati Palm.

Heli Veskus — esile tõstetakse osatäitmisi:

Tatjana „Jevgeni Onegin”, Mimi „Boheem”,Tark naine ooperis ”Tark naine”, Hanna Glawari „Lõbus lesk”, Agathe „Nõidkütt”,krahvinna Gabriele Zedlau „Viini veri”, Micaëla „Carmen”, Barbara „Barbara von Tisenhusen”,Desdemona „Othello”, Floria Tosca „Tosca”, Nedda „Pajatsid” ning hinnates soolokontserte ja kõrgetasemelisi esitusi suurvormides.

Priit Põldroosi nimeline auhind

Žürii: Lea Tormis(esinaine), Ingo Normet, Peeter Tammearu, Kalju Orro, Margot Visnap.

Aarne Ükskülale, kui erakordse tähendusega Õpetajale.

Natalie Mei nimeline auhind

Žürii: Arne Mikk (esimees), Mai Murdmaa, Enn Põldroos, Kustav-Agu Püüman, Ann Lumiste.

Elo Soode -originaalse ja tervikliku kunstnikunägemuse eest lavastuses „Hamlet” (Rahvusooper Estonia).

Aleksander Kurtna nimeline auhind

Žürii: Monika Läänesaar (esinaine), Martin Algus, Lilian Tamm-Vellerand, Ülar Ploom.

Maimu Berg — soome näitekirjanduse (sealhulgas 2007. aastal lavale jõudnud Lea Klemola „Kokkola” ja Reko Lundani „Teil ei olnud nimesid”) radikaalse ja loomingulise tõlkimise eest.

Ants Lauteri nimeline auhind

Žürii: Anu Lamp (esinaine), Reet Neimar, Ivika Sillar, Katri Aaslav-Tepandi, Gert Raudsep, Rein Oja, Indrek Sammul.

Külli Teetamm — Hilde „Naine merelt”, Sonja „Kuritöö ja karistus”, Thomasina „Arkaadia”, Ophelia „Hamlet”, Fenetška „Isad ja pojad”, Pozzo „Oodates Godot’d”, Dina „Nii see on (kui teile nii näib)” ja Nancy „Nõks” (Tallinna Linnateatris), osatäitmised telelavastuses „Koor minu kohvis” ja seriaalis „Õnne 13” (ETV) ja „Mina-lood” (Eesti Raadios).

Tambet Tuisk — Tom Jones „Tom Jones”, Ferdinand „Salakavalus ja armastus”, Roberto Zucco ”Roberto Zucco”, Dionysos “Vend Antigone, ema Oidipus”, Romeo „Romeo ja Julia”(Vanemuine), osatäitmised lavastuses “Nafta”, Kikuchiyo „Seitse samuraid”, Stalker, Kirjanik ning Professor lavastuses „Stalker”,

Katurian K.Katurian „Padjamees”, Mike „Hirvekütt”, eestlane Tambet „ ГЭП ehk Garjatšije estonskije parni”, Hirmus Ants „Kommunisti surm” (Teatris NO99).