9-aastane Britt Hedlyn sai lastefondi abiga uued jalalabaproteesid

 (9)
Britt Hedlyn sai lastefondi abiga proteesid
Britt Hedlyn sai lastefondi abiga proteesidFoto: SA Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond

Tartu ülikooli kliinikumi lastefond koos Kadrina vallavalitsusega aitas üheksa-aastasele Britt Hedlynile soetada uued jalalabaproteesid, sest olemasolevad proteesid olid jäänud väikeseks ning neid enam kasutada ei saanud.

Britt Hedlyn on põdenud vaskuliiti ning seetõttu on tal amputeeritud paremalt jalalt kolm varvast, vasakult jalalt aga kõik varbad. Kuna tüdruku liikumine on takistatud, vajab ta individuaalselt valmistatud silikoonist jalaproteese, selgitas lastefondi meediajuht Kadri Kinsigo.

Kinsigo lisas, et eelmiste proteeside ostu toetas riik 90 protsendi ulatuses ning ka sel korral pöördus pere toetuse saamiseks Lääne-Viru maavalitsuse poole. Paraku olid riigi toetusvõimalused piiratud ning uute proteeside ostu kompenseerida ei suudetud.

Kuna pere ei saanud toetust kauemaks ootama jääda, võeti ühendust lastefondiga. Fond otsustas tasuda 90 protsenti proteeside kulust. Lastefondi toetus osa - 2525 eurot - tasuti püsiannetajate abiga.

Ülejäänud kümme protsenti võttis enda kanda Kadrina vallavalitsus ning nüüd saab Britt Hedlyn ringi liikuda juba uute Saksamaal valmistatud proteesidega.

Individuaalse jalaproteesi valmistamine on pikk protsess, võttes aega mitmeid kuid. Koostöös kliendiga valmistatakse kõigepealt kipsmudel, mille järgi tehakse prooviprotees. Seda tuleb kanda kuu aega, et veenduda proteesi sobivuses. Alles seejärel saab tellida päris proteesi.

Britt Hedlyni jalaproteeside puhul kasutati ka spetsiaalseid materjale, et neid oleks võimalik kanda pikemat aega kui eelmisi proteese.