90 protsenti kroonimüntidest on juba hävitatud

 (43)
Hävitatud Eesti krooni mündid
Foto: Eesti Pank

Praeguseks on Eesti pank hävitanud juba 90 protsenti kroonimüntidest ja ka paberraha hävitamine läheb täie hooga edasi.

Eesti Pank võttis müntide deformeerimiseks kasutusele spetsiaalse valtsimismasina, mille abil löödi mündid kõveraks, nagu on näha loo juures oleval pildil, teatas Eesti Panga pressiesindaja Viljar Rääsk.

Tegemist on tema sõnul ikkagi lõplikult hävitatud müntidega, sest ringlusse neid enam lasta ei saa ning neid pole enam võimalik uuesti kasutusele võtta muul moel kui üles sulatades. "Ehk siis keskpanga seisukohast pole enam tegemist sularahaga, vaid metallisulami tükiga," lausus Rääsk.

Hävitatud müntide ehk metalli müümiseks korraldas Eesti Pank korraldas enampakkumise. Pakkumise kutse said üheksa ettevõtet, võitja valis keskpank Londoni metallibörsi (London Metal Exchange) liikmete seast. Võitjaks osutus Eurocoin Recycling AG, kes on osalenud ka teiste viimaste euroalaga liitujate Sloveenia, Küprose ja Slovakkia mündivahetusprojektides.Mis hävitatud müntide metallist edasi saab, on ostja otsustada. Ostja teatel on neil plaanis hävitatud mündid, välja arvatud terasesulamist ehk nö hõbedast 20-sendine, üles sulatada ja sellest uued münditoorikud teha, lisas Rääsk.

Sügisel peaks praeguseks kokkukogutud müntide hävitamine lõpule jõudma. Edasi jätkub nende müntide hävitamine, mis kroonide müntide vahetamise käigus keskpanka jõuab.

"Krooni sularaha hävitamine jätkub vähemalt järgmise aastani, kuna tegemist on väga töömahuka protsessiga," lisas Rääsk.