3D KUVANDID: Vabaduse väljaku alla planeeritakse maa-alust hoonekompleksi

 (33)
3D KUVANDID: Vabaduse väljaku alla planeeritakse maa-alust hoonekompleksi
Kuvand: Alver Arhitektid---

Valminud on eeleskiis Tallinna Vabaduse väljaku viimase arendusetapi algatamiseks, millega arendaja Compakt Kinnisvara rajab linlastele Kaarli puiestee ja Toompea tänava nurgale kultuuri- ja ajaveetmisvõimalustega avaliku ruumi.

Vabaduse väljaku arhitektuurilise lahenduse üks autoritest, arhitekt Andres Alver märkis, et selle kavaga jõuab lõpule Vabaduse väljaku pikaajaline planeering, teatas arhitektibüroo.

Arendaja Compakt Kinnisvara juhatuse liikme Martin Lemberi sõnul on eesmärk arendada edasi Vabaduse väljaku ja Toompea tänava vahele kavandatud avaliku ruumi ideed.

„Eeleskiis näeb ette Kaarli puiestee ja Toompea tänava nurgale maa-aluse hoonekompleksi rajamist, millest kujuneks linnaelanikele kultuuri- ja ajaveetmiskeskus – sinna saab rajada galeriid, kohvikud, avatud suhtlemisruumid, disaini- ja käsitööateljeed, müügipinnad jne,“ rääkis Lember.

„Suvisel ajal saaks tegevus laieneda bastioni ümbritsevale alale ja Hirve parki, kus on võimalused tänavalaatade, vabaõhuturgude ja mitmesuguste kultuuri- ja meelelahutusürituste korraldamiseks,“ sõnas Lember.

„Samuti on plaanis rajada uus pargimaastikulaadne haljastus. Kaarli puiesteele on kujundatud suurejooneline jalakäijate esplanaad, mis parandab oluliselt liikumismugavust Vabaduse väljaku ja Tõnismäe vahel,“ lausus Lember.

Kuvand: Alver Arhitektid ---

Vabaduse väljaku planeeringu teise etapi lahendus on planeeritud kinnistutele Kaarli pst 2, 4, 4a ja 4b. Maa-alune hoonekompleks saab eeleskiisi kohaselt sissepääsud Vabaduse väljaku suunalt lähtuvalt kaldteelt, mis suundub edasi Ingeri bastioni lääneküljele ja Hirve pargi suunas ning Okupatsiooni muuseumi poolt Kaarli ja Toompea tänavate nurgalt laskuvalt trepistikult.

Ülemine tasapind paikneks paindlikult Bastioni läänekülje maapinna ja uue väljaku pinna vahemikus ja saaks sel moel suhtlemisvõimaluse Bastionit ümbritseva meeleoluka väljakuruumiga. Kavandatava hoonestusmahu katuse pind näeb ette pargimaastikulaadset lahendust, mis oleks harmoonias seda ümbritsevate haljasalade rohelusega.

Mitmekesise avatud struktuuriga ruumimaastiku saab hoone sisemuses viia nii sügavale, kui lubavad ühelt poolt majanduslikud ja logistilised kaalutlused, teisalt aga bastioni vundamentide stabiilsuse tagamise vajadused. Avatud ehitusstruktuur tagab välisvalguse jõudmise ka alumistele tasapindadele.

Projekti arendaja on Compakt Kinnisvara, mis kuulub Saaremaa ettevõtjale Vjatseslav Leedole. Lahenduse arhitektid on Alver Arhitektid, Tiit Trummal ja Veljo Kaasik.

Detailplaneeringu algatamise ettepanek koos eeleskiisiga on esitatud Tallinna linnaplaneerimise ametile.

Küsitlus #118543